MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Finał konkursu historycznego o generale Andersie. Uczestniczyło 10 szkół z powiatu pińczowskiego

Michał Kolera
Michał Kolera
Etap finałowy Powiatowego Konkursu Historyczno-Czytelniczego "Szlak armii generała Władysława Andersa”.
Etap finałowy Powiatowego Konkursu Historyczno-Czytelniczego "Szlak armii generała Władysława Andersa”. archiwum biblioteki
W czwartek, 18 kwietnia, w siedzibie pińczowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej imienia Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach odbył się etap finałowy Powiatowego Konkursu Historyczno-Czytelniczego "Szlak armii generała Władysława Andersa". Do konkursu przystąpiło 10 szkół podstawowych z terenu powiatu pińczowskiego. Poznaj zwycięzców.

Ogółem we wspomnianych szkołach w rywalizacji na etapie szkolnym wzięło udział aż 66 uczniów z klas od piątej do ósmej. Do finału z każdej szkoły wiejskiej kwalifikował się jeden uczeń, natomiast ze szkół pińczowskich, ze względu na znacznie większą liczbę uczniów – po dwóch uczestników.

Obowiązujące na konkursie treści były częściowo zbieżne a częściowo wykraczały poza zakres programu nauczania realizowanego na poziomie szkoły podstawowej. Oprócz tekstu opracowanego przez organizatorów – pracowników Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Pińczowie – finaliści musieli także zapoznać się z treścią artykułu z czasopisma historycznego "Mówią Wieki".

Finał został przeprowadzony w formie pisemnej. Oceny prawidłowości odpowiedzi dokonywała komisja w składzie - Marcin Salamon, nauczyciel-bibliotekarz Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Pińczowie, nauczyciel historii z długoletnim stażem, Marta Trela, nauczyciel-bibliotekarz z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach, magister historii oraz Robert Karpiński, kierownik Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Pińczowie, prywatnie wielki pasjonat historii.

Zwyciężczynią konkursu została siódmoklasistka ze Szkoły Podstawowej w Złotej Anna Rasińska - zdobyła 45,5 punktów na 46 możliwych. Tuż za nią uplasowała się Lena Wleciał ze Szkoły Podstawowej w Kijach (44,5 punktów). Trzecie-czwarte miejsce ex aequo zajęli Bartosz Sasiński, Szkoła Podstawowa w Górach i Szymon Kałuża, Szkoła Podstawowa w Kozubowie, którzy zdobyli 42 punkty. Piątą lokatę zajął Wiktor Zaręba (Szkoła Podstawowa w Stępocicach zdobywając 41 punktów.

Finał konkursu był zwieńczeniem kilkutygodniowego przedsięwzięcia. Obok przygotowań uczniów do eliminacji szkolnych i etapu finałowego obejmowało ono także kilkanaście dwugodzinnych lekcji historyczno-bibliotecznych dotyczących tematu konkursu, połączonych z prezentacją multimedialną własnego autorstwa i mini-wystawą publikacji na wspomniany temat. Lekcje przeprowadził nauczyciel-bibliotekarz a zarazem historyk Marcin Salamon. Odbyły się one w szkołach podstawowych w Michalowie, Kijach, Złotej, Sędowicach, Górach, Węchadłowie, Bogucicach, Zagości, Stępocicach, Młodzawach i w Szkole Podstawowej numer 1 w Pińczowie. W najbliższych tygodniach planowane są lekcje w kolejnych placówkach. Są one prowadzone w ramach upamiętnienia 80. rocznicy zwycięskiej bitwy pod Monte Cassino. We wspomnianych zajęciach do tej pory uczestniczyło 257 uczniów i nauczycieli.

Laureaci konkursu:

  • 1. Anna Rasińska (Szkoła Podstawowa w Złotej – klasa 7) – 45,5 punktów;
  • 2. Lena Wleciał (Szkoła Podstawowa w Kijach – klasa 7) – 44,5 punktów;
  • 3-4. Bartosz Sasiński (Szkoła Podstawowa w Górach – klasa 7) – 42 punktów;
  • 3-4. Szymon Kałuża (Szkoła Podstawowa w Kozubowie – klasa 7) – 42 punktów;
  • 5. Wiktor Zaręba (Szkoła Podstawowa w Stępocicach – klasa 8) – 41 punktów.

Pozostali finaliści (kolejność alfabetyczna):

  • Katarzyna Adamczyk (Szkoła Podstawowa numer 1 w Pińczowie – klasa 7);
  • Kinga Fatyga (Szkoła Podstawowa numer 1 w Pińczowie – klasa 7);
  • Kamil Kowalski (Szkoła Podstawowa w Młodzawach – klasa 8);
  • Maja Majcher (Szkoła Podstawowa w Bogucicach – klasa 7);
  • Mateusz Śliwa (Szkoła Podstawowa w Michałowie – klasa 6).

Anna Rasińska wygrała konkurs organizowany przez pińczowską filię po raz drugi. Poprzednio, jesienią, zwyciężyła w konkursie, którego tematem były wojny krzyżackie.

Uczestnicy, którzy zajęli miejsca 1-5 zostali uhonorowani nagrodami książkowymi o tematyce historycznej ufundowanymi przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką imienia Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach. Wszyscy finaliści otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Nauczyciele-bibliotekarze Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach: Robert Karpiński, Marcin Salamon i Marta Trela składają podziękowania wszystkim nauczycielom za udział ich uczniów w konkursie, zaangażowanie w ich przygotowanie i dotychczasową współpracę.

- Składamy podziękowania paniom: Agnieszce Szymańskiej (Szkoła Podstawowa numer 1 w Pińczowie) i Agnieszce Pasternak (Szkoła Podstawowa numer 1 w Pińczowie i Szkoła Podstawowa w Bogucicach), Grażynie Zachariasz (Szkoła Podstawowa w Złotej), Beacie Janiszewskiej (Szkoła Podstawowa w Stępocicach), Jolancie Pikus (Szkoła Podstawowa w Michałowie) i Agnieszce Śliwie (Szkoła Podstawowa w Górach). Dziękujemy także panom Bogdanowi Skrobiszowi (Szkoła Podstawowa w Kijach), Marcinowi Strączkowi (Szkoła Podstawowa w Kozubowie) i Sylwestrowi Walaskowi (Szkoła Podstawowa w Młodzawach). Gratulujemy wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie, zarówno na etapie szkolnym jak i w finale. Życzymy dalszego rozwijania pasji i zainteresowań oraz kolejnych sukcesów. Składamy także podziękowania dyrektorowi Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach panu Sylwestrowi Kasprzykowi za wsparcie w organizacji konkursu. Dziękujemy również dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Pińczowie Agnieszce Kucybale za udostępnienie czytelni, w której nauczyciele i rodzice mogli miło spędzić czas w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie konkursu - mówi Marcin Salamon, koordynator wydarzenia.

W konkursie wzięło udział dziesięć szkół z terenu powiatu pińczowskiego to 59 procent z ogólnej liczby 17 placówek funkcjonujących w systemie 8-klasowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie