Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Firma Przyjazna Rolnikowi 2018. Grzegorz Przysucha i Karolina Szałas: - Sukces rolników to nasz sukces

Marzena Ślusarz
- Sukces rolników to nasz sukces - mówią Grzegorz Przysucha i Karolina Szałas, współwłaściciele firmy Pro Invest.
- Sukces rolników to nasz sukces - mówią Grzegorz Przysucha i Karolina Szałas, współwłaściciele firmy Pro Invest. Krzysztof Krogulec
Indywidualne podejście do gospodarzy, dyskrecja, szeroka wiedza i kompletna obsługa wniosku - te wartości stawiają na pierwszym planie Grzegorz Przysucha i Karolina Szałas. Ich Pro Invest z siedzibą w Sandomierzu zdobył tytuł Firma Przyjazna Rolnikowi 2018 w akcji Echa Dnia i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Jeszcze na etapie zgłoszeń do konkursu wielokrotnie od samych rolników słyszeliśmy opinie o szkoleniach z programu rozwoju obszarów wiejskich, prowadzonych przez Grzegorza Przysuchę - fachowych, konkretnych i zrozumiałych. Pozytywny odbiór przełożył się na sukces działalności w konkursie Echa Dnia. Pro Invest Doradztwo Inwestycyjne zdobyło najwięcej głosów od czytelników i od kapituły konkursu. W efekcie, podczas gali finałowej w Targach Kielce 7 października, otrzymało tytuł Firma Przyjazna Rolnikowi 2018.

- Bardzo nam jest miło, kiedy klient przychodzi i w pierwszej kolejności gratuluje nam wyniku w konkursie. Zdobycie tej nagrody dodało nam skrzydeł. Jesteśmy bardziej rozpoznawalni wśród rolników oraz firm, dla których prowadzimy doradztwo - mówi Grzegorz Przysucha.

Na siedmiu polach

Firma Pro Invest działa od 2016 roku, wtedy zajmowała się tylko doradztwem dla rolników, pisaniem wniosków o dofinansowania unijne, biznesplanów. Początkowo tworzył ją tylko sam pan Grzegorz i siedzibę miał w Kurowie w gminie Lipnik w powiecie opatowskim.

Z czasem rosły potrzeby klientów, więc dołączyła Karolina Szałas, potem kolejne dwie osoby i są właśnie zatrudniane kolejne dwie. W tej chwili działalność mieści się w Sandomierzu i składa się na nią siedem kierunków. Ma klientów nie tylko z terenu, ale i z całego Świętokrzyskiego oraz Podkarpacia, Małopolski, Mazowieckiego, a nawet i Łódzkiego.

Programy dla rolnika

- Kluczowe to doradztwo inwestycyjne rolnikom. Pomagamy w pozyskaniu dofinansowań unijnych, piszemy wnioski, sporządzamy biznesplany. Drugi kierunek to szkolenia. Rolnicy chcą wiedzieć, jak mogą korzystać z działań z różnych programów, więc organizujemy spotkania, gdzie wyjaśniamy, kto i jak może skorzystać - wyjaśnia Karolina Szałas.

Pro Invest to także obsługa księgowa rolników i firm, rozliczanie VAT, sprzedaż wag legalizowanych oraz opakowań dla warzyw i owoców, produkcja przyczepek sadowniczych i lakiernictwo.

Dyskrecja i cisza

- Musimy mieć na uwadze, że programy unijne i wszelkie inne fundusze, z jakich można korzystać, wiążą się z wieloma przepisami, językiem prawnym, licznymi dokumentami do wypełnienia. Dlatego każdy z rolników wymaga indywidualnego podejścia i dyskrecji - zaznacza Grzegorz Przysucha. - Pozyskiwanie dotacji to też odpowiedzialność za czyjeś finanse. Pieniądze lubią ciszę. Więc w naszych gabinetach, za zamkniętymi drzwiami, spokojnie rozmawiamy, wyjaśniamy, jakie rolnik ma możliwości, staramy się podpowiadać, co można zrobić, by maksymalnie wykorzystać określoną formę pomocy. Przekładamy ten język typowo urzędniczy na zrozumiały dla rolnika - relacjonuje współwłaściciel firmy.

- Bywają rozmowy trudniejsze, kiedy umiejętnie trzeba wyjaśnić, że ktoś nie może zrealizować własnej wizji ze względu na obostrzenia w danym działaniu. I wtedy trzeba podsunąć mu inne możliwości, którym ktoś podoła - dodaje Karolina Szałas.

- Co też jest dla rolników ważne, to nasza niezależność od innych firm służących gospodarzom, czy producentów maszyn rolniczych. Możemy wskazać, jakimi parametrami może dysponować pojazd czy urządzenie, ale nigdy nawet nie wspominamy o marce - zaznaczają.

Przedsiębiorczy gospodarze

Zaznaczają, że rolnik jest prowadzony od początku do końca inwestycji, z każdym problemem w trakcie może przyjść i zapytać. - Każda inwestycja przekłada się na zwiększenie dochodów w gospodarstwie, a to przecież cel naszej pracy. Rolnicy to bardzo przedsiębiorczy ludzie, chcą się rozwijać, korzystać z innowacji, inwestować, są chłonni wiedzy - dodają.

Jak opisują, najchętniej pozyskiwanymi funduszami są te na zakup maszyn, czyli obszar D z Modernizacji gospodarstw rolnych oraz na biznes na wsi, czyli na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich. - Jesteśmy nieraz pod wrażeniem pomysłowości gospodarzy. Piszemy wnioski, dla przykładu, na otworzenie zakładu pogrzebowego czy fryzjerskiego, kosmetycznego, na handel żwirem lub piaskiem. Są inwestycje, które zaskakują, ale po analizie, widzimy, że wizja rolnika ma sens i działamy - mówią właściciele Pro Invest. Jak zdradzają, „najdroższy” wniosek, jaki prowadzą, wnosi o milion złotych i pochodzi z programu usług rolniczych.

Modernizacja i działalność pozarolnicza to te najczęściej obsługiwane, ale właścicielom i pracownikom Pro Investu nie brakuje praktyki w przygotowywaniu dokumentacji na działania takie jak: Premie dla młodych rolników, Restrukturyzacja małych gospodarstw, Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa, Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000, Wsparcie dla nowych uczestników systemów jakości, Przetwórstwo i marketing produktów rolnych, czy Rozwój przedsiębiorczości - rozwój usług rolniczych.

- Pomagamy też w pozyskiwaniu pieniędzy z funduszy skandynawskich, funduszu ochrony środowiska, dotacji z lokalnych grup działania, czy regionalnego programu operacyjnego - zaznacza Grzegorz Przysucha.

Współpraca z gospodarzem to wspólne pisanie biznesplanu i wniosków. - Niejednokrotnie to słowa rolnika przelewane na papier w odpowiednich sformułowaniach - dodaje.

Szkolić też siebie

Poruszanie się w tych działaniach wymaga nieustannego zdobywania wiedzy. Dlatego załoga firmy stale się dokształca, korzysta ze szkoleń organizowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, czy Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Życiowe rezultaty

- Rolnicy to otwarte i bardzo ciepłe osoby, wyrozumiałe i wdzięczne za każdą pomoc. Dziś mogę z dumą powiedzieć, że nasi klienci stają się naszymi przyjaciółmi, kolegami. Największą satysfakcję czuję, gdy ktoś na ulicy, czy w sklepie, poznaje mnie i nie pyta, „jak tam mój wniosek”, ale opowiada, że realizuje inwestycje, czy jak sprawuje się maszyna, którą kupił z naszą pomocą. To dla mnie dowód, że nasza praca jest potrzebna i daje zmieniające życie rezultaty - mówi Grzegorz Przysucha.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

NOWE ZASADY PRZECHOWYWANIA NAWOZÓW I NAWOŻENIA. SPRAWDŹ, ZA CO DOSTANIESZ KARĘ


Strefa Agro. Pieniądze na nowy piec. Kontrowersyjna ustawa o kołach gospodyń

Rolnicy ze Świętokrzyskiego z europosłem Czesławem Siekierskim w Brukseli

Beata i Roman Popisowie - Rolnicy Roku 2018 i ich gospodarstwo. Żywiec z ich hodowli trafia aż do Izraela

Domaszowianki z tytułem Gospodynie i Gospodarze Wiejscy 2018. Znakomite śpiewaczki i... aktorki


I Świętokrzyskie Forum Rolnicze. Transmisja telewizyjna

I Świętokrzyskie Forum Rolnicze. Skuteczne sposoby zwiększenia plonowania


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie