Fortuna 1 Liga. Korona Kielce przegrała z Widzewem Łódź. Słaby mecz kieleckiej drużyny [ZDJĘCIA, ZAPIS RELACJI LIVE]

Damian Wiśniewski
W zaległym meczu 16. kolejki Fortuna 1 Ligi Korona Kielce przegrała na wyjeździe z Widzewem Łódź.

Widzew Łódź - Korona Kielce 2:0 (2:0)
Bramki:
Paweł Tomczyk 11 z rzutu karnego, Piotr Samiec-Talar 39.
Żółte kartki: Kita, Możdżeń - Bartoszek (trener), Zebić, Petrović.
Czerwona kartka: Dobi (trener Widzewa).
Widzew: Wrąbel – Kosakiewicz, Nowak, Tanżyna, Stępiński (90. Becht) – Michalski (75. Kun), Mucha, Możdżeń, Samiec-Talar (70. Ameyaw) – Kita (75. Poczobut), Tomczyk (69. Robak).
Korona: Kozioł – Kobryń, Zebić, Szywacz – Szymusik (84. Petrović), Diaz (63. Gąsior), Oliveira (84. Turek), Pervan (67. Łysiak), Lisowski - Thiakane, Yilmaz (67. Kiełb)
Sędzia: Piotr Lasyk (Bytom).

Korona Kielce zaliczyła nieuadny, inaugurujący 2021 rok, ligowy mecz. Podopieczni trenera Macieja Bartoszka zasłużenie przegrali w Łodzi z Widzewem, a porażka ta mogła być bardziej okazała.

Żółto-czerwoni wyszli na to spotkanie z kilkoma nowymi zawodnikami w wyjściowej jedenastce. Pierwszy raz w nowych barwach mogli się zaprezentować: Rafał Kobryń, Mario Zebić, Filipe Oliveira, Marko Pervan, Kubilay Yilmaz. Oprócz nich mogliśmy oglądać piłkarzy regularnie występujących podczas spotkań z rundy jesiennej.

Największym problemem kieleckiego zespołu jeśli chodzi o grę ofensywną było przedostanie się w pole karne zespołu gospodarzy. Do około 20. metra od bramki Jakuba Wrąbla kielczanie potrafili wymieniać podania, w całym meczu dłużej utrzymywali się przy piłce, ale łodzianie mądrze bronili dostępu do własnej szesnastki i na wiele Koronie nie pozwalali. Co jakiś czas goście oddawali strzały z dystansu (między innymi Thiakane i Diaz), ale piłka mijała bramkę gospodarzy i nie było z tego żadnego zagrożenia.

W pierwszej połowie najlepsza okazja przyszła w momencie, kiedy Korona przestała próbować wejść w pole karne z środkowej strefy boiska, a rozegrała akcję do prawego skrzydła. Z tamtej strefy dośrodkował Szymusik, a potem nieznacznie głową przestrzelił Yilmaz.

Korona nie potrafiła mocniej zagrozić bramce Widzewa, a ten przed przerwą zdobył dwa gola. Najpierw z rzutu karnego - Grzegorz Szymusik faulował Pawła Tomczyka, a ten potem skierował piłkę do bramki.

- Od razu wiedziałem, że sędzia użyje gwizdka. Lekko się poślizgnąłem i przeciwnik wykorzystał ten kontakt. Ewidentna jedenastka - mówił potem w rozmowie z Polsatem Grzegorz Szymusik.

Przed przerwą gospodarze zdołali jeszcze podwyższyć swoje prowadzenie. Po dośrodkowaniu z prawej strony boiska najpierw na bramkę Marka Kozioła uderzył Przemysław Kita, ale z jego uderzeniem bramkarz Korony jeszcze sobie poradził. Potem jednak dobijał Piotr Samiec-Talar, a futbolówka po odbiciu się od Rafała Kobrynia zmyliła kieleckiego goalkeepera. Długo zastanawiano się potem, komu przypisać tego gola, ale ostatecznie za autora uznano Samca-Talara.

W drugą część spotkania kielczanie znów weszli kiepsko - po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Zebić pociągnął za koszulkę Tanżynę, a arbiter ponownie wskazał na jedenasty metr. Znów do piłki podszedł Paweł Tomczyk, jednak tym razem Marek Kozioł wyczuł jego intencję i odbił piłkę.

- Chciałem uderzyć tak samo, ale po dłuższej chwili postanowiłem coś zmienić i to był błąd - mówił potem w rozmowie z Polsatem Paweł Tomczyk.

Korona nie potrafiła jednak wykorzystać tej pomocy od własnego bramkarza. Wciąż dłużej utrzymywała się przy piłce, potrafiła wymieniać podania na połowie gospodarzy, ale trudno jej było, poza dośrodkowaniami, przedostać się w szesnastkę. Blisko pokonania bramkarza byli Lisowski, którego "centrostrzał" o mało nie zaskoczył Wrąbla, a także Yilmaz, który znów był blisko strzelenia gola głową. Później zawodnik z Austrii mógł pokonać bramkarza po zagraniu wzdłuż bramki od Thiakane, ale minął się z piłką.

Poza tym kielczanom brakowało dokładności i nie stwarzali sobie konkretnych, stuprocentowych sytuacji bramkowych. Widzew natomiast oddał piłkę i pozwalał kielczanom dłużej się przy niej utrzymywać, a sam wychodził co jakiś czas z kontrami. Żaden gol już jednak nie padł.

Kolejny mecz Korona Kielce zagra u siebie z Chrobrym Głogów. Będzie to w niedzielę 28 lutego.

Czerwone kartki: 0 - 0

90+5'
Koniec meczu! Zasłużona porażka Korony w Łodzi.

90+4'
Enkeleid Dobi, trener Widzewa, ukarany czerwoną kartką.

90+3'
Gąsior zaatakował prawą stroną boiska, ale wyszedł z piłką za linię końcową.

90+1'
Pięć minut doliczył sędzia do drugiej połowy meczu.

90'
Stępiński nie jest w stanie kontynuować gry, wchodzi za niego Becht.

89'
Stępiński ucierpiał w starciu z Petroviciem, mamy przerwę w grze. Zawodnik Korony dostał żółtą kartkę.

88'
Kun podał w pole karne Korony do Możdżenia, a ten próbując oddać strzał został zablokowany.

86'
Łysiak faulował Nowaka pod polem karnym Widzewa.

85'
Szywacz oddał strzał z powietrza, ale wyraźnie się pomylił.

84'
Dwie zmiany w Koronie. Petrović wszedł za Szymusika, Turek za Oliveirę

83'
To powinien być gol dla Widzewa! Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego piłka spadła pod nogi Nowaka, a ten przestrzelił z czystej pozycji! Dużo szczęścia miała teraz Korona.

82'
Ameyaw świetnie ograł Szywacza, zagrał pod bramkę Korony, ale dobrze interweniował jeden z obrońców Korony.

81'
Z niezłą kontrą wyszedł teraz Widzew, ale Robak oddał niecelny strzał sprzed pola karnego.

80'
Lisowski dośrodkował z lewej strony w pole karne Widzewa, ale tam spokojnie interweniował Wrąbel.

78'
Robak oddał niezły strzał na bramkę Korony, Kozioł skutecznie jednak odbił futbolówkę.

77'
Ameyaw był faulowany przez Lisowskiego.

75'
Dwie zmiany w Widzewie. Poczobut wchodzi za Kitę, a za Kun Michalskiego.

74'
Kolejna wrzutka Szymusika z prawej strony boiska, piłkę jednak złapał bramkarz Widzewa.

73'
Szymusik dośrodkował w pole karne Widzewa, ale tam dobre poradzili sobie łódzcy obrońcy.

71'
Żółta kartka dla Możdżenia za faul na Thiakane.

70'
A za Samca-Talara wchodzi Ameyaw.

69'
Paweł Tomczyk zostaje zmieniony przez Marcina Robaka.

68'
Słabe wykonanie rzutu wolnego przez Koronę, piłka odbiła się od muru.

67'
Podwójna zmiana w Koronie. Wchodzą Jacek Kiełb i Paweł Łysiak, a schodzą Marko Pervan i Ylimaz.

65'
Szymusik był faulowany blisko pola karnego Widzewa.

63'
Zmiana w Koronie, Marcel Gąsior wszedł za Hugo Diaza.

62'
Długie zagranie z głębi pola w kierunku Yilmaza, ale tego uprzedził obrońca Widzewa, który głową zagrał do Wrąbla.

60'
Pervan świetnie zagrał w pole karne do Thiakane, ten podał wzdłuż bramki, a tam w piłkę nie trafił Yilmaz.

58'
To mógł być gol kontaktowy! Po dośrodkowaniu Szymusika z prawej strony boiska głową uderzał Pervan, ale piłka nieznacznie minęła bramkę!

56'
Sprytny strzał Możdżenia z rzutu wolnego, ale dobrze interweniował Kozioł.

55'
Oliveira faulował Muchę blisko własnego pola karnego.

53'
Samiec-Talar już wychodził na czystą pozycję, ale zdołał go uprzedzić Kozioł.

52'
Michalski dośrodkował z rzutu rożnego w pole karne Korony, tam dobrze interweniował Kozioł.

51'
Nie ma gola! Kozioł świetnie obronił strzał Tomczyka!

50'
Rzut karny dla Widzewa! Zebić faulował we własnym polu karnym Tanżynę! Żółta kartka dla zawodnika Korony.

50'
Blisko gola dla Widzewa! Kita oddał strzał z ostrego kąta, a Kozioł z trudem odbił piłkę!

49'
Tomczyk dostał piłkę w polu karnym Korony po podaniu od Nowaka, ale Zebić mądrze wypchnął go do boku i Kozioł spokojnie odbił piłkę po strzale łodzianina.

48'
Niecelne uderzenie Pervana.

47'
Dobra akcja Korony. Thiakane poprowadził piłkę środkieb boiska, podał do Yilmaza, a ten zagrał do Lisowskiego. Strzał młodego zawodnika Korony świetnie obronił jednak Wrąbel.

46'

Żółte kartki: 1 - 0

45+1'
Koniec pierwszej połowy meczu. Korona przegrywa 0:2.

45+1'
Diaz oddał strzał z dystansu, ale było to uderzenie tyleż mocne, co niecelne.

45'
Jedną minutę doliczył sędzia do pierwszej połowy meczu.

45'
Lisowski dośrodkował z lewej strony boiska, ale we własnym polu karnym spokojnie interweniowali gospodarze.

44'
Hugo Diaz był faulowany na własnej połowie boiska.

42'
Szybki atak Korony Kielce, ale w polu karnym Widzewa powstrzymany został Pervan.

40'
Bramkę zapisano ostatecznie jako samobójcze trafienie Kobrynia.

Po dośrodkowaniu z prawej strony boiska najpierw strzał na bramkę oddał Kita, a dobijał go Samiec-Talar. Piłka po drodze odbiła się od Kobrynia i wpadła do bramki.

39'
GOOOL! Piotr Samiec-Talar, 2:0 dla Widzewa!

38'
Krótko, ale źle, wykonany rzut rożny przez Koronę. Spalony, piłkę ma Widzew.

37'
Szymusik dośrodkował z prawej strony boiska, widzewiacy wybili piłkę z własnego pola karnego.

36'
Rzut wolny dla Korony w środkowej strefie boiska.

34'
Tym razem na strzał z dystansu zdecydował się Pervan, ale bardzo się pomylił, piłka poleciała za wysoko.

33'
Niecelny strzał Thiakane sprzed pola karnego na bramkę Widzewa.

31'
Faul Możdżenia na Diazie w środkowej strefie boiska.

29'
Prostopadłe podanie w kierunku Yilmaza, ale tego uprzedził Wrąbel.

27'
Dobra akcja Korony. Szymusik ładnie zaatakował i dośrodkował w pole karne Widzewa, a tam piłka trafiła do Yilmaza. Ten nieznacznie przestrzelił głową.

26'
Michalski ucierpiał w starciu z Szymusikiem.

25'
Mucha faulował w środkowej strefie boiska.

23'
Niedokładne podanie Emile'a Thiakane w kierunku kolegi na lewej strony boiska, łodzianie przejęli piłkę.

21'
Paweł Tomczyk znów wpakował piłkę do bramki Korony, ale sędzia gola nie uznał - Przemysław Kita, który podawał do swojego kolegi wcześniej był na spalony,

20'
Zebić faulował Możdżenia w środkowej strefie boiska.

19'
Samiec-Talar otrzymał piłkę w polu karnym Korony, ale tam świetnie powstrzymał go Kobryń.

17'
Yilmaz był faulowany na własnej połowie boiska.

16'
Kobryń powstrzymał Tomczyka pod własnym polem karnym.

15'
Przemysław Kita z Widzewa ukarany żółtą kartkę za faul na Szymusiku.

14'
Żółta kartka dla trenera Bartoszka.

13'
Yilmaz oddał niezły strzał na bramkę Widzewa, ale wcześniej faulował jednego z rywali, co nie uszło uwadze sędziego.

11'
GOOOOL! Paweł Tomczyk pewnie wykonał jedenastkę, 1:0 dla Widzewa.

10'
Rzut karny! Po zamieszaniu w polu karnym Korony Szymusik faulował Tomczyka.

8'
Kobryń dobrze uprzedził próbującego zaatakować bramkę Korony Kitę.

7'
Diaz upadł w polu karnym Widzewa po kontakcie z Możdżeniem, ale sędzia nie zdecydował się na podyktowanie jedenastki. Kontrowersyjna decyzja arbitra.

6'
Zamieszanie pod bramką Korony. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Kozioł minął się z piłką, ale na jego szczęście nikt jej nie dotknął i wyszła na aut.

5'
Kobryń faulował Stępińskiego na własnej połowie boiska.

4'
Yilmaz starał się oddać strzał sprzed pola karnego, ale został zablokowany.

3'
Pervan dokonał faulu w ataku pod polem karnym Widzewa.

2'
Kosakiewicz oddał strzał z ostrego kąta na bramkę Korony, ale nie trafił w jej światło. Wcześniej, w polu karnym kieleckiej drużyny, piłka odbiła się od ręki Szywacza, ale sędzia uznał, że nie ma mowy o rzucie karnym.

1'
Pan Piotr Lasyk dał znak, goście zaczęli mecz.

17:38
Obie drużyny są już na murawie w Łodzi, za chwilkę początek spotkania!

17:36
Ostatni raz jedni i drudzy zagrali ze sobą w sezonie 2013/2014 i w ich ostatnim pojedynku Korona przegrała 2:3.

17:35
Jak dotąd obie te drużyny grały ze sobą 24 razy. Korona wygrała dziewięć meczów, osiem zremisowała i siedem przegrała. Ma także korzystny bilans bramek - 34:25.

17:32
Zachęcamy do zapoznania się ze składami obu zespołów.

17:30
Zapraszamy na relację live z meczu Fortuna 1 Ligi, Widzew Łódź kontra Korona Kielce.

***

Tydzień wcześniej niż zdecydowana większość innych drużyn Widzew Łódź oraz Korona Kielce rozpoczynają tegoroczne zmagania w rozgrywkach Fortuna 1 Ligi. Oba te zespoły zmierzą się ze sobą w zaległym meczu 16. kolejki.

Korona podejdzie do tego spotkania dość mocno odmieniona. Do klubu przyszło kilku zawodników: Filipe Oliveira, Marko Zebić, Marko Pervan, Kubilay Yilmaz, Adrian Bielka, Marcel Zapytowski, Hugo Diaz i Rafał Kobryn, a dodatkowo do pierwszej drużyny dołączony został Radosław Turek. Kilku piłkarzy także odeszło: Iwo Kaczmarski, Themistoklis Tzimopoulos, Rafał Grzelak, Mateusz Sowińki, Piotr Basiuk, Wiktor Długosz, Mateusz Cetnarski, Jakub Górski i Maciej Firlej. Trener Maciej Bartoszek będzie natomiast pełnił także funkcję dyrektora sportowego.

- Maciej Bartoszek będzie łączył funkcję trenera pierwszej drużyny z rolą dyrektora sportowego klubu - poinformował na czwartkowej konferencji prasowej Piotr Dulnik, przewodniczący Rady Nadzorczej Korona SA. - Jednym z najważniejszych elementów zmian przeprowadzanych w klubie, było ujednolicenie systemu szkolenia we wszystkich grupach. Stąd taka zmiana - dodał.

Odmieniona Korona zacznie od meczu na trudnym terenie. Kielczanom przyjdzie bowiem mierzyć się z zespołem mającym ledwie o dwa punkty mniej na koncie od nich, a do tego z jednym meczem do zagrania więcej. Żółto-czerwoni zagrali jesienią 16 spotkań i zdobyli 21 punktów, Widzew 15 meczów i zgarnął o jedno oczko mniej. Korona jest w tabeli na miejscu 11., łodzianie na 13.

Widzew jest także trudnym rywalem do gry na jego stadionie - z siedmiu meczów wygrał cztery, dwa zremisował i tylko raz dał się pokonać. Korona na wyjazdach trzykrotnie natomiast zgarniała komplety punktów, tyle samo razy remisowała i dwukrotnie przegrywała.

A jak będzie teraz?

Widzew Łódź - Korona Kielce NA ŻYWO. Transmisja tv i online

Mecz Widzew - Korona w Fortuna 1 Lidze odbędzie się w sobotę 20 lutego. Transmisję z niego przeprowadzi stacja Polsat Sport Extra, online będzie można go śledzić za pośrednictwem platformy ipla.tv.