Fundusz Dróg Samorządowych w województwie świętokrzyskim....

  Fundusz Dróg Samorządowych w województwie świętokrzyskim. Nawet 250 milionów złotych na budowę i remonty dróg gminnych i powiatowych

  Zdjęcie autora materiału

  Paweł Więcek

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Od lewej: senator Krzysztof Słoń, wojewoda Agata Wojtyszek, poseł Maria Zuba oraz poseł Marek Kwitek. Wszyscy z PiS

  Od lewej: senator Krzysztof Słoń, wojewoda Agata Wojtyszek, poseł Maria Zuba oraz poseł Marek Kwitek. Wszyscy z PiS

  Nawet 250 milionów złotych na inwestycje drogowe może trafić w tym roku z budżetu państwa do świętokrzyskich gmin i powiatów. Samorządowcy już zacierają ręce i szykują wnioski.
  Od lewej: senator Krzysztof Słoń, wojewoda Agata Wojtyszek, poseł Maria Zuba oraz poseł Marek Kwitek. Wszyscy z PiS

  Od lewej: senator Krzysztof Słoń, wojewoda Agata Wojtyszek, poseł Maria Zuba oraz poseł Marek Kwitek. Wszyscy z PiS

  W piątek wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek w towarzystwie parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości ogłosiła rozpoczęcie naboru wniosków w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. To nowy instrument finansowego wsparcia dla inwestycji na drogach publicznych gminnych i powiatowych wprowadzony przez rząd Mateusza Morawieckiego. Budżet Funduszu ma wynieść ponad 36 miliardów złotych w perspektywie 10 lat. W tym roku do województwa świętokrzyskiego trafi 200 lub nawet 250 milionów złotych. Jak podkreślano podczas konferencji prasowej, Fundusz Dróg Samorządowych to największy jak dotąd rządowy program wsparcia budowy dróg gminnych i powiatowych w Polsce.

  Zasady funkcjonowania Funduszu zaprezentowała wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. - Nabór wniosków zostanie ogłoszony niezwłocznie po uzyskaniu informacja o wielkości środków dla województwa. Program dedykowany jest gminom i powiatom, a samorząd wojewódzki może skorzystać na realizację mostów znajdujących się na drogach wojewódzkich - mówiła Agata Wojtyszek.
  Jak zaznaczyła, maksymalna wysokość dofinansowania to 80 procent wartości inwestycji, natomiast na jeden projekt można pozyskać góra 30 milionów złotych wsparcia finansowego.

  Agata Wojtyszek przedstawiła także listę kryteriów, które będą brane pod uwagę przy ocenie wniosków i decyzji o udzieleniu dotacji. To między innymi wpływ zadania na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, realizacja projektu, który obejmuje co najmniej jedno z zadań określonych w Programie Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych, drogi łączące się z drogami wyższego rzędu, peryferyjność drogi; trasy remontowane czy budowane na całej długości, lokalizacja na obszarach wiejskich bądź w miastach zagrożonych degradacją, ułatwienie dostępu do usług transportowych

  odcinek remontowany przebudowywany na całej długości; podnoszenie standardów technicznych dróg, czy odcinek biegnie w części lub całości przez obszary wiejskie, czy znajduje się miastach zagrożonych degradacją; dostęp do usług transportowych. - Będziemy także zachęcali do zgłaszania dłuższych fragmentów dróg uszkodzonych w wyniku klęsk żywiołowych - podkreśliła Agata Wojtyszek.
  - Zadania będą finansowane począwszy od etapu przygotowania projektu. Mam nadzieję, że nasze województwo dostanie 200, może nawet 250 milionów złotych na program i te pieniądze trafią do samorządów, które mają projekty w zanadrzu - dodała Agata Wojtyszek.

  Jak zaznaczył senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości, Fundusz Dróg Samorządowych to kluczowy dokument 2019 roku. - Jego oddziaływanie to nie tylko 10 najbliższych lat i dziesiątki miliardów złotych, ale skok cywilizacyjny dla samorządów. Będzie przyciągać na tereny inwestycyjne położone w naszych gminach i powiatach. To wiekopomny program i mam nadzieję, że świętokrzyskie samorządy skwapliwie z niego skorzystają - powiedział Krzysztof Słoń.

  - Cieszy zwiększony poziom dofinansowania. To bardzo konkurencyjne środki względem unijnych, Gminie bardzo się to opłaca. Aż grzech nie brać tych pieniędzy - komentuje burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek.

  Fundusz Dróg Samorządowych wchodzi w miejsce funkcjonującego dotąd Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!  Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków
  One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom  Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz

  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Przemoc w rodzinie

  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce