Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundacja Miśka Zdziśka uruchomiła w Jędrzejowie punkt darmowej pomocy prawnej

r
Od 2 stycznia 2017 roku w siedzibie Fundacji Miśka Zdziśka przy ulicy Armii Krajowej 9 w Jędrzejowie rozpocznie działalność Punkt Nieodpłatnej Pomocy Prawnej. Będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 9 - 13.

Znalazłeś się w trudnej sytuacji prawnej? Nie wiesz do kogo się zwrócić? Nie stać Cię na profesjonalnego prawnika? Przyjdź do punktu nieodpłatnej pomocy prawnej w Fundacji Miśka Zdziśka i skorzystaj z pomocy profesjonalistów.

Dla kogo pomoc?
Jeżeli ukończyłeś 65 rok życia lub nie masz jeszcze 26 lat, masz Kartę Dużej Rodziny, jesteś uprawniony do korzystania z pomocy społecznej, jesteś weteranem, kombatantem albo zostałeś poszkodowany w wyniku na przykład klęski żywiołowej a znalazłeś się w skomplikowanej sytuacji prawnej z różnych powodów nie stać Cię na nią, daj sobie pomóc.
Dyżury doświadczonych prawników będą się odbywać 5 dni w tygodniu, przez 4 godziny dziennie. Taka porada nie będzie się wiązała z poniesieniem żadnych kosztów przez obywatela. Pomoc będzie w całości sfinansowana z budżetu państwa.

Z jaką sprawą możesz przyjść?
Darmowa pomoc prawna to profesjonalne i kompleksowe wsparcie prawne z zakresu prawa cywilnego, karnego, spraw administracyjnych, ubezpieczenia społecznego, spraw rodzinnych, prawa pracy, przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej oraz prawa podatkowego. Pomoc nie obejmuje jedynie spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do jej rozpoczęcia, a także prawa celnego, dewizowego i handlowego.

Co możesz otrzymać?
W ramach darmowej pomocy prawnej uzyskasz: – informację o tym, jakie przepisy prawne obowiązują i jakie przysługują Ci uprawnienia oraz jakie masz obowiązki; – propozycję sposobu rozwiązania problemu prawnego; – pomoc w sporządzeniu projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy prawnej, z wyłączeniem pism procesowych w postępowaniach przygotowawczym lub sądowym i pism w postępowaniu sądowo-administracyjnym; – projekt pisma procesowego o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

Już od stycznia 2016 roku, darmowa, przedsądowa pomoc prawna dotrze tam, gdzie jest najbardziej potrzebna.
Dzięki przygotowanemu w Ministerstwie Sprawiedliwości ogólnopolskiemu systemowi, zagwarantowany został każdej uprawnionej osobie powszechny i równy dostęp do bezpłatnej pomocy prawnej. Każda z tych osób otrzyma w pełni fachową, świadczoną z zachowaniem najwyższych standardów poradę.
Wejdź na stronę internetową www.darmowapomocprawna.ms.gov.pl i sprawdź, czy Tobie także przysługuje darmowe wsparcie przy rozwiązaniu problemu prawnego.

Ustawodawca przewidział, że pomoc będzie udzielna konkretnym osobom.
Ustawa ściśle określa grupy osób, do których ta pomoc ma być kierowana. Jest wyznaczonych siedem grup. Na pomoc mogą liczyć osoby, którym w okresie roku poprzedzającego przyznano świadczenie z pomocy społecznej, osoby do 26. roku życia i te, które ukończyły 65 lat, a także kombatanci, weterani i posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz osoby, które w wyniku klęsk żywiołowych, katastrof naturalnych lub awarii technicznych znalazły się w sytuacji zagrożenia lub poniosły straty.
Pomoc nie może dotyczyć spraw związanych z podatkami, działalnością gospodarczą czy spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego.

Kto udziela porad?
Porad prawnych udzielają adwokaci i radcowie prawni wyznaczeni przez Okręgową Radę Adwokacką w Kielcach oraz Radę Okręgową Izby Radców Prawnych w Kielcach.
Fundacja Miśka Zdziśka ma swój punkt w Starostwie Powiatowym w Jędrzejowie, ulica Armii Krajowej 9, 28-300 Jędrzejów zlecony do prowadzenia organizacji pozarządowej, czyli Fundacji Miśka Zdziśka „Błękitny Promyk Nadziei” w ramach otwartego konkursu ofert. Porad prawnych udzielają adwokaci zatrudnieni przez Fundację.

Zgodnie z nową ustawą, prawo do pomocy na etapie przedsądowym będą miały osoby do 26. roku życia oraz te, które ukończyły 65 lat. Ponadto uprawnieni będą wszyscy, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej. Honorowani będą również posiadacze Karty Dużej Rodziny, kombatanci, weterani oraz zagrożeni lub poszkodowani klęską żywiołową lub podobnymi losowymi przypadkami. Te osoby będą mogły uzyskać informacje o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących im uprawnieniach lub spoczywających nań obowiązkach.

- Prawnicy wskażą również sposoby rozwiązania problemu prawnego, pomogą sporządzić projekt pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy, ale z wyłączeniem pism procesowych. Uprawnieni do darmowych porad prawnych będą mogli uzyskać pomoc w następujących obszarach: prawo pracy, przygotowanie do rozpoczęcia działalności gospodarczej, prawo cywilne, sprawy karne, sprawy administracyjne, ubezpieczenia społeczne, sprawy rodzinne, prawo podatkowego z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Co ważne, pomoc nie będzie świadczona w przypadku spraw dotyczących prawa celnego, dewizowego, handlowego i działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowywania do jej rozpoczęcia – informuje Dariusz Lisowski, prezes jędrzejowskiej Fundacji Miśka Zdziśka “Błękitny Promyk Nadziei”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie