Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy czujesz zmęczenie, dopada cię stres... Wypróbuj sesji floatingowych - unieś się ponad wodę i zapomnij o otaczającym świecie

oprac. (imo)
Gdy spróbujesz, zapewne wrócisz na sesję jeszcze nie raz. Floating to doskonała nowoczesna forma regeneracji i rozluźnienia, które dziś potrzebne są właściwie każdemu.

Słowo „floating” oznacza „płynący”, „unoszący się”. Osoba, która uczestniczy w sesji floatingowej, kładzie się na wodzie i cały czas utrzymuje na jej powierzchni. - Nic nie widzi, nic nie słyszy, nie czuje działania siły grawitacji, co pozytywnie działa na organizm - wyjaśnia pokrótce Agnieszka Podgrodzka, właścicielka Centrum Głębokiego Relaksu w Kielcach.

Floating to inaczej Terapia Ograniczonej Stymulacji Środowiskowej. Technikę tę nazywa się również terapią R.E.S.T. czy po prostu unoszeniem na wodzie w specjalnej kabinie deprywacyjnej, w której rozpuszczone zostało 500 kilogramów soli Epsom, czyli siarczanu magnezu. Wysokie stężenie roztworu sprawia, że osoba uczestnicząca w sesji floatingu utrzymuje się na powierzchni wody i nie działa na nią siła przyciągania ziemskiego. Co więcej, w kapsule ograniczone zostaje działanie aż 90 procent bodźców zewnętrznych. Osoba przebywająca w kabinie nic nie widzi, ani nic nie słyszy, ponieważ kapsuła jest dźwiękoszczelna.

Jedynie podczas wchodzenia do kapsuły słuchać kojącą muzykę, delikatnie działa też oświetlenie LED, którego nie trzeba wyłączać, jeśli ktoś czuje się niepewnie w ciemności.

Woda ma temperaturę około 35 stopni Celsjusza, czyli zbliżoną do temperatury ciała człowieka, która średnio wynosi 36,6 stopnia Celsjusza. - Dzięki temu, uczestnicząc w sesji floatingu, dana osoba ma uczucie „rozpływania się w wodzie”. Nie czuje ciężaru swojego ciała i powoli się odpręża, by osiągnąć ostatecznie stan deprywacji sensorycznej, czyli całkowitej redukcji bodźców działających na zmysły - wyjaśnia Agnieszka Podgrodzka.

Jakie są korzyści z kąpieli w soli Epsom? - Nie bez przyczyny osobom żyjącym w dużym stresie lub po prostu zmęczonym zaleca się ciepłą kąpiel. Przebywanie w wodzie o temperaturze zbliżonej do tej, jaką ma nasze ciało, w wyciszonym i ciemnym miejscu powoduje zmniejszenie w organizmie hormonu stresu – kortyzolu oraz rozluźnienie mięśni i uwolnienie do krwiobiegu endorfin, nazywanych hormonami szczęścia. Osoba korzystająca z floatingu początkowo może nie potrafić skoncentrować swoich myśli, później jednak polepsza się jej zdolność skupienia na konkretnym zadaniu. Wszystko dzięki synchronizacji półkul mózgowych - przybliża nasza rozmówczyni.

Osoby korzystające z sesji floatingu mają również mniejsze problemy ze snem.

Ale to oczywiście nie wszystkie zalety tej niecodziennej formy odpoczynku. Podczas floatingu z mózgu uwalniają się endorfiny, co wpływa również na zmniejszenie odczuwanego przez nas bólu. Podczas unoszenia się na wodzie nie ruszamy się, nie obciążamy mięśni, a wysokie stężenie soli Epsom oczyszcza organizm z toksyn i przyspiesza gojenie ran. Poprawia się także kondycja stawów, zmniejszają obrzęki i zastoje w tkankach. Floating usprawnia więc regenerację organizmu, dlatego polecany jest szczególnie po intensywnym wysiłku fizycznym. Z sesji floatingu mogą korzystać również kobiety w ciąży – zwłaszcza ze względu na redukcję bólów pleców – jednak zawsze decyzję o zapisaniu się na zabieg należy skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.

Sesje floatingowe wzmacniają układ oddechowy, układ odpornościowy a także układ krążenia – serce lepiej funkcjonuje, obniża się ciśnienie krwi. Podczas sesji uzupełniony zostaje poziom magnezu w organizmie, kąpiel w solance zwiększa też poziom energii. Sesja floatingu zwiększa przepływ tlenu, przez co dana osoba zaczyna lepiej przyswajać substancje odżywcze. Te z kolei ulepszają tworzenie tkanki mózgowej, przez co umysł sprawniej funkcjonuje. Floating pozytywnie działa również na gospodarkę elektrolitami i funkcjonowanie układu nerwowego. Długotrwałe korzystanie z floatingu może wspomóc walkę z migreną.

Z floatingu można skorzystać w Centrum Głębokiego Relaksu w Kielcach. Kontakt: 733 829 702.

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie