Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Finał kampanii "My, młode pokolenie - Tobie Ojczyzno". Nagrodzono zwycięzców drużynowego konkursu strzeleckiego

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 16 lat
364 godziny szkoleniowe i 2 570 uczestników. W piątek, 25 listopada w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach podsumowano kampanię "My, młode pokolenie - Tobie Ojczyzno" zainicjowaną przez Stowarzyszenie Aktywności Zawodowej "PASSA". "My, młode pokolenie - Tobie Ojczyzno" to pierwszy w Polsce kompleksowy projekt skierowany do uczniów i nauczycieli, jako odpowiedź na nowe zagrożenia współczesnego świata. W wydarzeniu podsumowującym wzięli udział uczestnicy projektu i organizatorzy oraz laureaci konkursu strzeleckiego.

Kampania "My, młode pokolenie - Tobie Ojczyzno" właśnie została podsumowana

W piątek, 25 listopada podsumowano pierwszą w Polsce kampanię proobronną "My, młode pokolenie - Tobie Ojczyzno". To kompleksowy projekt skierowany do uczniów i nauczycieli, jako odpowiedź na nowe zagrożenia, które pojawiły się w związku z kryzysem migracyjnym na granicy z Białorusią, ale przede wszystkim w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi przez Federację Rosyjską na terenie Ukrainy.

Projekt realizowany był na terenie całego województwa świętokrzyskiego, a w specjalistycznych szkoleniach proobronnych wzięli udział uczniowie z 14 szkół ponadpodstawowych.

Jak informowała Katarzyna Banasik, prezes Stowarzyszenia Aktywności Zawodowej "PASSA" w Kielcach, organizator projektu:

- Podczas zajęć uczniowie uczyli się między innymi: zasad bezpieczeństwa obchodzenia z bronią w ręku, wyszkolenia strzeleckiego (w tym strzelenia na wirtualnych strzelnicach), taktyki przetrwania na polu walki, organizacji schronu, plecaka przetrwania, tematyki związanej z cyberbezpieczeństwem oraz pierwszej pomocy przedmedycznej w przypadku ostrzału. Łącznie zrealizowano 364 godziny szkoleniowe dla 2570 uczniów.

- podsumowała pani prezes.

W ramach projektu udało się: zorganizować zajęcia praktyczne na strzelnicy dla 140 uczniów placówek biorących udział w projekcie, przeprowadzić konkursy strzeleckie, zorganizować konferencję edukacyjną dla kadry zarządzającej i dydaktycznej, przygotowano także 50-minutowy film instruktażowy.

Czytaj więcej:

O tym, że to niezwykle ważna, cenna i dynamiczna inicjatywa, mówił podczas spotkania senator Krzysztof Słoń.

- To inicjatywa, która nie polega na sympozjach, spotkaniach, na - jak to młodzież mówi - przegadaniu tematu, ale na realnych działaniach, które pokazują, że każdy będąc nawet w młodym wieku, może mieć wpływ na bezpieczeństwo nie tylko swoje, swojej rodziny, ale także najbliższego otoczenia. To akcja, która uwrażliwia nas na to, że niebezpieczeństwa w tej chwili czyhają wszędzie. Powinniśmy mieć oczy i uszy otwarte na to co się dzieje, po to żeby w porę zadziałać, zareagować wtedy gdy innym grozi jakieś niebezpieczeństwo, bądź ktoś chce zrobić nam jako społeczeństwu krzywdę. Młodzi ludzie są do tego najlepsi, a poza tym, nabywają umiejętności związanych z tym żeby byli świetnymi ratownikami, a w przyszłości realnymi obrońcami ojczyzny.

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz od samego początku nie krył zadowolenia z realizacji kampanii w województwie świętokrzyskim. Sam aktywnie brał udział w zajęciach z młodzieżą.

- Zaczęło się w emocjach - na strzelnicy. Strzelała młodzież, strzelał wojewoda - mówił z uśmiechem pan wojewoda i dodał: - Ale poważnie rzecz ujmując, młodzież miała szansę dostać edukację z pierwszej ręki od fachowców zajmujących się tematyką obronną. Po drugie, jest to uzupełnienie tego co jest w programie nauczania na nowo. Dawniejsze przysposobienie obronne, które trochę odeszło do lamusa z uwagi na to, że świat się wydawał stabilny, no niestety wraca, trochę pod inna nazwą, ale to jest tożsame z tym, że musimy być jako społeczeństwo przygotowani na różne scenariusze jakie nam życie pisze - również te nieoczekiwane i niechciane związane choćby z konfliktami czy terroryzmem. Mam wrażenie, że przez tę akcję, którą bardzo pięknie i mądrze zrealizowało Stowarzyszenie Aktywności Zawodowej "PASSA", jesteśmy bezpieczniejsi - nie tylko w Świętokrzyskiem. To chyba nie ostatnie słowo jeżeli chodzi o obronność i tego typu działania proobronne.

- mówił wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Drużynowy konkurs strzelecki podsumowany - najlepsi uczniowie kieleckiego Norwida

Podczas gali podsumowującej projekt poznaliśmy laureatów drużynowego konkursu strzeleckiego.

W konkursie wzięło udział 14 zespołów 10-osobowych z placówek oświatowych uczestniczących w projekcie. Każdy z uczestników oddał 10 strzałów próbnych i 10 konkursowych z pistoletu Glock. Rywalizacja była niezwykle zacięta, a o poszczególnych miejscach decydowała niejednokrotnie różnica kilku/kilkunastu punktów. Przeliczenia punktów i oceny uczestników dokonała komisja konkursowa.

Czytaj także: „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny”. Uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach mieli zajęcia na strzelnicy. Zobacz zdjęcia i film

Za zajęcie 1 miejsca drużyna otrzymała nagrody rzeczowe ufundowane przez wojewodę świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza oraz specjalistyczne szkolenie proobronne w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.

Laureaci 2 i 3 miejsca otrzymali pamiątkowe dyplomy, a także specjalistyczne szkolenie proobronne na kieleckiej Bukówce.

I miejsce w drużynowym konkursie strzeleckim zajęli uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego z oddziałami Integracyjnymi im. Cypriana Kamila Norwida w Kielcach, którzy zdobyli łącznie 914 punktów. Oto laureaci:

  • Wojciech Kruk
  • Julia Molka
  • Marcelina Słaby
  • Maria Woźnicka
  • Wiktoria Czesak
  • Wiktoria Ksel
  • Julia Mazurkiewicz
  • Maja Mikołajczyk
  • Patrycja Stąporek
  • Wiktoria Szcześniak

II miejsce zajęli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Staszowie, którzy zdobyli łącznie 903 punkty. Oto oni:

  • Weronika Buczek
  • Aleksandra Jakubik
  • Szymon Sadowski
  • Mikołaj Sapa
  • Bartłomiej Skrzypek
  • Wiktor Stawiarski
  • Natalia Szydłowska
  • Bartosz Tokarski
  • Wiktor Woźniak
  • Wojciech Wójcicki

III miejsce zajęli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego imienia Hugona Kołłątaja w Pińczowie, którzy zdobyli łączenie 881 punktów. Oto oni:

  • Katarzyna Rolińska
  • Tymon Stępień
  • Anna Wójcik
  • Piotr Adamczyk
  • Zuzanna Domagała
  • Maciej Pikul
  • Kacper Wites
  • Igor Bartosik
  • Kamila Kłębek
  • Hanna Dziadek

Gratulujemy!

„My, młode pokolenie - Tobie Ojczyzno” - cel projektu

„My, młode pokolenie - Tobie Ojczyzno” to pierwszy w Polsce kompleksowy projekt skierowany do uczniów i nauczycieli, jako odpowiedź na nowe zagrożenia, które pojawiły się w związku z kryzysem migracyjnym na granicy z Białorusią, ale przede wszystkim w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi przez Federację Rosyjską na terenie Ukrainy. Powyższe spowodowało, iż zmienił się sposób postrzegania bezpieczeństwa, działań zbrojnych i współczesnych zagrożeń przez społeczeństwo polskie. Zagrożenia niegdyś odległe - dziś odbywające się bezpośrednio za wschodnią granicą. Wybuchy bomb mają miejsce 30 km od polsko-ukraińskiej granicy. Niesłychana bliskość zagrożenia wojennego, a także obraz napływających uchodźców uzmysłowiły Polakom jak ważna i nieoceniona jest umiejętność posługiwania się bronią palną, walki wręcz czy taktyki działania na wypadek działań zbrojnych.

Zadanie publiczne realizowane w ramach tego przedsięwzięcia jest także błyskawiczną odpowiedzią na wprowadzone zmiany w programie nauczania ogłoszone w marcu 2022 przez Ministra Edukacji i Nauki. Od 1 września 2022 roku podstawa programowa przedmiotu „edukacja dla bezpieczeństwa” została rozszerzona o przysposobienie obronne, w tym strzelanie z broni palnej i ogólna umiejętność posługiwania się bronią.

Celem projektu jest między innymi przygotowanie społeczeństwa do prawidłowego reagowania w sytuacji konfliktu zbrojnego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, nabywanie umiejętności przydatnych w służbie wojskowej, wspieranie młodzieży uczącej się w klasach wojskowych oraz organizacji działających na rzecz obronności, kształtowanie i umacnianie w społeczeństwie, zwłaszcza wśród młodzieży obywatelskiej postawy wobec spraw obronności Rzeczypospolitej Polskiej, przygotowanie młodzieży do zawodowej służby wojskowej i służby w Wojskach Obrony Terytorialnej oraz kształtowanie społecznej świadomości o prawach i obowiązkach obywateli wobec ojczyzny.

Zobaczcie relację z gali podsumowującej projekt "My młode pokolenie - Tobie Ojczyzno".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie