Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie na grzyby 2019 w Świętokrzyskiem? W lasach mnóstwo podgrzybków, prawdziwków i maślaków. Polecane miejsca na grzybobranie

redakcja
W świętokrzyskich lasach jest wysyp grzybów, multum grzybiarzy nawet z poza naszego województwa. Dziś w lasach Zagnańska syn Antoni znalazł 1,7kg prawdziwka w dodatku zupełnie zdrowego.
W świętokrzyskich lasach jest wysyp grzybów, multum grzybiarzy nawet z poza naszego województwa. Dziś w lasach Zagnańska syn Antoni znalazł 1,7kg prawdziwka w dodatku zupełnie zdrowego.
Gdzie na grzyby 2019 w Świętokrzyskiem? Ulewne deszcze i wysoka jak na koniec września temperatura sprawiają, że w lasach pełno jest grzybów. Prawdziwków i kozaków jest bardzo dużo. Grzybiarze donoszą o rekordowych okazach. Przygotowaliśmy więc raport dla grzybiarzy. Na naszej mapie znajdziecie najbardziej popularne miejsca na grzybobranie w lasach w województwie świętokrzyskim. Gdzie szukać grzybów? Wskazujemy miejsca, gdzie jest ich najwięcej.

Gdzie na grzyby 2019. Jakie grzyby w znajdziesz w świętokrzyskich lasach?

Grzybiarze już ostrzą nożyki i szykują wiadra. W najbliższych tygodniach może być pierwszy wysyp grzybów. W świętokrzyskich lasach pojawiły się już pierwsze grzyby.

Podpowiadamy, gdzie wybrać się na pierwsze grzybobranie 2019. Jakie odmiany jadalne możecie znaleźć w świętokrzyskich lasach.

ZOBACZ PRZYKŁADOWE ZDJĘCIA WRAZ Z OPISAMI NAJCZĘŚCIEJ SPOTYKANYCH GRZYBÓW JADALNYCH, NIEJADALNYCH I TRUJĄCYCH NA KOLEJNYCH SLAJDACH

Atlas grzybów trujących i niejadalnych. Tak odróżnisz prawdz...

Gdzie na grzyby w powiecie kieleckim

Nadleśniczy z Kielc i okolic zgodnie przyznają, że grzyby już rosną, bo pogoda temu sprzyja - Po intensywnych deszczach grzyby pojawiły się nawet w laskach, w których raczej się to nie zdarzało - mówi Wojciech Kosatka, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie w Kielcach.

Czekamy na zdjęcia grzybów, które udało Wam się znaleźć. Wysyłajcie je do nas na adres [email protected]. Opublikujemy na naszym portalu

W tej chwili można liczyć przede wszystkim na zbiory prawdziwków i kurek, choć w przypadku tych pierwszych trzeba zachować szczególną ostrożność. - Duża wilgotność wpływa na to, że grzyby rosną, jest jednak bardzo ciepło, więc wiele okazów jest po prostu robaczywych. Tak naprawdę, gdy pojawi się tylko owocnik, grzyba od razu atakuje robactwo - ostrzega Michał Ostrowski z Nadleśnictwa w Daleszycach. - Większe jest prawdopodobieństwo znalezienia zdrowej kurki niż zdrowego prawdziwka - dodaje. Nadleśniczy radzi też, aby szukać raczej młodych grzybów, bo istnieje większa szansa na to, że będą one zdrowe.

ZOBACZ PRZYKŁADOWE ZDJĘCIA WRAZ Z OPISAMI NAJCZĘŚCIEJ SPOTYKANYCH GRZYBÓW JADALNYCH, NIEJADALNYCH I TRUJĄCYCH NA KOLEJNYCH SLAJDACH

Atlas grzybów trujących i niejadalnych. Tak odróżnisz prawdz...

Tomasz Kuszewski, nadleśniczy w Nadleśnictwie w Zagnańsku ostrzega natomiast przed innymi zagrożeniami. - W związku z tym, że prawdziwków mamy w tej chwili dużo, trzeba uważać, żeby nie zebrać goryczaków, zwanych inaczej szatanami, które przypominają wyglądem borowiki szlachetne, są jednak grzybami trującymi - mówi nadleśniczy. Z kolei Wojciech Kosatka ostrzega przed innymi pomyłkami. - Trafiają się również kanie, które można pomylić z muchomorem - mówi nadleśniczy.
Rejonów, w których można spodziewać się grzybów, jest wiele. Nadleśniczy zgodnie twierdzą, że każdy grzybiarz ma swoje indywidualne miejsca i jeśli naprawdę chce znaleźć grzyba, to trafi na niego niemal wszędzie. - Słyszałem, że z grzybami jest jak ze złotem - są tam, gdzie się ich szuka - mówi Wojciech Kosatka.

W powiecie kieleckim jest kilkanaście miejsc wskazywanych przez leśników i grzybiarzy za siedliska grzybowe. Umiarkowany wysyp jest w lasach zagnańskich, podobnie jest w pobliżu Daleszyc. - Nie ma reguły, gdzie szukać grzybów. Spodziewałbym się ich raczej w lasach iglastych lub mieszanych, bliżej Daleszyc są lasy jodłowe i bukowe, które stanowią dobry trop - wskazuje Michał Ostrowski. Grzyby występują także w okolicach Bilczy lub Łopuszna, gdzie są lasy jodłowe i sosnowe, uznawane za siedliska borowe. W powiecie kieleckim grzybów można szukać też w okolicach Chmielnika, szczególnie w miejscowościach Potok, Papiernia, Drugnia, Drugnia Rządowa i Korzenno, gdzie występują lasy iglaste i mieszane. Można tam spotkać przede wszystkim prawdziwki, ale także kozaki i kurki. Te same grzyby pojawiają się też w okolicach Łagowa, a dokładniej na terenie Widełek, Złotej Wody, Piotrowa i Nieskurzowa.

Gdzie na grzyby w powiecie staszowskim

W powiecie staszowskim w lasach w pobliżu miejscowości Mokre są kompleksy prawdziwków, pojawiają się koźlaki, miejscami trafiają się rydze. Lasy iglaste sosnowe są w powiecie buskim. Tam grzybów należy szukać w okolicach Kucząt, Nizin lub miejscowości Budy. W powiecie pińczowskim wskazuje się Włochy i Michałów, gdzie w lasach mieszanych odnajduje się prawdziwki i podgrzybki zajączki - wiele niestety robaczywych, atakowanych szczególnie przez muchy. Grzybiarze z tych terenów zalecają zbieranie kurek, które są odporniejsze na robactwo i pojawiają się w lasach sosnowo-brzozowych.

Gdzie na grzyby w powiecie ostrowieckim

W powiecie ostrowieckim grzybów należy szukać w okolicach Ćmielowa, za stadionem, gdzie są laski sosnowe. Tam najprędzej trafią się kurki. Prawdziwki natomiast występują tam, gdzie są dąbrowy, czyli w Borze Kunowskim, dokładniej - między wysypiskiem śmieci a miejscowością, a także na odcinku między Rudą Kościelną a Śródborzem.

Gdzie na grzyby w powiecie opatowskim

W powiecie opatowskim wskazuje się Stróże - miejscowość w okolicy Ożarowa, gdzie także są prawdziwki.

Gdzie na grzyby w powiecie koneckim

W powiecie koneckim grzybów można szukać w okolicach Węgrzyna i Jóźwikowa, gdzie występują lasy jodłowe, będące dobrym siedliskiem dla prawdziwków, a także koło Gowarczowa w lasach mieszanych, w miejscu dawnych poligonów.

Gdzie na grzyby w powiecie starachowickim

Grzyby zaczynają się pojawiać w lasach na terenie na wschód od Starachowic. W lasach mokrych, brzozowych trafić zaś można na kozaki.

IDZIESZ NA GRZYBOBRANIE 2019? PAMIĘTAJ!

  1. Zbieraj tylko te grzyby, co do których jesteś pewny, że są jadalne.
  2. Grzybów trujących nie wkładaj do kosza razem z jadalnymi. Istnieje ryzyko, że fragment takiego grzyba może się w transporcie odłamać i przypadkowo trafić na przykład do potrawy.
  3. Jeśli nie jesteś pewny, czy zebrane grzyby są jadalne, skorzystaj z porady eksperta. Można to zrobić bezpłatnie m.in. w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach codziennie w godz. 7 do 14.30. Grzyboznawców zatrudniają też niektóre stacje powiatowe.
od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie