Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gala "Kobieta.22" w Starachowicach. Kobiety z pięciu powiatów nagrodzone za swoją wyjątkową działalność. Poznaj laureatki, zobacz zdjęcia

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Laureatki nagród i wyróżnień na gali "Kobieta.22" w Starachowicach".
Laureatki nagród i wyróżnień na gali "Kobieta.22" w Starachowicach". Fot. Anna Śledzińska
Dziesięć wyjątkowych kobiet z północnej części województwa świętokrzyskiego, zostało wyróżnionych na zorganizowanej po raz pierwszy w Starachowicach gali “Kobieta.22”. To właścicielki firm, społeczniczki, artystki i animatorki życia społecznego.

Podczas gali "Kobieta.22" w Starachowicach nagrodzono wyjątkowe kobiety

Projekt “Kobieta.22” zrealizowany został z inicjatywy poseł Agaty Wojtyszek oraz dyrektor Parku Kultury w Starachowicach Agnieszki Lasek- Piwarskiej. Ma na celu promocję działań kobiet sprawczych – takich, które kreują życie kulturalne, zawodowe, społeczne, rodzinne wzmacniając tym samym więzi w swoich społecznościach.

- Kapituła wyłoniła dziesięć kobiet, które są aktywne zawodowo, społeczne, jednocześnie prowadząc domy, wychowując dzieci, spełniając się w wielu rolach- mówi poseł Agata Wojtyszek.- Jesteśmy matkami, żonami, babciami, ale też chcemy rozwijać się zawodowo. Pokazując takie przykłady chcemy zaszczepić w kobietach, że te role można łączyć i że powinno się to robić. Bo wtedy tylko kobiety będą radosne, uśmiechnięte, silne. Oczywiście nie zapominamy w tym wszystkim o mężczyznach, którzy są podporą i pomagają realizować się swoim partnerkom.

W realizacji projektu pomogły Fundacja Orlen oraz samorząd Starachowic, gdzie odbyła się główna gala. Zaproszono na nią laureatki nagród i dodatkowo pięciu wyróżnień z powiatów starachowickiego, koneckiego, ostrowieckiego, opatowskiego i sandomierskiego. Części z nich towarzyszyli dumni ze swoich mieszkanek samorządowcy.

Gala początkowo miała odbyć się w Dniu Kobiet, jednak ze względu na sytuację związaną z rosyjską agresją na Ukrainę, została przesunięta na końcówkę marca. Dużo mówiło się w sobotę o Ukrainie i jej kobietach. Zarówno tych, które zostały w kraju, by walczyć o jego wolność, jak i tych, które wyjechały, by walczyć o bezpieczeństwo swoich dzieci.

- Chcieliśmy podkreślić solidarność polskich kobiet z kobietami oraz rodzinami walczącej Ukrainy- mówi Agata Wojtyszek.- Stąd też obecność na gali także mieszkających tutaj od kilku tygodni Ukrainek.

Laureatki z pięciu świętokrzyskich powiatów

  • W kategorii Biznes nagrodzona została Magdalena Kordek, właścicielka firmy „Megawita” w Wojciechowicach w powiecie opatowskim. Firma jest rodzinnym interesem z 50- letnim stażem działalności. Obecnie Magdalena Kordek prowadzi ją razem z mężem, a jej brat zajmuje się konfekcjonowaniem produktów. Magdalena Kordek z powodzeniem łączy wiele ról, w których doskonale się sprawdza. Bizneswoman, aktywna społecznie i podpora rodziny. Jest radną gminy Wojciechowice, ma trójkę dzieci. Interesuje się psychologią.
  • W kategorii Edukacja nagrodzono Bożenę Magdalenę Mrózek. Prowadzi w Parku Kultury w Starachowicach Szkołę Chóralną, która obejmuje działalność pięciu zespołów kształcących w dziedzinie zbiorowej emisji głosu. Są to: Zespół Wokalny „Małe Portamento”, Zespół Wokalny „Portamento”, Chór Kameralny „Portamento”, Chór Mieszany „Kamerton”, Chór Żeński „Kamerton”. Każdy z nich ma na swoich koncie sukcesy w konkursach i przeglądach. W 2022 roku Chór „Portamento” obchodzi jubileusz 30-lecia działalności artystycznej.
  • W kategorii Kultura nagrodę odebrała Elżbieta Baran, wieloletnia dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim, instruktor i reżyser teatralny. Po przejściu na emeryturę założyła amatorski teatr Teorikon, który prowadzi twierdząc, że sztuka jest tam, gdzie są ludzie. Jest pomysłodawczynią Festiwalu Wielki Ogień imienia Miry Kubasińskiej, Dni Muzyki w Ostrowcu Świętokrzyskim, Pikniku Gombrowiczowskiego. Obecnie jej działalność koncentruje się w powiecie opatowskim. Uratowała od zniszczenia XVII-wieczny Zbór Ariański w Ublinku w gminie Lipnik. Sama napisała projekt i pozyskała unijne wsparcie na remont tego zabytkowego budynku. Obiekt po dawnym zborze jest już udostępniany turystom.
  • W kategorii Sztuka nagrodzona została Alicja Wikło. Malarka, która mieszka i tworzy w Suchedniowie, w powiecie skarżyskim. Wieloletni nauczyciel bardzo lubiany przez uczniów i ceniony przez kolegów z pracy pedagog. Współpracuje ze Świętokrzyski Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach. Pod opieką doktor Aleksandry Potockiej- Kuc rozwija swój talent na warsztatach malarskich i plenerach. Maluje martwe natury i pejzaże.
  • W kategorii Praca Społeczna i Charytatywna nagrodzona została Katarzyna Bojczuk, dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej Matki Bożej Wychowawczyni w Odrowążu w gminie Stąporków, w powiecie koneckim. Prowadziła Szkolne Studio Piosenki w II Liceum Ogólnokształcącym imienia Adama Mickiewicza w Skarżysku- Kamiennej. Jej podopieczni mają na koncie wiele sukcesów w festiwalach ogólnopolskich i zagranicznych. Od wielu lat pomaga dzieciakom rozwijać talent wokalny. Nigdy nie miała studia piosenki, swoją działalność prowadziła w salkach szkolnych, parafialnych, w domu.
  • W kategorii Praca z Osobami Niepełnosprawnymi nagrodę odebrała Małgorzata Basak, prezes Fundacji Szlachetne Anioły w Klimontowie w powiecie sandomierskim oraz dyrektor szkoły. Pracuje na rzecz uczniów i osób z niepełnosprawnościami. Utworzyła, od podstaw Przedszkole Terapeutyczne, Szkołę Podstawowa Specjalną, Szkołę Przysposabiającą do Pracy w Klimontowie przy Fundacji Szlachetne Anioły. Jest organizatorką kształcenia w pełnej terapii: psychologicznej, logopedycznej/AAC, pedagogicznej, Integracji Sensorycznej, Fizjoterapii. Utworzyła mini- mieszkanie, w którym uczniowie uczą się samodzielności w ramach lekcji np. przygotowanie posiłków, nastawianie prania, relaksu w saloniku.
  • W kategorii Rodzina nagrodzona została Elżbieta Tomasik z gminy Ożarów w powiecie opatowskim. Obecnie na emeryturze, od 11 lat wraz z mężem tworzy rodzinę dla pięciorga dzieci, w wieku od 10 do 20 lat. Jak mówi o sobie pani Elżbieta „Rodzina to nasze szczęście, którym nas Bóg obdarzył. W życiu codziennym jestem bardzo zapracowaną kobietą, dbam o dobro swoich dzieci, o każdy szczegół ich bytu, jestem matką, koleżanką, powierniczką, przyjaciółka, kucharką, praczką i sprzątaczką…”. Elżbieta Tomasik jest także wolontariuszką akcji Szlachetna Paczka, gra razem z WOŚP, pomaga w organizowaniu akcji charytatywnych dla potrzebujących pomocy dzieci.
  • W kategorii Sport nagrodę odebrała Barbara Romanowska, siatkarka KSZO i właścicielka szkół siatkarskiej Voley Stars w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zawodową sportsmenką była do 2015 roku. Grała w II lidze, I lidze oraz w najwyższej klasie rozgrywek - Orlen Lidze. Już jako zawodniczka, snuła plany na przyszłość związane z ukochanym sportem. Chciała otworzyć szkółkę siatkarską dla dzieci i młodzieży. Z pomocą przyjaciółki z boiska Małgorzaty Ścibisz, stworzyła “Akademię Volley Stars", w której są trenerkami z licencjami Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Z powodzeniem działają już siódmy rok. Stowarzyszenie Akademia Volley Stars zrzesza prawie 70 dzieci w wieku 5-12 lat.
  • W kategorii Tradycja nagrodzono Danutę Rączkowską, sołtys sołectwa Sośniczany w gminie Koprzywnica, w powiecie sandomierskim. Członek Koła Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenia „Dla Rozwoju Wsi Sośniczan”. Mężatka od 43 lat. Matka dwojga dzieci i babcia czterech wnuków. Radna Rady Miejskiej w Koprzywnicy. Danuta Rączkowska prężnie działa dla dobra mieszkańców całej gminy, ale przede wszystkim swojej miejscowości promując przez to całą okolicę. Podtrzymuje polską i regionalną tradycję, oraz więzi rodzinne i społeczne. Dba o potrzeby mieszkańców wsi. Działa charytatywnie organizując upominki dla przedszkolaków, które nazywają ją „Babcia Danusia”.
  • W kategorii Zdrowie nagrodę przyznano starachowickiej lekarce Katarzynie Bujak. Jest kierownikiem Oddziału Chorób Wewnętrznych II o Profilu Gastrologicznym w starachowickim szpitalu. Była na pierwszej linii frontu podczas pandemii Covid-19. Jak podkreślają pacjenci i jej współpracownicy Katarzyna Bujak to lekarz z powołania – empatyczny, współczujący, poświęcający czas pacjentowi. Prywatnie mama dwóch synów i miłośniczka podróży.

Zobaczcie zdjęcia z gali Kobieta 22

Wyróżnienia dla pięciu kobiet

Poza dziesięcioma laureatkami, wyróżniono jeszcze pięć kobiet.

  • W kategorii Edukacja- Katarzyna Cukierska- założycielka i dyrektor Zespołu Edukacyjno- Przedszkolnego Szkoła z Pasją im. Elżbiety Sołtys w Ostrowcu Świętokrzyskim. Od 2010 roku prezes Stowarzyszenia Przestrzeń Inicjatyw Społeczno- Kulturalnych, właścicielka Pracowni Inspiracji Rozwoju Osobistego. Autorka i realizatorka wielu projektów edukacyjnych i społecznych.
  • W kategorii Kultura- Monika Kowalczyk- Kogut- teatrolog, animator kultury i instruktor teatralny. Ma na swoim koncie główne nagrody w ogólnopolskich konkursach recytatorskich oraz kilkunastoletnie doświadczenie w pracy teatralnej i recytatorskiej w domach i ośrodkach kultury. Działa w organizacjach pozarządowych, prowadzi miejsce dla książek zapomnianych – Dom Spokojnej Książki w Rżuchowie w gminie Sadowie, w powiecie opatowskim.
  • W kategorii Sztuka- Justyna Łada- od listopada 2021 roku dyrektorem Biura Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim. Fotograf, kurator wielu wystaw. Artystka zrzeszona w Związku Polskich Artystów Fotografików, historyk sztuki. Pochodzi z rodziny o tradycjach artystycznych.
  • W kategorii Rodzina- Magdalena Kalista- wspólnie z mężem prowadzi Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą numer 1 w Starachowicach kontynuując tym samym pracę swoich rodziców. Rodzinny dom dziecka ponad 40 lat temu założyli Witold i Barbara Kowalscy, zafascynowani postacią i osiągnięciami wychowawczymi Janusza Korczaka. Obecnie kieruje nim pani Magdalena.
  • W kategorii Praca z Osobami Niepełnosprawnymi- Agnieszka Polak- od 2011 roku jest zatrudniona w ośrodku rehabilitacji dziennej szpitala, gdzie prowadzi Tęczową Pracownię. Założycielka Fundacji “Nasze Zdrowie”, członek Stowarzyszenia Arteterapeutów Polskich. Tęczowa Pracownia, którą Agnieszka Polak założyła w starachowickim szpitalu to miejsce wyjątkowe. Na ścianach wiszą piękne batiki, kolorowe obrazy, anioły. Jest optymistycznie, kolorowo, trochę teatralnie. Artystyczna atmosfera na pewno pomaga jej podopiecznym tworzyć piękne prace. Do pracowni stale przychodzi około 30 osób między innymi z porażeniem mózgowym, zespołem Downa, autyzmem, zespołem Aspergera.

Zobaczcie zdjęcia z gali Kobieta 22

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie