Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fotoradary pod kontrolą

Michał NOSAL
Świętokrzyska policja na zlecenie wojewody kontroluje, czy straże gminne w województwie we właściwy sposób obsługują fotoradary i rozliczają kierowców. Wyniki powinny być znane jesienią.

Z prośbą tyczącą sprawdzenia zasad, na jakich w gminach funkcjonują fotoradary, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zwróciło się do wojewodów w połowie maja tego roku.

"Różne sygnały"

- Docierały do nas różne sygnały i na tej podstawie zdecydowaliśmy o wszczęciu kontroli - mówi rzecznik prasowy MSWiA Małgorzata Woźniak. - Zwróciliśmy się do wojewodów, ci zlecili przeprowadzenie kontroli policji. Chcemy sprawdzić, jak realizowane są umowy między strażami gminnymi a firmami zajmującymi się fotoradarami. Czy te ostatnie nie wykonują zadań, które ustawowo należą do straży gminnych. Czy nie wystawiają mandatów, czy mają dostęp do danych osobowych. Czekamy na wyniki kontroli i dopiero wtedy będziemy mogli mówić o wnioskach.

Kontrole trwają

Świętokrzyscy policjanci kontrole zaczęli już w maju. Do tej pory sprawdzili sytuację w połowie z 20 straży, jakie mają zostać skontrolowane.
- O cząstkowych wynikach nie będziemy informować. Kiedy protokół pokontrolny będzie gotowy, przekażemy go pani wojewodzie - mówi Grzegorz Dudek z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. - Specjalnie powołana komisja weryfikuje, czy przestrzegane są przepisy, czy rzetelnie prowadzona jest dokumentacja, osoby obsługujące sprzęt mają stosowne uprawnienia a miejsca gdzie prowadzone są kontrole fotoradarowe, wybierane po konsultacjach z policją.

10 ofiar mniej

Wojciech Furmanek, burmistrz Daleszyc, jednej ze świętokrzyskich gmin, które kupiły fotoradar zapewnia, że sprzętu używanego przez straż gminną nie traktuje jak kury znoszącej złote jajka: - Mandaty są nakładane za wykroczenia drogowe - mówi. - 95 procent karanych to kierowcy spoza naszej gminy. Piraci drogowi. Nie chcę zdradzać szczegółów, zapewniam jednak, że nasz sprzęt ustawiony jest tak, by robił zdjęcie, gdy kierowca znacznie przekroczy dozwoloną prędkość. Przejeżdżający krytykują a mieszkańcy podczas zebrań proszą, by stawiać fotoradar w ich okolicy, bo dzięki temu jest bezpieczniej. Pomysł kupienia fotoradaru pojawił się po tym, jak w roku 2008 na terenie naszej gminy zginęło 11 osób. Analizowaliśmy wypadki i okazało się, że ich przyczyną była nadmierna prędkość. Kupiliśmy fotoradar. W roku 2009 na drogach naszej gminy zginęła jedna osoba. W tym roku również. Nie przypisuję tego tylko fotoradarowi, ale jestem przekonany, że w dużej mierze miał na to wpływ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie