Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy włos spada nam z głowy. Wszystko o tym jak temu zaradzić

Opr. /KAK/
Zdrowe włosy powinny rosnąć około 1 - 2 centymetra na miesiąc. Każdy z nas powinien mieć ich na głowie około 100 tysięcy.
Zdrowe włosy powinny rosnąć około 1 - 2 centymetra na miesiąc. Każdy z nas powinien mieć ich na głowie około 100 tysięcy. fotolia
Dlaczego właśnie jesienią obserwujemy słabszą kondycję włosów? To efekt beztroskiego lata i włosy oraz skóra głowy narażone na działanie promieni słonecznych, słonej, morskiej wody czy klimatyzacji. Do tego dochodzi codzienny stres, zła dieta. Kiedy stan włosów się pogarsza warto odwiedzić specjalistę.

Ludzki włos rośnie od dwóch do sześciu lat, później przez około pół roku jest w tak zwanym stanie spoczynku, a ostatecznie wypada. Następnie, przez trzy miesiące, mieszek włosowy odpoczywa, by po tym czasie mógł wyrosnąć z niego kolejny włos. A co jeśli ten naturalny proces bywa zaburzony i włos nie rośnie, lub szybciej wypada.

- Wypadanie włosów może wynikać z niedoborów witamin i mikroelementów. Także ze stresu. Osłabia je również farbowanie i częste układanie w koki bądź mocno ściśnięte kucyki, co nadweręża cebulki - wyjaśnia doktor nauk medycznych Grażyna Wolnik-Trzeciak, specjalista dermatolog-wenerolog.

- Nasilone wypadanie włosów może być też objawem zaburzeń hormonalnych, przyjmowania lub odstawienia tabletek antykoncepcyjnych. Także chorób, w tym różnego rodzaju niegroźnych infekcji, jak i poważniejszych dolegliwości, takich jak anemia, choroby skóry, nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Utrata nadmiernej ilości włosów może być także reakcją organizmu na niektóre leki.

Dieta wzmacniająca włosy powinna zawierać szpinak, brokuły, sałatę czy pietruszkę. Pomogą też źródła żelaza jak wątróbka i czerwone mięso. Potrzebny naszym włosom cynk znajdziemy z kolei w pestkach dyni i słonecznika, orzechach.
Cenne proteiny znajdziemy z kolei w drobiu, jajkach i produktach nabiałowych. W codziennej diecie powinny być także obecne morskie tłuste ryby.

- Dla wzmocnienia włosów warto także pić ziołowe napary i herbaty, w szczególności te zawierające pokrzywę i skrzyp polny. Pamiętajmy jednak, że wypłukują one magnez i witaminę B, więc jeśli je pijemy, zadbajmy o uzupełnienie tych mikroelementów - mówi dr n. med. Grażyna Wolnik-Trzeciak. - Jeśli po około trzech miesiącach takiej kuracji nie zauważymy poprawy, powinniśmy wybrać się do lekarza, który zaleci wykonanie odpowiednich badań krwi i poziomu hormonów, a także przebada skórę głowy. W ten sposób można wykryć niedobory witamin i mikroelementów, a także sprawdzić, czy wypadanie włosów nie ma bardziej złożonych przyczyn niż jesienne przesilenie - mówi dr Grażyna Wolnik-Trzeciak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie