Gala konkursu Novator Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Kielcach. Oto nowatorskie projekty ze Świętokrzyskiego. Zobacz zdjęcia

Anna Gwóźdź
Anna Gwóźdź
W środę, 24 maja, w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich odbył się finał konkursu Novator 2022, którego inicjatorem jest Staropolska Izba Przemysłowo-Handlowa. Wyłoniono najbardziej innowacyjne, inspirujące projekty z branży usług i produkcji. Prezydent SIPH - Cezary Tkaczyk, wręczył zwycięzcom statuetki i dyplomy. Zobaczcie zdjęcia.

16. Edycja Konkursu Novator - liczy się innowacja

Podobnie jak w minionych latach, informatyka i budownictwo to branże dominujące w zgłoszeniach do konkursu. Były także projekty związane z chemią, energetyką i przemysłem metalowym. Wśród tegorocznych laureatów są przedsiębiorstwa z regionu, które w minionym roku zrealizowały nowatorskie projekty inwestycyjne w produkcji i usługach. Nagrodzony został przykład współpracy nauki z przemysłem.

- Po raz kolejny wręczamy nagrody Novator dla najbardziej innowacyjnych przedsiębiorców i przedsiębiorstw naszego województwa. Wręczamy dziś również statuetki dla animatora gospodarki - wyjaśniał Cezary Tkaczyk, prezydent Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Od początku celem konkursu, zainicjowanego przez Staropolską Izbę Przemysłowo-Handlową w 2007 roku, jest propagowanie innowacyjności. Udział w nim jest bezpłatny, a laureaci otrzymują nagrody honorowe: statuetki i dyplomy. To jeden z najstarszych w Polsce konkursów, poświęconych innowacjom w przemyśle.

W części artystycznej wystąpił pochodzący z Kielc pianista Maksym Rzemiński, który we własnej interpretacji wykonał kilkanaście przebojów muzyki filmowej.

Lista laureatów konkursu Novator 2022:

Innowacyjna inwestycja:

  • CABIOMEDE Sp. z o.o. Kielce
    Projekt: Opracowanie i wdrożenie technologii produkcji tworzonych na miarę ochraniaczy z włókna węglowego wykorzystywanych w sportach kontaktowych. Innowacyjne ochraniacze twarzy zakładane po kontuzjach, a także piłkarskie ochraniacze piszczeli są stosowane przez reprezentantów Polski w piłce nożnej i koszykówce, a także w kilkudziesięciu klubach w całej Europie.
  • IT Control Sp. z o.o. Masłów Pierwszy
    Projekt: Mikrosieć elektroenergetyczna na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Wewnętrzny system energetyczny kampusu daje pełną kontrolę nad zarządzaniem produkcją, magazynowaniem i redystrybuowaniem energii, z wykorzystaniem inteligentnych algorytmów sterujących.
    KGA Sp. z o.o. Kielce
  • Projekt: Dostawa komory klimatycznej przeznaczonej do symulacji warunków środowiskowych obejmujących zmiany temperatury i wilgotności, która współpracuje ze stanowiskiem MAST (ang. Multi Axial Simulation Table) umieszczonym w Laboratorium Badań Symulacyjnych Ł-PIMOT. Firma KGA zbudowała komorę, umożliwiającą symulowanie warunków klimatycznych we współpracy ze stanowiskiem MAST i odporną na wibracje wywoływane tym stanowiskiem, co decyduje o innowacyjności projektu.

Współpraca nauka – przemysł:

  • Zespół naukowców Politechniki Świętokrzyskiej i "DOORPOL" J. Adamski, L. Łukawski Sp. j. Ostrowiec Świętokrzyski
    Projekt: Utworzenie CBR dedykowanego stolarce otworowej. Efektem współpracy naukowców i firmy jest między innymi innowacyjne stanowisko do badania trwałości drzwi jednoskrzydłowych, na które Urząd Patentowy RP udzielił patentu.

Lider innowacyjności:

  • PODOPHARM Sp. z o.o. Kielce
    Za znaczące osiągnięcia we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań w przemyśle. Misją firmy jest wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań służących rozwojowi podologii. Posiada 4 linie produktowe i 40 innowacyjnych produktów, uzyskała 3 patenty oraz liczne nagrody w kraju i za granicą.

Animator gospodarki:

  • Świętokrzyski Związek Pracodawców Prywatnych Lewiatan
    Za osiągnięcia w tworzeniu warunków dla rozwoju przedsiębiorczości. Świętokrzyski Lewiatan od ponad 20 lat zabiega o poprawę sytuacji pracodawców i zwiększenie wpływu na procesy gospodarcze. Buduje również pozytywny wizerunek regionalnych firm i ich roli w społeczeństwie.

Młody novator:

  • Anna Barteczko (Cabiomede Sp. z o.o.)
    Projekt: Uniwersalna prowadnica wiertła chirurgicznego, wykorzystywana w leczeniu złamań szyjki kości udowej u kotów. Laureatka skonstruowała uniwersalną prowadnicę wiertła chirurgicznego, która umożliwia wykonywanie zabiegów u kotów po złamaniach kości ze zdecydowanie większą precyzją i mniejszą ilością powikłań, aniżeli w przypadku wiercenia z ręki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie