Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Figura Dobrego Wojaka Szwejka stanęła na placu Literatów w Kielcach. Tak upamiętniono pobyt Jarosława Haszka. Zobacz filmy i zdjęcia

Maciej Banachowski
Maciej Banachowski
Wideo
od 16 lat
Figura Dobrego Wojaka Szwejka stanęła w piątek, 19 maja na placu Literatów w Kielcach. Uroczyste odsłonięcie pomnika autorstwa Arkadiusza Latosa w sobotę, 20 maja.

Na placu Literatów w Kielcach stanęła figura Szwejka

Dobry Wojak Szwejk to bohater kultowej powieści Jarosława Haszka „Przygody dobrego wojaka Szwejka”. Inicjatorami ustawienie jego figury na placu Literatów w Kielcach są członkowie Stowarzyszenie Miłośników Szwejka i Sztuk Wszelakich.

Zobaczcie w galerii zdjęć jak prezentuje się pomnik

- Nie byłoby Szwejka w Kielcach, gdyby w roku 1905 nie było w Kielcach Jarosława Haszka, czyli mistrza który tę postać wymyślił

– mówi Józef Modła, prezes Stowarzyszenie Miłośników Szwejka i Sztuk Wszelakich w Kielcach.

Jak opowiada prezes Modła, Haszek w opowiadaniu „Spacer przez granicę” pisał, że w 1905 roku odwiedził Zakopane i Kraków, granica z Rosją była niedaleko od Krakowa i przekroczył ją nielegalnie. Za to miał trafić do wiezienia w Kielcach, które zlokalizowane było w miejscu, na którym dziś stoi Parking Centrum. W więzieniu tym miał przesiedzieć miesiąc, a potem został odesłany na granicę.
- Czy to prawda, czy fikcja literacka? My wierzymy, że Hasze w Kielcach był i uznaliśmy, że upamiętnienie obecności pisarza w Kielcach jest potrzebne, a najlepszą formą będzie ustawienie figury Szwejka, postaci wymyślonej, wesołej, ale jednocześnie tragicznej. Akcja powieści Haszka dzieje się w czasie wojny, a Szwejk jest uosobieniem zachowań antywojennych, tak jak cała powieść jest w swej wymowie antywojenna. W dzisiejszych czasach jej przesłanie jest wyjątkowo aktualne. Pomysł ustawienia figury Szwejka, bohatera literackiego na placu Literatów jest jak najbardziej uzasadniony – podkreśla Józef Modła.

Dodaje, że fundatorami figury są członkowie Stowarzyszenie Miłośników Szwejka i Sztuk Wszelakich. - Nie wydaliśmy ani złotówki publicznych pieniędzy na ten cel – podkreśla.

Postać Szwejka znana z filmu

Autorem Figury jest kielecki artysta rzeźbiarz Arkadiusz Latos.

- Pomysł na stworzenie figury Szwejka zrodził się już bardzo dawno i wreszcie udało się go zrealizować. Figura ma około metra wysokości, waży 50 kilogramów. Jak widać portret jest żywcem wzięty z prezesa Modły

– śmieje się Arkadiusz Latos.

Dodaje, że musiały się też znaleźć wszystkie nieodzowne cechy i atrybuty Szwejka jak fajka, gest salutującego żołnierza. - Oczywiście sama ostać wzorowana jest na postaci Szwejka znanej z filmu – dodaje.

Zobaczcie galerię zdjęć z placu Literatów

Odsłonięcie figury Szwejka w sobotę, 20 maja

Odsłonięcie pomnika Szwejka nastąpi w sobotę, 20 maja. Początek uroczystości o godzinie 12 na placu Artystów, następnie przemarsz przez ulicę Leśną - Rynek - Dużą i Sienkiewicza na plac Literatów, gdzie stać będzie Szwejk.

O godzinie 16 początek monodramu Teatru TeTaTeT „Nazywam się Szwejk. Józef Szwejk” w wykonaniu Mirosława Bielińskiego (mała scena Kieleckiego Centrum Kultury).

O godzinie 18 rozpocznie się biesiada w ogrodzie Pałacyku Zielińskiego.

W niedzielę, 21 maja od godziny 10 w Pałacyku część rekreacyjno-sportowa. Zakończenie o godzinie 12.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto