Festiwal Scyzoryki 2018. To już 10. edycja! Będą koncerty i...

  Festiwal Scyzoryki 2018. To już 10. edycja! Będą koncerty i nagrody

  Anna Bilska

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Do udziału w jubileuszowej edycji Festiwalu Scyzoryki zachęcają: Anna Bilska z „Echa Dnia” oraz Paweł Szcześniak i Łukasz Sobieraj z Fundacji Scyzor
  1/3
  przejdź do galerii

  Do udziału w jubileuszowej edycji Festiwalu Scyzoryki zachęcają: Anna Bilska z „Echa Dnia” oraz Paweł Szcześniak i Łukasz Sobieraj z Fundacji Scyzoryki. ©Dawid Łukasik

  To będzie wyjątkowa edycja! Już po raz dziesiąty nagrodzimy najlepszych artystów województwa świętokrzyskiego w ramach Festiwalu Scyzoryki. Przedłużamy termin zgłoszeń do 13 maja. Wartość nagród to 20 tysięcy złotych!
  Już od dziesięciu lat „Echo Dnia” wraz z Fundacją Scyzoryki organizują artystyczny festiwal dla twórców pochodzących lub działających na terenie województwa świętokrzyskiego. Po raz trzeci będziemy też wybierać artystów w kategoriach ogólnopolskich! Z okazji jubileuszu festiwalu przygotowaliśmy dla naszych artystów - zarówno tych doświadczonych, jak i początkujących, koncert na kieleckim Rynku, uroczystą galę w Kieleckim Centrum Kultury i oczywiście błyszczące statuetki, a także nagrody. Ich łączna wartość to 20 tysięcy złotych. Najlepszemu wykonawcy przyznamy Grand Prrix - 5 tysięcy złotych!

  Scyzoryki jak Fryderyki

  Z okazji jubileuszu przypomnijmy nieco historii, która sięga aż 1995 roku, kiedy to Krzysztof KASA Kasowski postanowił wręczyć statuetki Scyzoryków kieleckim muzykom. Jak mówi muzyk, wówczas był to zwykły happening, a właściwie żart z pierwszych Fryderyków. Dziś to już poważny festiwal.

  - Kiedy wracam pamięcią do momentu, w którym zrodził się pomysł zorganizowania festiwalu, aż trudno uwierzyć, że tak szybko i pięknie nam rozkwitł - mówi muzyk Łukasz Sobieraj, który wraz z producentem muzycznym Pawłem Szcześniakiem pod szyldem Fundacji Scyzoryki współorganizują festiwal wraz z „Echem Dnia”. - Na początku powstał pomysł wydania płyty z utworami świętokrzyskich artystów. Pukaliśmy do różnych drzwi w poszukiwaniu wsparcia i sponsorów. W końcu - i całe szczęście - trafiliśmy do „Echa Dnia”, gdzie wspólnie z redaktorem naczelnym Stanisławem Wróblem uznaliśmy, że płyta to będzie za mało i potrzebny jest w naszym województwie prawdziwy festiwal artystyczny. A ponieważ idea festiwalu została już zapoczątkowana w 1995, uznaliśmy, że nawiążemy do tamtej tradycji i ją rozwiniemy, ponieważ wówczas naszym muzykom udało się stworzyć wspaniałą atmosferę - wspomina Łukasz Sobieraj.

  Dziś festiwal to nie tylko Muzyka, ale też siedem innych dziedzin artystycznych - Film, Fotografia (temat: Moja niepodległa), Kabaret, Literatura, Sztuki Plastyczne, Teatr i Taniec. Są też muzyczne kategorie ogólnopolskie, do których w poprzednich latach zgłaszali się znakomici polscy muzycy znani z różnych programów telewizyjnych.

  Scyzoryki w mediach

  Wszystkie prezentacje - zdjęcia, filmy, zgłoszone prace, będą dostępne na naszym portalu www.echodnia.eu. Nominowanych będziemy przedstawiać także na łamach gazety „Echo Dnia”.

  O Scyzorykach będzie można dowiedzieć się także z innych lokalnych mediów - wybrani artyści będą zapraszani na wywiady.

  Krótko o zasadach

  Jak wybierzemy najlepszych? Z okazji jubileuszu zmieniamy nieco zasady. Oczywiście - zgodnie z tradycją, wyraz swojego uznania dadzą czytelnicy i internauci poprzez głosy SMS oraz jurorzy. Tym razem jednak głosy nie będą liczone pół na pół. Większą rolę będą miały głosy jurorów - bo aż 75 procent! To ukłon w stronę uczestników, którzy w poprzednich edycjach zgłaszali do nas prośby o zwiększenie roli profesjonalistów w ocenie.

  Impreza na Rynku

  Nieodzowną częścią Festiwalu Scyzoryki są koncerty. Już teraz zapraszamy na kielecki Rynek 1 czerwca, gdzie wystąpią wybrani uczestnicy festiwalu - będzie głośno, różnorodnie i atrakcyjnie - tego dnia, poza koncertem Scyzoryków, w centrum Kielc będą odbywały się wydarzenia w ramach cyklicznej imprezy „Budzenie Sienkiewki”.

  Najlepszych poznamy podczas uroczystej gali w Kieleckim Centrum Kultury. Znamy już termin! Podsumowanie i wręczenie nagród połączone z koncertem odbędzie się w sobotę 16 czerwca.

  Ponadto w ramach festiwalu będzie wystawa fotografii i prac plastycznych, a także casting dla uzdolnionych muzycznie seniorów.
  Casting dla seniorów odbędzie się w czwartek, 26 kwietnia o godzinie 11 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach (parter). Zapraszamy o godzinie 11.

  Ponownie przyznamy też Diamentowy Scyzoryk dla wybitnego polskiego artysty.

  Zgłoszenia przyjmujemy do 13 maja. Formularze poniżej.

  Informacje o festiwalu pod numerem telefonu - 500-330-007 (Anna Bilska) oraz e-mail: bilska@echodnia.eu.

  W tym roku przyjmujemy zgłoszenia w następujących kategoriach:

  - Muzyka (kategoria ogólnopolska - zasada parytetu 50/50- województwo/Polska):
  alternatywa, hard rock, metal;pop i rock; przebój; hip-hop; disco-polo; solista; zespół; teledysk; muzyka ludowa.

  -Muzyka (kategorie wojewódzkie):
  dziecięca; młodzieżowa.

  - Film
  - Fotografia
  - Kabaret
  - Literatura
  - Sztuki Plastyczne
  - Teatr

  - Seniorzy: podkategorie: solista, solistka, zespół wokalno-instrumentalny

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (8)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Styl życia

  Polecamy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  Zdrowie i uroda

  Jedzenie i zabawa

  Turystyka