Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Filcowali w kieleckim "Zameczku". Inspirujące zajęcia z Barbarą Żelazną i czytanie obrazu [WIDEO, ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Anna Bilska
Anna Bilska
We wtorek, z inicjatywy Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Parkinsona w Kielcach, we współpracy z kieleckim Domem Kultury Zameczek, pod okiem instruktora - pani Barbary Żelaznej - odbyły się interesujące warsztaty artystyczne, podczas których uczestnicy poznawali technikę filcowania na sucho, inspirowani malarstwem tworzyli własne prace artystyczne. Po warsztatach w przyjaznej kawiarnianej atmosferze osoby widzące czytały obraz aby udostępnić sztukę osobie niewidomej.

- Mniejsza o to, skąd kto jest, ile kto ma lat i czy w przeszłości interesował się malarstwem, poezją, muzyką, tańcem, sztuką użytkową czy sztukami plastycznymi. Nigdy nie jest za późno i zawsze warto spróbować poznać coś nowego, a efekty mogą okazać się piękne i zbawienne dla naszego samopoczucia – przekonuje Anna Pluta, prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Parkinsona w Kielcach.

Grono przyjaciół Stowarzyszenia, w którym odnajdują swoje miejsce zarówno seniorzy, jak i osoby młodsze, a także uczestnicy z różnymi rodzajami niepełnosprawności, znalazło ciekawe remedium na to, jak lepiej radzić sobie z dolegliwościami i z troskami dnia codziennego, z monotonią życia na emeryturze i stresem...

Jak dbając o dobre samopoczucie nadwyrężone szczególnie mocno w pełnej niepokoju atmosferze ostatniego półrocza w interesujący sposób rekompensować ten czas? Gdzie w Kielcach warto szukać wyciszenia, relaksu, satysfakcji? Jak łączyć przyjemne z pożytecznym - rozwijając własne twórcze zainteresowania i nowe, ciekawe umiejętności, przyjemnie spędzać czas, a przy tym z zadowoleniem wspierać przyjaciół w ich komforcie i rozwoju?

- Dla nas liczy się przede wszystkim otwartość i uważność na drugiego człowieka, a rozmowa i odrobina czasu wygospodarowanego na wspólne, ciekawe aktywności to podstawa sukcesu - twierdzi Anna Pluta - Pomysłów na wspólne spotkania o charakterze artystyczno-terapeutycznym nie brakuje, wystarczy wymienić kontakt z naturą, ruch i taniec, muzykę, śpiew, poezję czy prace plastyczne. To, co znane, dobrze jest łączyć z tym, co warto poznać, dlatego z zachowaniem obowiązującego, niezbędnego reżimu, z istotną pomocą przychylnych nam instytucji i zaangażowanych społecznie przyjaciół, nawet w tym specyficznym czasie staramy się wspierać społeczną integrację, sprzyjać realizacji zainteresowań, ujawniać nowe możliwości czy nawet talenty.

Wiadomo, że nie ma jednego antidotum na wszystko i na każdego człowieka zadziała coś innego, dlatego próbujemy różnych sposobów na odreagowanie stresu, wyrównanie nastroju. Niezmiennie ważne pozostaje wzajemne wsparcie. Integracja. Zawsze mile widziany terapeutyczny relaks, rozwój - wskazany! Każdy uczestnik naszych spotkań ma swoje super moce - podczas warsztatów bierzemy świat w obroty na wszelkie sposoby - dotykamy, wąchamy, słuchamy, patrzymy, smakujemy, wyobrażamy sobie, tworzymy, opowiadamy innym... Doznajemy. Poznajemy. Integrujemy!

We wtorek w Domu Kultury Zameczek pod okiem Barbary Żelaznej odbyły się interesujące warsztaty artystyczne, podczas których uczestnicy poznawali technikę filcowania na sucho. - To jedna z najstarszych technik artystycznych - mówi Barbara Żelazna, instruktor Domu Kultury Zameczek w Kielcach. - Każdy może wykonywać prace tą techniką, jednak wymaga ona cierpliwości, precyzji i troszeczkę wyobraźni. Prace tworzone są za pomocą wełny czesankowej, którą układa się w określone wzory i za pomocą igły do filcowania wkuwa się w tkaninę - wyjaśnia.

- Podczas zajęć nie tylko zapoznajemy się z techniką, ale obserwujemy też barwy i połączenia, które wpływają na nastrój - dodaje Anna Pluta, prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Parkinsona.

Po warsztatach uczestnicy spacerem udali się do Kawiarni Cztery Pory Roku, która mieści się przy kieleckim deptaku, aby wspólnie czytać i interpretować pełen interesujących symboli obraz Paula Klee, zatytułowany „Heroic Roses”, który okazał się znakomitą inspiracją do tego rodzaju działania. Spotkanie minęło w niebanalnej, twórczej atmosferze, pełnej barw i skojarzeń. Nie zabrakło też słodkiej, różanej niespodzianki - na deser.

- Na nic pikiety, legislacje, standardy dostępności i normy dzielenia się przestrzenią - mówi Anna Pluta - jeśli człowiek nie będzie miał ludzkiej sposobności, by otworzyć się na innych, poznać i zrozumieć potrzeby drugiego człowieka. Wspólne aktywności i twórcze wyzwania - w realu lub online - to droga do wzajemnego poznania i do społecznej integracji! Warto z wzajemnym szacunkiem i uśmiechem asystować innym podczas spaceru i razem odpocząć na ławce, podziwiać wspaniałe pejzaże i wąchać kwiaty, wskazać drogę, czytać wspólnie literaturę piękną, otworzyć komuś drzwi lub zwolnić miejsce, spotykać się w pracowni plastycznej i w miejskiej kawiarni, mówić wyraźniej dla kogoś kto niedosłyszy, czytać dla innych obrazy i tworzyć spontaniczne audiodeskrypcje dla przyjaciół, którzy sami nie mogą zobaczyć, nie parkować w poprzek chodnika, żeby innym nie utrudniać życia... Im bliżej człowiekowi do człowieka, tym w efekcie więcej przyjaznej przestrzeni wspólnej, którą społeczeństwo będzie potrafiło swobodnie dzielić. Przez sztukę do serca i do drugiego człowieka.

Świętokrzyskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Parkinsona zaprasza do kontaktu wszystkie osoby zainteresowane udziałem w kolejnych spotkaniach terapeutyczno-rozwojowych i dołączeniem do zróżnicowanego grona przyjaciół Stowarzyszenia, w którym osoby z wszelkimi niepełnosprawnościami i osoby w wieku senioralnym są zawsze mile widziane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto