Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Firma Bio-Med od lat wytwarza ekologiczne paliwo alternatywne dla przemysłu. Trwają prace nad produktem opałowym z RDF do fabryk

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Stefan Sikora, prezes zarządu Bio-Med.
Stefan Sikora, prezes zarządu Bio-Med.
Ze śmieci, które nie nadają się do recyklingu, firma Bio-Med od lat wytwarza ekologiczne paliwo alternatywne dla przemysłu. Plan „na jutro” zakłada wprowadzenie RDF do fabryk i zakładów pracy w postaci produktu opałowego do pieców centralnego ogrzewania.

W skali roku w zakładzie Bio-Med w podkieleckich Górkach Szczukowskich produkuje się 23 tysiące ton paliwa alternatywnego. Jak powstaje RDF? - Odpady, które do nas trafiają, poddajemy ostatecznej selekcji wybierając plastiki, metale, papiery, czyli elementy do recyklingu. Wszystko to, co nie nadaje się do ponownego przetworzenia, trafia na rozstrzępiarkę, która mieli odpady na drobną frakcję nadając im status produktu końcowego, czyli paliwa alternatywnego RDF. Ono jest wykorzystywane przez ciężki przemysł, głównie cementownie - opowiada Stefan Sikora, prezes zarządu Bio-Med.

Jak podkreśla, RDF jest źródłem czystej ekologicznie i opłacalnej ekonomicznie energii. To paliwo alternatywne, które powstaje w fabryce Bio-Med, cechuje się także kalorycznością na poziomie 23 megadżuli, czyli zbliżoną do węgla.

Spółka planuje intensywny rozwój w segmencie produkcji RDF. W ostatnich miesiącach zakupiono nowoczesną maszynę, która jest sercem instalacji wytwarzającej paliwo. Bio-Med ubiega się o tak zwane pozwolenie zintegrowane. Zgoda umożliwi firmie podwojenie wolumenu produkcji RDF.

- To element bardzo istotny w naszych planach rozwoju. Nasza instalacja pracuje obecnie w ramach limitów określonych w decyzji sektorowej. Jednak nasz potencjał jest dużo większy i chcemy go w pełni wykorzystać. Od uzyskania pozwolenia zależy dalszy rozwój firmy, tworzenie nowych miejsc pracy, a co za tym idzie generowanie większych wpływów z tytułu podatków do kasy państwa oraz gminy Piekoszów. Istotny jest także aspekt dotyczący ekologii, bo im więcej RDF tym mniej śmieci na wysypiskach - podkreśla Stefan Sikora.

Równolegle w dziale badawczo-rozwojowym spółki trwają prace nad ulepszeniem paliwa alternatywnego oraz stworzeniem na tej bazie innowacyjnego produktu opałowego do kotłów centralnego ogrzewaniach w fabrykach i zakładach pracy. - Na tym etapie mogę powiedzieć tylko tyle, iż będzie to wyrób bardzo konkurencyjny na przykład względem pelletu. Jesteśmy naprawdę blisko dokonania rewolucji w systemach grzewczych pod kątem efektywności cieplnej, ekonomicznej i ekologicznej - mówi Stefan Sikora.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie