Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gala konkursu Novator Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Kielcach. Oto nowatorskie projekty ze Świętokrzyskiego. Zobacz zdjęcia

Anna Gwóźdź
Anna Gwóźdź
Wideo
od 16 lat
W środę, 24 maja, w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich odbył się finał konkursu Novator 2022, którego inicjatorem jest Staropolska Izba Przemysłowo-Handlowa. Wyłoniono najbardziej innowacyjne, inspirujące projekty z branży usług i produkcji. Prezydent SIPH - Cezary Tkaczyk, wręczył zwycięzcom statuetki i dyplomy. Zobaczcie zdjęcia.

16. Edycja Konkursu Novator - liczy się innowacja

Podobnie jak w minionych latach, informatyka i budownictwo to branże dominujące w zgłoszeniach do konkursu. Były także projekty związane z chemią, energetyką i przemysłem metalowym. Wśród tegorocznych laureatów są przedsiębiorstwa z regionu, które w minionym roku zrealizowały nowatorskie projekty inwestycyjne w produkcji i usługach. Nagrodzony został przykład współpracy nauki z przemysłem.

- Po raz kolejny wręczamy nagrody Novator dla najbardziej innowacyjnych przedsiębiorców i przedsiębiorstw naszego województwa. Wręczamy dziś również statuetki dla animatora gospodarki - wyjaśniał Cezary Tkaczyk, prezydent Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Od początku celem konkursu, zainicjowanego przez Staropolską Izbę Przemysłowo-Handlową w 2007 roku, jest propagowanie innowacyjności. Udział w nim jest bezpłatny, a laureaci otrzymują nagrody honorowe: statuetki i dyplomy. To jeden z najstarszych w Polsce konkursów, poświęconych innowacjom w przemyśle.

W części artystycznej wystąpił pochodzący z Kielc pianista Maksym Rzemiński, który we własnej interpretacji wykonał kilkanaście przebojów muzyki filmowej.

Lista laureatów konkursu Novator 2022:

Innowacyjna inwestycja:

  • CABIOMEDE Sp. z o.o. Kielce
    Projekt: Opracowanie i wdrożenie technologii produkcji tworzonych na miarę ochraniaczy z włókna węglowego wykorzystywanych w sportach kontaktowych. Innowacyjne ochraniacze twarzy zakładane po kontuzjach, a także piłkarskie ochraniacze piszczeli są stosowane przez reprezentantów Polski w piłce nożnej i koszykówce, a także w kilkudziesięciu klubach w całej Europie.
  • IT Control Sp. z o.o. Masłów Pierwszy
    Projekt: Mikrosieć elektroenergetyczna na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Wewnętrzny system energetyczny kampusu daje pełną kontrolę nad zarządzaniem produkcją, magazynowaniem i redystrybuowaniem energii, z wykorzystaniem inteligentnych algorytmów sterujących.
    KGA Sp. z o.o. Kielce
  • Projekt: Dostawa komory klimatycznej przeznaczonej do symulacji warunków środowiskowych obejmujących zmiany temperatury i wilgotności, która współpracuje ze stanowiskiem MAST (ang. Multi Axial Simulation Table) umieszczonym w Laboratorium Badań Symulacyjnych Ł-PIMOT. Firma KGA zbudowała komorę, umożliwiającą symulowanie warunków klimatycznych we współpracy ze stanowiskiem MAST i odporną na wibracje wywoływane tym stanowiskiem, co decyduje o innowacyjności projektu.

Współpraca nauka – przemysł:

  • Zespół naukowców Politechniki Świętokrzyskiej i "DOORPOL" J. Adamski, L. Łukawski Sp. j. Ostrowiec Świętokrzyski
    Projekt: Utworzenie CBR dedykowanego stolarce otworowej. Efektem współpracy naukowców i firmy jest między innymi innowacyjne stanowisko do badania trwałości drzwi jednoskrzydłowych, na które Urząd Patentowy RP udzielił patentu.

Lider innowacyjności:

  • PODOPHARM Sp. z o.o. Kielce
    Za znaczące osiągnięcia we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań w przemyśle. Misją firmy jest wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań służących rozwojowi podologii. Posiada 4 linie produktowe i 40 innowacyjnych produktów, uzyskała 3 patenty oraz liczne nagrody w kraju i za granicą.

Animator gospodarki:

  • Świętokrzyski Związek Pracodawców Prywatnych Lewiatan
    Za osiągnięcia w tworzeniu warunków dla rozwoju przedsiębiorczości. Świętokrzyski Lewiatan od ponad 20 lat zabiega o poprawę sytuacji pracodawców i zwiększenie wpływu na procesy gospodarcze. Buduje również pozytywny wizerunek regionalnych firm i ich roli w społeczeństwie.

Młody novator:

  • Anna Barteczko (Cabiomede Sp. z o.o.)
    Projekt: Uniwersalna prowadnica wiertła chirurgicznego, wykorzystywana w leczeniu złamań szyjki kości udowej u kotów. Laureatka skonstruowała uniwersalną prowadnicę wiertła chirurgicznego, która umożliwia wykonywanie zabiegów u kotów po złamaniach kości ze zdecydowanie większą precyzją i mniejszą ilością powikłań, aniżeli w przypadku wiercenia z ręki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie