Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Filharmonia Świętokrzyska wydała płytę z utworami Ryszarda Bukowskiego – kompozytora urodzonego w gminie Czarnocin

Lidia Cichocka
Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej z Marią Magdaleną Janowską-Bukowską, która uczyła go czytania partytur.
Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej z Marią Magdaleną Janowską-Bukowską, która uczyła go czytania partytur. Aleksander Piekarski
Filharmonia Świętokrzyska imienia Oskara Kolberga w Kielcach wydała na płycie CD utwory Ryszarda Bukowskiego – kompozytora, który urodził się w Cieszkowach w gminie Czarnocin.

Ryszard Bukowski urodził się w 1916 roku we wsi Cieszkowy w gminie Czarnocin.
- Tylko urodził, ale jest postacią tak wybitną, że warto się chwalić takim krajanem – mówił tłumacząc powody nagrania płyty Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej. - Po dworze, w którym przyszedł na świat nie został ślad, stoi tam dzisiaj szkoła, zachowało się tylko kilka drzew z parku.

Dyrektor był studentem państwa Bukowskich. We Wrocławiu, do którego po zakończeniu II wojnie światowej trafili Bukowscy. Pan Ryszard był w tym mieście organizatorem szkolnictwa muzycznego, wykładowcą, krytykiem muzyczny, publicystą oraz oczywiście kompozytorem. Tworzył utwory symfoniczne, wokalno-instrumentalne, kameralne, solowe, muzykę teatralną i filmową oraz dzieła sceniczne.

Wszyscy darzyli go szacunkiem i podziwem

- Wszyscy, którzy mieli zajęcia z panem profesorem darzyli go szacunkiem i podziwem – mówi Jacek Rogala. - Ja przez dwa lata poprzedzające jego śmierć brałem u niego lekcje z harmonii i kontrapunktu. Żona profesora, Maria Magdalena Janowska-Bukowska, uczyła mnie czytania partytur. Byłem zaszczycony, kiedy w ostatnich tygodniach swego życia profesor przyszedł na mój koncert i napisał z niego recenzję. Ostatnią w swoim życiu.

Dużo komponował, wiele z myślą o żonie

Ryszard Bukowski dużo komponował, wiele utworów z myślą o swej żonie, pianistce. To dla niej napisał cykl miniatur, 10 sonat i aż 7 utworów na fortepian z orkiestrą. Pani Maria od śmierci męża w 1987 roku stara się kultywować i promować pamięć o nim i jego twórczości. Szkoła muzyczna we Wrocławiu nosi imię Ryszarda Bukowskiego, odbywa się tam festiwal Dni Muzyki Ryszarda Bukowskiego.
- Także pomysł nagrania płyty wyszedł od pani Marii – dodaje Jacek Rogala. - Ona jest sponsorką tego wydawnictwa wraz z Ministerstwem Kultury, które programem „Muzyczny ślad” utrwala i wprowadza do obiegu niekomercyjne nagrania muzyczne.
Filharmonia Świętokrzyska kilka lat temu towarzyszyła Marii Magdalenie Janowskiej-Bukowskiej w wykonaniu Nokturnów Ryszarda Bukowskiego. I z pewnością dobre wspomnienia z tego wspólnego występu miały znaczenie dla wyboru kieleckiej filharmonii.

Co na płycie?

Na płycie znalazły się cztery formy koncertujące na fortepian z orkiestrą: Concertino na fortepian, perkusję i orkiestrę smyczkową (1972), Koncert potrójny na trąbkę, kotły, fortepian i orkiestrę (1972), II Koncert fortepianowy (1980), Trzy nokturny na fortepian i orkiestrę (1985).

Niekonwencjonalna muzyka z elementami jazzu

- Dwa z nich zostały nagrane po raz pierwszy – dodaje dyrektor. - To muzyka niekonwencjonalna, z elementami jazzu, aleatoryzmu. Konstrukcja formy była dla kompozytora bardzo istotna i to w tej muzyce słychać – dodaje.
Wykonawcy to: Maria Magdalena Janowska-Bukowska – fortepian, Tomasz Woźniak – trąbka, Piotr Robak – kotły, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Jacka Rogali.

Do płyty dołączona jest książeczka zawierająca informacje o kompozytorze i wykonawcach, a także tekst analizujący dorobek Ryszarda Bukowskie-go. Płyty zostaną przesłane do redaktorów pism muzycznych oraz rozgłośni radiowych w Polsce i za granicą, przekazane akademiom muzycznym, bibliotekom, fonotekom.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie