Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Czytelniczy w Kielcach. Konrad Szołajski i kontrowersyjna "Dobra zmiana"(WIDEO)

Iwona Rojek
Konrad Szołajski
Konrad Szołajski archiwum
W niedzielę przy Plantach 7 w Kielcach w ramach II Festiwalu Czytelniczego odbyło się spotkanie ze znanym reżyserem filmów dokumentalnych Konradem Szołajskim połączone z prezentacją jego najnowszego filmu zatytułowanego „Dobra zmiana” .

Reżyser wielu niezwykle ciekawych filmów opisujących naszą rzeczywistość na początku spotkania powiedział, że w 2015 roku po nakręceniu filmu „Szatan” na temat egzorcystów był już tak zmęczony, że chciał iść na urlop.

– Ale jak zorientowałem się co się dzieje w Polsce, jak głębokie podziały nastąpiły między ludźmi pomyślałem sobie, że moim obowiązkiem jest to pokazać – wyjaśniał widzom. – To był jakiś fenomen, że w ciągu krótkiego czasu doszło do tak ogromnej nienawiści, niechęci ludzi do siebie z powodu odmiennych poglądów politycznych. Oczywiście na taki film ciężko było dostać środki, a nie chciałem, żeby miał on coś wspólnego z obowiązującą propagandą, udało się zdobyć fundusze od kolegów z Francji, Szwecji, Danii i innych krajów - mówił.

Szołajski mówił, że zdecydował się na pokazanie naszego kraju i zanalizowanie tego, co się w nim aktualnie dzieje. Projekt dokumentu został wyrzucony z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a stacje komercyjne też nie chcą wydawać pieniędzy na takie pogłębione analizy. Obraz ten opowiada o losach dwóch kobiet, po roku 2015, czyli po zwycięstwie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości o całkiem przeciwstawnych poglądach.

- Powinniśmy się koniecznie dogadać, żebyśmy nie doszli do Jugosławii i do rozwiązania siłowego - mówił. - Jedna z dwóch bohaterek filmu jest związana z klubami "Gazety Polskiej", organizacjami paramilitarnymi, ale - jak wskazywał reżyser - jest w tym bardzo szczera i "nie korzysta na tym, że ta władza rozdaje wokół siebie za nic pieniądze".

Druga zaś włączyła się w politykę, kiedy zrozumiała, że je świat może za chwilę runąć. - Że nie będzie już obywatelką Europy, że jej córka nie będzie studiować w Paryżu. Z kury domowej przekształciła się w działaczkę wygłaszającą przemówienia - opowiadał Szołajski.

Reżyser i jego ekipa śledzili życie obu kobiet przez 2,5 roku, żeby pokazać jaką cenę za ich zaangażowanie płacą one i ich rodziny.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


Zobacz także: Flesz - co zabija Polaków?

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie