Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Film Grzegorza Artmana będzie konkurował ze światową czołówką na Festiwalu Filmowym Era Nowe Horyzonty 2009

Lidia Cichocka
archiwum
Film kielczanina, Grzegorza Artmana konkurować będzie ze światową czołówką, m.in. Peterem Greenewayem na Festiwalu Filmowym Era Nowe Horyzonty 2009. - Samo zakwalifikowanie do konkursu, to ogromny sukces - mówi Artman.

Historia filmu, którego premiera odbędzie się w lipcu we Wrocławiu zaczęła się w 2000 roku, kiedy to Artman wraz z żoną Joanną i Piotrem Cieplakiem zostali zaproszeni do Wiednia, gdzie realizowano projekt Hotel Europa. Ich spektakl Pokój Aniołów był pokazywany na festiwalach w wielu krajach a ich zdjęcie zdobiło okładkę Le Expresse zapowiadając festiwal w Avignon.

- Zagraniczne sukcesy sprawiły, że przeniesienie spektaklu do Polski - zmieniony nosił tytuł Hotel pod Aniołem, wydawało nam się naturalne - mówi Artman. Tak zaczęła się podróż spektaklu. - W 2004 roku z nową wersją spektaklu ruszyliśmy z Fabryki Trzciny w Warszawie w świętokrzyskie - wyjaśnia Artman. Osiem razy pokazano spektakl w miejscach najróżniejszych do wsi w Górach Świętokrzyskich po stadninę koni w Michałowie, Dwa spektakle prezentowano w Kielcach: w Domu Pomocy Społecznej i Ekumenicznej Świątyni Pokoju. Wszystkie te miejsca stały się planem filmowym a współtwórcą scenariusza i operatorem był Armand Urbaniak. Nakręcono 50 godzin materiału będących nie rejestracją spektaklu, ale wszystkiego, co wokół niego się działo. Na potrzeby filmu wybrano z tego 55 minut.

- Film Villa dei Misteri miał szczęście do wybitnych twórców - mówi Artman i wymienia Agnieszkę Bujanowska, jedną a najlepszych montażystek, operatora Krzysztofa Ptaka, muzykę napisał Paweł Czepułkowksi z zespołu Kormorany. Producentem został Opus Film, ta sama firma, która zrobiła "Ediego". Montaż wersji telewizyjnej udało się skończyć w takim terminie, że film wysłano na prestiżowy festiwal Era Nowe Horyzonty 2009. Został zakwalifikowany i w kategorii filmów o sztuce będzie konkurował z 13 pełnometrażowymi, autorskimi filmami dokumentalnymi, dla których sztuka stanowiła bezpośrednią inspirację. W tym międzynarodowym towarzystwie jest także obraz Petera Greenawaya, w którym reżyser powraca do obrazu Rembrandta Straż nocna z 1642 roku, o którym wcześnie zrealizował film fabularny.

- Nasz film zakwalifikowano, ale teraz musimy dostarczyć jego festiwalową, dłuższa wersję a to oznacza konieczność zmontowania go od nowa. Szukamy na to pieniędzy, wspomogło nas miasto, prowadzimy rozmowy z Urzędem Marszałkowskim, bo chcielibyśmy by ten film był produktem regionalnym, stworzonym od podstaw tutaj. Premierowy pokaz będzie miał miejsce na festiwalu w lipcu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie