Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Finansowe manewry

Przemysław CHECHELSKI
Radni powiatowi niemal jednogłośnie przegłosowali wczoraj wszystkie uchwały.
Radni powiatowi niemal jednogłośnie przegłosowali wczoraj wszystkie uchwały. P. Chechelski

Po raz pierwszy po wakacyjnej przerwie obradowali wczoraj radni powiatu jędrzejowskiego. Jednym z ważniejszych punktów sesji było przyjęcie Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Jędrzejowskiego na lata 2004-2013. Szerzej plan ten przedstawimy w najbliższych wydaniach "Echa Dnia". Rada przyjęła również "Powiatowy program ochrony środowiska na lata 2004-2011".

Radni dokonali zmian w planie przychodów i rozchodów Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na ten rok. Pojawiły się bowiem na ten cel dodatkowe pieniądze, blisko 20 tysięcy złotych. W sumie, po zmianach, w tym roku wydanych zostanie 237.116 złotych. Najwięcej na termomodernizację Centrum Kształcenia Praktycznego w Jędrzejowie, szpitala, Liceum Ogólnokształcącego i internatu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. 20 tysięcy złotych przeznaczono na dofinansowanie zakupu lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego, który ma służyć do usuwania i neutralizacji skutków zdarzeń z substancjami niebezpiecznymi.

Zmieniony został plan wydatków z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych. Początkowo planowano przeznaczyć 90 tysięcy złotych na dofinansowanie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze. Ponieważ jest mniejsze zainteresowanie tego rodzaju dofinansowaniami, gdyż Narodowy Fundusz Zdrowia - z powodu braków środków finansowych - w tym roku przyznaje dofinansowanie znacznie mniejszej liczbie osób, pozostałe z tej puli pieniądze powiat postanowił przeznaczyć na inne cele. O 2 tysiące złotych zwiększona została pula na likwidację barier architektonicznych, o 28 tysięcy złotych - dofinansowanie pobytu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów na turnusach rehabilitacyjnych oraz o 30 tysięcy złotych - dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przyznawane na podstawie odrębnych przepisów.

Ponieważ nie ma zainteresowania pożyczkami dla osób niepełnosprawnych na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub rolniczej, radni postanowili pulę przeznaczoną na ten cel (85 tysięcy złotych) przekazać na zwrot kosztów poniesionych przez pracodawców w związku z przystosowaniem tworzonych lub istniejących stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych, bezrobotnych lub poszukujących pracy. Na ten cel przeznaczono również 20 tysięcy złotych, które nie zostały wykorzystane na szkolenia i przekwalifikowanie osób niepełnosprawnych. Pieniądze te pozwolą przystosować około sześć nowych stanowisk pracy.

Na sesji przedstawione zostało również sprawozdanie z działalności Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej, której na drodze do pełnego szczęścia staje wiele przeszkód, między innymi budowa obwodnicy Jędrzejowa. "Plany przewozowe zostały zniweczone co do okresu jesienno-zimowego przez konieczność wycofania się z działalności przewozowej od października 2003 roku z uwagi na budowę obwodnicy. Zmusiło nas to do odmówienia zamówień na ten okres. Zawieszenie ruchu ma duży wpływ na wiarygodność naszych ofert, ponieważ klika biur turystycznych zrezygnowało ze współpracy z nami" - czytamy w sprawozdaniu przygotowanym przez Edwarda Choroszyńskiego, prezesa kolejki.

Jak twierdzi prezes Choroszyński, zrównoważenie zysków i strat powinno nastąpić w czwartym roku działalności kolejki, zakładając, że będzie to działalność bez przeszkód, z systematycznym powiększaniem się ofert turystycznych. Wszystkie okoliczności spowodowały, że w okresie od lipca 2002 roku do końca ubiegłego roku strata kolejki wyniosła około 260 tysięcy złotych. Zarząd kolejki zwrócił się do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o zwrot poniesionych strat związanych z zawieszeniem kursów od października do końca grudnia 2003 roku - miałaby to być kwota 48 tysięcy złotych.

- Dostałem odpowiedź i okazuje się, że w GDDKiA nie wiedzą o co mi chodzi. Jednak nie ustąpię. Podliczam już straty kolejki związane z budową obwodnicy za ten rok i też będę domagał się odszkodowania - twierdzi Edward Choroszyński.

Jednak na te pieniądze nie ma co na razie liczyć, dlatego zarząd kolejki zaproponował, by pokryć straty poprzez wniesienie przez udziałowców dopłat do kapitału zakładowego spółki w wysokościach proporcjonalnych do wielkości udziałów. Województwo świętokrzyskie miałoby więc wpłacić około 52 tysięcy złotych, powiat jędrzejowski - 26 tysięcy, powiat pińczowski - 26 tysięcy, gmina Jędrzejów - 75 tysięcy, gmina Pińczów - 56 tysięcy, gmina Imielno 11 tysięcy i gmina Kije 12 tysięcy złotych. Rada Powiatu na wczorajszej sesji przychylnie ustosunkowała się do tej propozycji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie