Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fascynował postawą

Iwona Ogrodowska - Ogórek
Pamiątkową tablicę umieszczono tuż przy wejściu do budynku szkoły.
Pamiątkową tablicę umieszczono tuż przy wejściu do budynku szkoły. I. Ogrodowska - Ogórek
Po ceremonii nadania imienia i przekazania sztandaru, uczniowie złożyli ślubowanie.
Po ceremonii nadania imienia i przekazania sztandaru, uczniowie złożyli ślubowanie. I. Ogrodowska - Ogórek

Po ceremonii nadania imienia i przekazania sztandaru, uczniowie złożyli ślubowanie.
(fot. I. Ogrodowska - Ogórek)

"Wiara i rozum to jak dwa skrzydła, po których wznosi się człowiek do kontemplacji prawdy" takie słowa Papieża widnieją na tablicy pamiątkowej znajdującej się w Szkole Podstawowej nr 2 w Michałowie, której w miniony weekend uroczyście nadano imię Ojca Świętego Jana Pawła II.

Na uroczystości przybyli uczniowie z rodzinami, nauczyciele, którzy pracowali i ci, którzy pracują dziś, mieszkańcy osiedla, władze miasta, powiatu, województwa, przedstawiciele pozostałych szkół oraz placówek kulturalno - oświatowych w mieście.

Wybór patrona to, jak przyznała dyrektor Aulianna Wojtal, jedna z najważniejszych decyzji w życiu społeczności szkoły, to wspólne poszukiwanie odpowiedzi na pytanie m.in. kto ma być wzorem do naśladowania dla dzieci, kto będzie wspierał nauczycieli we wskazywaniu wychowankom właściwej drogi?

- Nie ma nic ważniejszego dla rozwoju osobowości niż zetknięcie się z człowiekiem naprawdę wielkim i poddanie się wpływom jego postaci. Takim człowiekiem był dla nas nasz Wielki Rodak - Papież Jan Paweł II. Ojciec Święty zawsze fascynował nas swoją postawą, działaniem i nauczaniem - mówiła dyrektor placówki.

Podczas uroczystej mszy świętej, odprawionej przez księdza biskupa Stefana Siczka, w kościele pod wezwaniem NMP Królowej Polski, poświęcono sztandar ufundowany przez społeczność osiedla Michałów. Po mszy uczestnicy przemaszerowali z kościoła na plac przed szkołą, gdzie odbywała się dalsza część uroczystości. Zgromadzonych powitała dyrektor szkoły Aulianna Wojtal, nie kryjąc wzruszenia faktem, iż po tylu latach nauki, szkoła wreszcie doczekała się swego patrona, którym jest wielki Polak, Ojciec Święty Jan Paweł II.

- Szkoła została utworzona prawdopodobnie około roku 1840 - historię placówki przypomniała jej dyrektor - Była to szkoła fabryczna działająca przy tutejszej walcowni żelaza. Nauka w szkole odbywała się w języku rosyjskim, a po 1905 roku z udziałem języka polskiego jako przedmiotu. Wspomnieć należy o bohaterstwie uczniów szkoły, którzy wraz z nauczycielem udali się w czasie strajku szkolnego w 1905 roku pod szkołę w Wierzbniku, aby wspólnie protestować, żądając wprowadzenia języka polskiego. Demonstracja ta jak i w wielu innych miejscowościach zmusiła władze carskie do wprowadzenia języka polskiego jako przedmiotu. Represje dotknęły jednak nauczyciela, który został zwolniony z pracy, a jego dalsze losy nie są znane.

Podczas wojny nauka w szkole odbywa się w trudnych warunkach ze względu m.in. na częste zakwaterowanie wojsk niemieckich w budynkach szkolnych oraz pozbawianie uczniów książek do nauki języka polskiego, historii i geografii. Za najmniejsze wykroczenia nauczycieli aresztowano i wysyłano do obozów.

Kiedy w roku 1983 Michałów, dawniej jedno z sołectw gminy Brody, zostaje włączony w obszar Starachowic, szkoła staje się jedną z placówek miejskich. Obiekt szkolny rozbudowuje się przy pomocy władz miasta i dzięki ogromnemu zaangażowaniu mieszkańców. Przed rokiem, nad szkołą zawisła groźba jej likwidacji. Na szczęcie michałowska "dwójka" wybroniła się i funkcjonuje do dziś. Obecnie uczęszcza tu 130 uczniów klas 0 - VI.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie