Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Formowanie drzewek bonsai. Poznaj niezbędne narzędzia

opracowanie: Marcelina Gil
archiwum Bonsai Park
Wygoda pracy przy formowaniu bonsai w dużej mierze zależy od narzędzi jakimi się posługujemy. O ile jest to możliwe powinniśmy posługiwać się sprzętem specjalnie do tego przeznaczonym.

- Najlepsze akcesoria do formowania i pielęgnowania bonsai pochodzą z Japonii. Sprzęt ten jest doskonały pod wieloma względami a najważniejszą jego zaletą jest niezawodność i uzyskiwany efekt po ich użyciu. Roślina znacznie lepiej znosi obcinanie gałęzi czy liści narzędziami specjalnie do tego skonstruowanymi niż zwykłymi nożyczkami. Konstrukcja takich narzędzi jest oparta na tradycyjnych wzorach używanych przez ogrodników w Japonii i Chinach. Wielowiekowa tradycja uprawy roślin bonsai pozwoliła na dopracowanie sprzętu pod względem skuteczności i niezawodności działania. Jedyną wadą markowych sprzętów jest ich wysoka cena, ale musimy pamiętać o tym, że nie trzeba mieć od razu wszystkiego tłumaczy Sebastian Czekaj, właściciek Bonsai Parku w Górkach Szczukowskich koło Kielc.

Profesjonalny zestaw powinien zawierać:

1. Nożyce krótkie - służą do skracania pędów, których grubość nie przekracza 1cm. Dzięki dużym uchwytom i długim dźwigniom wzrasta siła nacisku dłoni w czasie cięcia i dzięki temu osiągamy optymalny efekt.

2. Nożyce długie - służą do obcinania pąków i delikatnych gałązek.

Nożyczki do igieł i liści – prosty przyrząd pozwalający precyzyjnie przycinać części zielone roślin w konstrukcji podobny do
nożyc używanych do ręcznego strzyżenia owiec

3. Cęgi ukośne - służą do cięcia grubszych gałęzi i korzeni. W przeciwieństwie do nożyczek lub sekatorów pozostawiają zagłębione wcięcie, które łatwiej się zabliźnia.

4. Cęgi kuliste - służą do wycinania sęków, ślad po ich odcięciu ma kształt okrągłego zagłębienia – lejka, co powoduje szybkie gojenie się ran

5. Kleszcze jin - bardzo poręczne. Uniwersalne narzędzie. Dzięki specjalnej konstrukcji mają olbrzymią siłę ścisku i właśnie z tego względu są doskonale nadają się do pracy z martwym drewnem. Bardzo pomocne są również przy drutowaniu.

6. Cęgi do drutu - bardzo poręczne. Uniwersalne narzędzie. Dzięki specjalnej konstrukcji mają olbrzymią siłę ścisku i właśnie z tego względu są doskonale nadają się do pracy z martwym drewnem. Bardzo pomocne są również przy drutowaniu.

7. Pazurki do korzeni - podstawowe narzędzie do przesadzania roślin, służy do wydobycia z pomiędzy korzeni kawałków ziemi bez ich uszkodzenia

8. Ściski i śruby rzymskie: służą do naginania i formowania grubych gałęzi i pni drzewek. Po każdym użyciu należy je oczyścić z zanieczyszczeń. Dobrze jest także od czasu do czasu posmarować je olejem maszynowym, który zapobiega korozji a także ścieraniu.

Podstawowym zabiegiem jest oczywiście ostrzenie elementów tnących. Narzędzia przechowujmy w miejscu suchym co zapewni im optymalne warunki oczekiwania na ponowne użycie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Formowanie drzewek Bonsai. Poznaj podstawowe style

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie