Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal imienia Krystyny Jamroz w Busku. Kuba Badach zaśpiewa utwory Andrzeja Zauchy

Anna Bilska
Anna Bilska
Kuba Badach zaśpiewa na buskim festiwalu.
Kuba Badach zaśpiewa na buskim festiwalu. ZOOM
Festiwal Muzyczny imienia Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju co roku wychodzi na przeciw oczekiwaniom nie tylko miłośników klasyki. Obok gwiazd opery w tym roku w programie znajduje się pozycja dla miłośników popu, pop-rocka i jazzu. Popularny wokalista i kompozytor Kuba Badach da koncert w sobotę, 9 lipca.

Kuba Badach to wokalista, instrumentalista, producent i aranżer. Jest jednym z najbardziej wszechstronnych artystów krajowej sceny muzycznej. To dwukrotny laureat nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk, w kategorii „Wokalista Roku” (2011, 2012). W Busku wystąpi z koncertem "Tribute to Andrzej Zaucha. Obecny".

Repertuar obejmuje utwory polskiej legendy sceny muzycznej Andrzeja Zauchy w nowych autorskich aranżacjach Jacka Piskorza i Kuby Badacha. Materiał, prezentowany podczas koncertu został wydany na płycie Kuby Badacha "Tribute to Andrzej Zaucha. Obecny". - To moje podziękowanie dla Zauchy. Nie wiem, być może machnąłby ręką zniesmaczony, słysząc słowo „hołd”… Ale to zaszczyt śpiewać jego utwory… – mówił Kuba Badach. W programie znajdą się ponadczasowe utwory wybitnych muzyków, które rozsławił Andrzej Zaucha. Usłyszymy: "Dzień dobry, Mr. Blues" (Jerzy Wasowski), "Masz przewrócone w głowie" (Marian Pawlik), "Leniwy Diabeł" (Włodzimierz Korcz), "Wymyśliłem ciebie" (Jerzy Horwath), "Czarny Alibaba" (Bogusław Klimczuk), "Jak na lotni" (Waldemar Świergiel), "Byłaś serca biciem" (Jerzy Dobrzyński), "Bezsenność we dwoje" (Marian Pawlik), "Wieczór nad rzeką zdarzeń" (Janusz Koman), "Myśmy byli sobie pisani" (Jerzy Dobrzyński), "W złotych kroplach deszczu" (Zbigniew Wrombel), "Siódmy rok" (Jerzy Dobrzyński). Koncert prowadzi pochodzący ze Skarżyska prezenter i dziennikarz Mateusz Szymkowiak.

Koncert odbędzie się w Buskim Samorządowym Centrum Kultury w sobotę, 9 lipca o godzinie 20. Bilety w cenie 100 złotych.

Kuba Badach

Wokalista, instrumentalista, producent, aranżer. Jeden z najbardziej wszechstronnych artystów krajowej sceny muzycznej. Dwukrotny laureat nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk, w kategorii „Wokalista Roku” (2011, 2012).
Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Zamościu, w klasie fortepianu, oraz Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, którą ukończył z wyróżnieniem, w klasie wokalistyki w 2000 r. Działalność muzyczną rozpoczął w wieku 12 lat, biorąc udział w międzynarodowym musicalu Peace Child. To zapoczątkowało współpracę z wybitnym kompozytorem, aranżerem i dyrygentem Wiesławem Pieregorólką. Owocem ich działań była pierwsza solowa płyta Gwiazdkowe cuda (1988), składająca się z kolęd, skomponowanych przez Piergorólkę, do tekstów Jacka Cygana i Jerzego Siemasza.
W 1989 r., jako najmłodszy wykonawca, wziął udział w koncercie Artyści dla Rzeczypospolitej, będącym artystycznym hołdem środowisk muzycznych dla nowo powstałego rządu Tadeusza Mazowieckiego. Wystąpił obok takich sław jak: Czesław Niemen, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Walk Away, Grzegorz Ciechowski czy Adam Makowicz. Występ Kuby zapowiadali Roman Polański i Michaił Barysznikow. Od drugiej połowy lat 90. współtworzy dwie formacje muzyczne. Pierwszą jest grupa Poluzjanci (dawniej Polucjanci), w której jest głównym kompozytorem, współproducentem oraz wokalistą. Zespół nagrał 3 albumy studyjne: Tak po prostu (2000), Druga płyta (2009) oraz Trzy metry ponad ziemią (2011). Ostatni album był nominowany do nagrody Fryderyk w kategorii „Płyta roku – pop”. Od początku działalności Poluzjanci koncertowali w kraju i za granicą, m.in. w prestiżowym Lincoln Centre w Nowym Jorku. Drugą grupą jest quasi jazzowa formacja The Globetrotters, w skład której wchodzą również: założyciel grupy Bernard Maseli (wibrafon), Jerzy Główczewski (saksofon) oraz Nippy Noya (instrumenty perkusyjne). Zespół ma na koncie cztery płyty: Stay in Neverland!, Fairy Tales of the Trees, Both Sides, Stop! Don't Talk i ponad 600 koncertów na scenach krajowych i zagranicznych. Jako wokalista, kompozytor lub producent muzyczny, artysta miał zaszczyt współpracować z czołowymi postaciami polskiej sceny, takimi jak: Ewa Bem (2 albumy, w tym płyta Mówię tak, myślę nie, którą współkomponował i produkował, otrzymała nagrodę Fryderyk w kategorii „Album Roku”), Robert Janson (2 albumy, w tym wielki przebój Małe szczęścia), Kayah, Grażyna Łobaszewska, Katarzyna Gaertner, Dorota Miśkiewicz, Henryk Miśkiewicz, Włodek Pawlik, Anna Szarmach, Adam Sztaba, Miecz Szcześniak, Carrantouhill czy Krzysztof Ścierański. W 2009 r., z pianistą i aranżerem Jackiem Piskorzem, oraz grupą czołowych polskich muzyków, nagrał album Tribute to Andrzej Zaucha. Obecny, będący hołdem dla wybitnego, tragicznie zmarłego artysty. Na płycie znalazło się 14 utworów pochodzących z różnych okresów działalności artystycznej Zauchy, przedstawionych w zupełnie nowych, zaskakujących i odważnych aranżacjach. Koncerty, będące następstwem tego wydawnictwa, zgromadziły wielotysięczną publiczność. Wiosną 2013 r. album osiągnął status Złotej Płyty a w 2021 uzyskał status Platynowej Płyty. Rok 2017 przyniósł pierwszy w dorobku artysty w pełni autorski album solowy. Płyta Oldschool kilka miesięcy po premierze pokryła się złotem, a trasa promocyjna, składająca się z 19 koncertów, była wielkim sukcesem i zjawiskiem szeroko komentowanym w branży muzycznej. W 2021 r. album osiągnął status Platynowej Płyty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie