Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Otwarte Książki w Ciekotach z gwiazdami. Będą m.in. Katarzyna Grochola i Anna Jurksztowicz!

OPRAC.:
Anna Bilska
Anna Bilska
Rusza Festiwal Mediów i Sztuki Otwarte Książki, który już w dniach 2 – 4 lipca odbędzie się w plenerze Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” oraz dworku Stefana Żeromskiego w Ciekotach. Z czytelnikami spotkają się m.in. Katarzyna Grochola i Jakub Szamałek, a wieczorne koncerty zagrają Anna Jurksztowicz i Joanna Trzepiecińska.

Początek lipca to czas na drugą już edycję Otwartych Książek, jedynego takiego wakacyjnego plenerowego festiwalu w regionie świętokrzyskim, w czasie którego można spotkać się z autorami książek i posłuchać koncertów.

Sprawdź, kto wystąpi w galerii zdjęć:

- W tym roku festiwal trwać będzie trzy dni. Przygotowaliśmy bogaty program, w którym znalazło się miejsce zarówno na spotkania autorskie z topowymi pisarzami jak i debiutantami. Przykładamy też sporą uwagę do spotkać z reportażystami, ale też do wyjątkowych koncertów, które przed dworkiem Stefana Żeromskiego mają szczególny klimat – mówi Wojciech Purtak, dyrektor Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”, autor koncepcji Otwartych Książek.

Festiwal rozpocznie się 2 lipca od literackiego akcentu związanego ze Stefanem Żeromskim. Na terenie Żeromszczyzny zostanie otwarty Zagajnik Literacki. Zaplanowano również odsłonięcie pamiątkowego obelisku i podwójnej ławeczki przypominającej o stuleciu Związku Literatów Polskich, którego pierwszym przewodniczącym był Stefan Żeromski. W Galerii „Szklanego Domu” odbędzie się wernisaż fotografii Andrzeja Borysa „Krajobrazy Żeromskiego”, a publiczność spotka się ze świętokrzyską poetką Agnieszką Czarnecką. Finałem będzie wieczorny spektakl muzyczno-poetycki przygotowany przez krakowskich poetów ze Związku Literatów Polskich.

W sobotę 3 lipca na odwiedzających Ciekoty czekać będzie mnóstwo atrakcji. Gwiazdą festiwalowego dnia będzie Katarzyna Grochola, pisarka uwielbiana przez czytelniczki w całym kraju. O górskiej literaturze i Zakopanem opowie reporterka Beata Sabała-Zielińska. Ciekawie zapowiada się spotkanie dotyczące dalszych losów pierwowzorów bohaterów powieści „Nad Niemnem”. Opowiedzą o nich Robert Pawłowski i Adam Marjański, filmowy Janek Bohatyrowicz. Nudzić nie będą się dzieciaki. Przygotowano dla nich strefę zabaw, które prowadzić będzie ceniony bajarz Michał Malinowski, twórca Muzeum Bajek i Baśni w Konstancinie Jeziornej. Dzieci będą mogły przygotować ze specjalnych klocków swoje wizje szklanych domów. Specjalne warsztaty literackie poprowadzi Gminna Biblioteka Publiczna w Masłowie. O swoich książkach dla dzieci opowiedzą Ewa Stadtmuller i Katarzyna Maziarz-Górka, nominowana ze książkę o Stanisławie Wyspiańskim do najbardziej prestiżowych literackich nagród z kategorii tych dziecięcych.

Sobotę zakończy koncert lubianej aktorki Joanny Trzepiecińskiej, której towarzyszyć będzie na pianie jazzowy mistrz interpretacji Bogdan Hołownia. Duet wykona piosenki z płyty „Żarcik a propos”, a wśród nich nieśmiertelne przeboje Kabaretu Starszych Panów.

W niedzielę 4 lipca festiwalowa publiczność weźmie udział w spotkaniu z reportażystką Beatą Biały, autorką bestsellerowej książki „Osiecka. Tego o mnie nie wiecie”. O radiu jako sposobie na życie, swoich książkach i wzorowym posługiwaniu się językiem ojczystym opowie Katarzyna Stoparczyk, laureatka tytułu Mistrz Mowy Polskiej. Będzie coś też dla fanów kryminałów. O trylogii #Ukryta sieć” opowie jeden z najbardziej cenionych pisarzy młodego pokolenia Jakub Szamałek. Na dzieci czekać będzie bajarz Michał Malinowski, który zaprosi dzieci do świata bajkostworów – interaktywnych puf i poduch.

Festiwal zakończy koncert Anny Jurksztowicz, której towarzyszyć będzie na pianinie Krzysztof Napiórkowski. Artystka zaśpiewa w Ciekotach swoje największe przeboje m.in. „Stan pogody”, „Na dobre i na złe”, ale również piosenki z nowej płyty „Jestem taka sama” wydanej z okazji 35-lecia pracy artystycznej.

- Zapraszamy do spędzenia pierwszego lipcowego weekendu w gminie Masłów. Festiwal w Ciekotach to doskonała okazja do zaplanowania sobie pobytu w sercu Gór Świętokrzyskich, w miejscu, które inspirowało Stefana Żeromskiego i inspiruje kolejne pokolenia pisarzy – mówi wójt Tomasz Lato.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie