Firma Kisiel. Automatyczne procesy zarządzania w ciągnikach to przyszłość

Marzena Ślusarz
- Technologia produkcji ciągników musi wyprzedzić wymagania rolników - mówi Krzysztof Surowiec z firmy Kisiel w Górnie. Dawid Łukasik
- Najnowszymi trendami i rozwiązaniami w ciągnikach są automatyczne procesy zarządzania pojazdem. To nie luksus, to przyszłość rolnictwa - mówi Krzysztof Surowiec, kierownik Działu Sprzedaży w przedsiębiorstwie Kisiel w Górnie koło Kielc. Firma, która jest dystrybutorem ciągników marek Case IH i Steyr, współpracuje z gospodarzami od początku lat 90.

- Przez te 27 lat technika rolnicza zrobiła krok milowy. Zawsze staraliśmy wyjść na przeciw potrzebom rolników. Dziś nie może być inaczej - podkreśla Krzysztof Surowiec.

Efektywnie i oszczędnie
Jak zaznacza, dziś gospodarstwa najczęściej zajmują duże powierzchnie, rolnik to także ekonomista, przedsiębiorcza, który musi odnaleźć się w gąszczu przepisów i warunków pozyskania chociażby dofinansowań unijnych. - Jego praca wymaga precyzji, musi być efektywna, a przy tym oszczędna już nie tylko w kwestii finansów, ale i czasu. Stąd taka potrzeba automatyzacji zarządzania - tłumaczy. Normą u nowoczesnych gospodarzy staje się stosowanie systemów GPS w połączeniu z zaawansowaną hydrauliką ciągnika. - System pozwala na prowadzenie równoległe ciągnika po ustalonym torze, dzięki czemu pracujemy szybciej, bez obrabiania drugi raz tego samego obszaru, oszczędzamy czas, paliwo, a także materiał siewny, nawozy i środki ochrony roślin - wyjaśnia Krzysztof Surowiec. - W funkcję GPS wyposażamy ciągniki Case IH i Steyr. Podobnie coraz popularniejsze stają się gniazda isobus, które służą do sterowania jednym wyświetlaczem ciągnika wszystkimi parametrami maszyn towarzyszących. Zaś dzięki gniazdom power bjond sama maszyna steruje hydrauliką ciągnika nie angażując czasu operatora. - Te rozwiązania sprawiają, że maszynami pracuje się lżej, bezpieczniej, szybciej, precyzyjniej, ekonomiczniej - podkreśla specjalista z firmy Kisiel.

Firma Kisiel. Automatyczne procesy zarządzania w ciągnikach to przyszłość


Służyć wiedzą i pomocą

Prezentacje nowych rozwiązań mają miejsce także podczas pokazów polowych. Zainteresowani mogą zobaczyć maszyny w pracy. Wraz z nowymi rozwiązaniami wkraczającymi na rynek, poszerza się zakres wiedzy, jaką muszą służyć fachowcy. - Stale szkolimy się, podnosimy kwalifikacje, my musimy znać odpowiedzi na stawiane pytania, wyjaśniać działanie każdej funkcjonalności. Zawsze chętnie służymy pomocą i wiedzą - mówi specjalista. Na zawołanie klientów w firmie Kisiel działa także serwis mobilny, który dociera na miejsce awarii i stara się szybko usunąć usterki. Mechanicy jeżdżą do klientów nie tylko w czasie trwania gwarancji, ale i po jej zakończeniu.

Firma Kisiel. Automatyczne procesy zarządzania w ciągnikach to przyszłość

Paryż dla laureata
- Doskonale wiemy, jak wygląda praca rolnika, dlatego wspieramy konkurs Rolnik Roku 2017 Echa Dnia. Dla laureata drugiego miejsca w regionie przekażemy bon na wycieczkę do Paryża - wyjaśnia Krzysztof Surowiec. Czterodniowy wyjazd dla dwóch osób obejmuje przelot samolotem, hotel w centrum Paryża, posiłki i szereg atrakcji jak rejs statkiem po Sekwanie, wjazd na słynną wieżę Eiffla czy zwiedzanie katedry Notre-Dame. Klimat miejsca jest niepowtarzalny i pozwoli znakomicie odpocząć od codziennej pracy. Bon można wykorzystać w dowolnym terminie wciągu dwóch lat.

Wideo