Spacerem po woj. świętokrzyskim
We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 10 tras na spacer w woj. świętokrzyskim, które inni wypróbowali. Wybierz najlepszą dla siebie.
Zanim wyruszysz, sprawdź prognozę pogody. W sobotę 14 maja w woj. świętokrzyskim ma być 23°C. Nie powinno padać. W niedzielę 15 maja w woj. świętokrzyskim ma być 23°C.Nie powinno padać.
🌳 Trasa spacerowa: SANDOMIERZ - GÓRY PIEPRZOWE
- Początek trasy: Sandomierz
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 2,07 km
- Czas trwania spaceru: 41 min.
- Przewyższenia: 43 m
- Suma podejść: 138 m
- Suma zejść: 152 m
Sandomierz poleca tę trasę na spacer
Sandomierz jest znany głównie z urokliwego Rynku Starego Miasta. Ale czy słyszałeś o położonych tuż obok Górach Pieprzowych? Najstarsze pasmo w Polsce oferuje Ci nie tylko niezapomniane widoki, ale również szczyptę egzotyki. Góry Pieprzowe można zwiedzać od strony Willi Dzika Róża, jednak my proponujemy trasę wałem Wisły, która pozwoli Ci ujrzeć cudowną enklawę przyrody z unikatami na skalę całej Europy. Nazwa gór wzięła się od tutejszych skał, prastarych, ciemnych jak ziemia, pękających w tak specyficzny sposób, że przypominają ziarenka pieprzu. „Pieprzówki” zwane są również wzgórzami różanymi, ponieważ to miejsce porastają masowo dzikie róże. Przed spacerem warto zasięgnąć informacji czy szlak jest dostępny, ponieważ po większych opadach lub przy wysokim poziomie Wisły wejście na trasę może być utrudnione. Mimo tego, wyprawa w Góry Pieprzowe to niezwykłe doznanie, nie tylko dla geologów i przyrodników. Zobacz je i Ty !
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: WYŻYNA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA - Wąwóz Ostryszni i Dolina Dłubni
- Początek trasy: Działoszyce
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 11,83 km
- Czas trwania spaceru: 3 godz. i 36 min.
- Przewyższenia: 98 m
- Suma podejść: 183 m
- Suma zejść: 182 m
Trasę dla spacerowiczów poleca Jaromadd
Trasa: Imbramowice - Wąwóz Ostryszni - Dolina Dłubni - Imbramowice
Szlaki: początkowo czarny, później niebieski.
Wąwóz Ostryszni jest boczną odnogą Doliny Dłubni w jej górnym biegu, koło Imbramowic. Jest do dolinka o wyraźnej asymetrii zboczy: zachodnie są bardziej połogie, wykorzystywane rolniczo, wschodnie – zalesione z sześcioma grupami skał górnojurajskich wapieni.
Dolina Dłubni o długości 49,2 km rozciąga się od miejscowości Jangrot (okolice Trzyciąża) aż po okolice Krakowa, gdzie wpada do Wisły. Znajduje się ona na granicy dwóch podprowincji fizycznogeograficznych: Wyżyny Śląsko-Krakowskiej (Wyżyna Olkuska) i Wyżyny Małopolskiej (Wyżyna Miechowska). W górnym odcinku wcina się w węglanowe skały jurajskie, zaś w środkowym i dolnym – w margle, opoki i wapienie kredowe. Między Glanowem a Imbramowicami Dłubnia tworzy malowniczy przełom przez wapienne skałki.
Uwaga: niedaleko urocze źródło Jordan. GPS: 50.299165N, 19.898069E
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Uklejna i Chełm treningowo
- Początek trasy: Działoszyce
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 15,23 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 42 min.
- Przewyższenia: 377 m
- Suma podejść: 668 m
- Suma zejść: 673 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca XRUN
Trasa idealna na trening górski. Przyjemny las i z ładnymi widokami. Łatwy dojazd samochodem. Początek płaski lub z niewielkim nachyleniem terenu pozwala się rozgrzać. Później niezbyt długie strome podbiegi poprzecinane płaskimi odcinkami. Takie ukształtowanie trasy pozwala odpocząć przed kolejnym podbiegiem. Na końcu mocny zbieg.
Rodzaj nawierzchni ~70% leśne ścieżki reszta asfalt.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Rezerwat Góra Zborów
- Początek trasy: Radoszyce
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 3,16 km
- Czas trwania spaceru: 2 godz. i 14 min.
- Przewyższenia: 102 m
- Suma podejść: 227 m
- Suma zejść: 233 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca Miharu
Informacje praktyczne:
- Parking znajduje się naprzeciwko wejścia do rezerwatu, po drugiej stronie drogi, koło Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury w Podlesicach.
- Wstęp kosztuje 2 zł, oglądanie Jaskini Głębokiej (obowiązkowo z przewodnikiem) - 15 zł.
Po rezerwacie w zasadzie można chodzić dość swobodnie, są oczywiście ścieżki piesze i rowerowe, ale można podejść pod większość skałek (niektóre mają zakaz, są tabliczki, ale niewiele takich). Trasa dość łatwa, pagórkowata, po lesie, ale też po terenie odsłoniętym.
W Jaskini panuje stała temperatura 7 st. C. Wejście z przewodnikiem, obowiązkowo w kasku. :)
Na skałach można zaobserwować licznych wspinaczy.
Podobno na terenie rezerwatu wypasane są kozy i owce, ale jak się dowiedziałam, od 17 maja.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Opoczno
- Początek trasy: Stąporków
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 3,66 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 13 min.
- Przewyższenia: 16 m
- Suma podejść: 46 m
- Suma zejść: 46 m
Max_c74 poleca tę trasę
Wycieczka piesza do zamku Opoczno.
Współczesna bryła zameczku niewiele ma już wspólnego ze średniowieczną królewską warownią - oprócz nazwy ze starego założenia zachowała się część piwnic i być może trzy sklepione komnaty. Jej pozbawiona zabytkowego charakteru forma stanowi dziś rażący przykład, do czego może doprowadzić rekonstrukcja oparta nie na rzetelnej analizie historycznej, lecz jedynie na wyobraźni i własnym widzimisie architekta. W gmachu mieści się siedziba Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego oraz Muzeum Regionalne z ekspozycją historyczno-etnograficzną poświęconą Ziemi Opoczyńskiej, przedstawiającą m.in.: dawne stroje regionalne, rekonstrukcję wiejskiej chaty, ludową rzeźbę oraz malarstwo, a także przedmioty i dokumenty dotyczące początków miasta i jego rozwoju.
Zamek mimo umownej atrakcyjności warto odwiedzić będąc w okolicy, aby mieć swój pogląd co do tej budowli.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: SANDOMIERZ – SPACER "HISTORIA NA SZKLE MALOWANA"
- Początek trasy: Sandomierz
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 1,96 km
- Czas trwania spaceru: 39 min.
- Przewyższenia: 35 m
- Suma podejść: 45 m
- Suma zejść: 44 m
Trasę dla spacerowiczów poleca Sandomierz
"Przeszłość to dziś, tylko cokolwiek dalej..."
Historyczny spacer pt. "Historia na szkle malowana" to wyjątkowy i nietypowy spacer po Sandomierzu. Podczas niego możesz podziwiać szklane tafle ze zdjęciami starych sandomierskich konstrukcji i ulic. Zaprezentowane są miejsca i budynki, których już nie ma albo na przestrzeni lat ich wygląd bardzo się zmienił – na szklanym obrazie zobaczysz ich pierwotną wersję. Atrakcja nawiązuje do dawnej tradycji przemysłu szklarskiego w Sandomierzu, a wykonaniem tablic zajęła się firma Pilkington – zakład produkujący szkło dla przemysłu budowlanego i motoryzacyjnego, który funkcjonuje w Sandomierzu już od 1995 roku. Odwiedź Królewskie Miasto i sprawdź naszą propozycję połączenia szkła z nutką historii !
Nawiguj