Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Francja. Annecy - "francuska Wenecja" z pstrągiem w herbie

Cezary Rudziński
Cezary Rudziński
Z murów potężnego, XII - wiecznego zamku Annecy położonego na wzgórzu w centrum miasta o tej samej nazwie, roztacza się piękny widok na kryte czerwoną dachówką domy tutejszej Starówki, wieże kościołów oraz kanały i jezioro Lac d'Annecy o powierzchni 28 km² oraz rozmiarach w najdłuższym i najszerszym miejscu 32 i 14 km. To dzięki tym kanałom oraz rzece Thiou, pośrodku której stoi Palais de l'Isle - Pałac na Wyspie również ze średniowiecznym rodowodem, miasto nazywane jest "Francuską Wenecją".

W herbie ma białego pstrąga płynącego ukośnie do góry w poprzek czerwonej tarczy. Znajduje się on również na lewym górnym prostokącie miejskiej flagi - czerwonej, przeciętej na krzyż białymi pasami. Annecy, niewiele ponad 50-tysięczna stolica Górnej Sabaudii, jest miastem o bardzo zróżnicowanej rzeźbie terenu, położonym na wysokości od 418 do 926 m n.p.m. otoczonym alpejskimi szczytami. Do Mont Blanc jest stąd w linii prostej około 70 km. Równocześnie alpejskim kurortem i ośrodkiem przemysłowym z zakładami metalowymi, budowy łodzi, tekstylnymi, skórzanymi, drzewnymi i spożywczymi.

Z bogatą, sięgającą antyku przeszłością. W czasach rzymskich była tu osada Annesium, nazywana tak od imienia właściciela stojącej w niej willi - Anninciusa. Współczesne miasto wspomniane zostało po raz pierwszy w dokumencie z 1107 roku, jako położone między najstarszym kościołem św. Maurycego i zamkiem, którego budowa dobiegała właśnie końca. Wiadomo jednak również, że od X do początku XV wieku znajdowała się w nim rezydencja hrabiów Genewy. Do której jest zaledwie 40 km. W 1401 r. przeszło w ręce Domu Sabaudzkiego, stając się w 1444 roku stolicą Sabaudii.

Wraz z nią przyłączone zostało w 1860 r. do Francji. Ale wcześniej odegrało znaczącą rolę w kontrreformacji, zwłaszcza w pobliskiej Szwajcarii. Od 1602 do 1622 r. biskupem Annecy był św. Franciszek Salezy. Działała też druga tutejsza katolicka święta Joanna Franciszka de Chantal, założycielka klasztoru Nawiedzenia NMP (De la Visitation). Oboje pochowani są w przylegającej do niego katedrze La Visitation zbudowanej w XVI wieku. Wspomniałem już o najstarszej miejscowej świątyni, gotyckim kościele św. Maurycego. Dodam, że szczyci się on zwłaszcza przepięknej roboty rzeźbionym ołtarzem głównym.

Zabytkowy późnogotycki jest też kościół Saint-Pierre - św. Piotra, m.in. z piękną kamienną rozetą w portalu nad głównym wejściem. Budowli i miejsc wartych zobaczenia jest tu więcej. Zwłaszcza na Starówce, zbudowanych nad kanałami, z przytulnymi kawiarenkami i restauracjami. Annecy położone na północnym krańcu jeziora jest również ważnym ośrodkiem sportów wodnych. Po Lac d'Annecy pływają zarówno jachty i żaglówki, jak i statki wycieczkowe.

W mieście organizowane są też różnorodne imprezy kulturalne i sportowe przyciągające turystów z innych regionów Francji, sąsiedniej Szwajcarii i dalej położonych krajów. Sławny jest tutejszy Carnaval Vénitien - Karnawał Wenecki nawiązujący do tego popularnego nad adriatycką laguną. Odbywa się on co roku pod koniec zimy. W czerwcu również doroczną imprezą jest filmowy Festiwal d'Animation Annecy. W lipcu nocne spektakle uliczne Noctibules z udziałem licznych artystów i aktorów. Hitem sierpnia - w pierwszą sobotę tego miesiąca, uczestniczy w nim do 200 tys. widzów - jest Fête du Lac - Święto Jeziora z muzyką, fajerwerkami i imprezami wodnymi.

Popularne w tym miesiącu są również zawody pływackie Traverse du lac d'Annecy na dystansie 0,9, 1,2 oraz 2,5 km. Na przełomie września i października urządzane są festiwale filmu włoskiego - Festiwal du Cinéma Italien. Zaś w drugą sobotę października Retour des Alpages, czyli tradycyjny powrót z pastwisk. Z udziałem rolników, wytwórców produktów regionalnych, artystów i grup folklorystycznych. Wypełniają oni wówczas uliczki Starówki. Będąc w tym regionie Francji, ewentualnie w regionie genewskim Szwajcarii, warto więc tu przyjechać i poznać Annecy i jego zabytki, bądź uczestniczyć w ciekawych imprezach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie