"Geolog" się pożegnał

  "Geolog" się pożegnał

  /KiMi/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  "Geolog" się pożegnał

  ©A. Piekarski

  "Geolog" się pożegnał

  ©A. Piekarski

  A. Piekarski

  (fot. A. Piekarski)

  - Mamy swoich ludzi wszędzie - opowiadali absolwenci Technikum Geologicznego w Kielcach podczas wczorajszych obchodów uroczystego wyprowadzenia sztandaru szkoły.

  W wyniku reformy szkolnictwa zawodowego w Polsce wiele techników zostało zlikwidowanych. Podobny los spotkał także kieleckie Technikum Geologiczne w Kielcach. Szkoła ta powstała 52 lata temu, ukończyło ją w sumie 2230 absolwentów, specjalizujących się w geologii i wiertnictwie.

  - Nie sposób się rozstać z naszym technikum - powiedział nam Jan Kowalski, przewodnik świętokrzyski. - Regularnie co pięć lat spotykamy się i wspominamy dawne czasy. Zwłaszcza naszego wspaniałego dyrektora i założyciela technikum Jana Kamińskiego. To był prawdziwy pedagog, znał z imienia i nazwiska wszystkich uczniów. Ta szkoła miała specyficzny klimat, łączyły nas wspólne pasje, wyjazdy i wyprawy na odwierty - wspomina Jan Kowalski.

  - Co tu dużo mówić, nasze technikum wykształciło wielu znanych ludzi, między innymi byłego prezydenta Włodzimierza Stępnia. Mamy ludzi za granicą, w Zambii i nawet w Korei! - z uśmiechem opowiadali absolwenci, rocznik 70 i 71. - A jeden z naszych, z "geologa" Marian Skowron prowadził nawet odwierty na Antarktydzie - chwalił przeszłość Jan Kowalski.

  Wszyscy zapytani przez nas absolwenci zgodnie stwierdzili, że to przykre, że szkoła już przestała istnieć, ale nie znaczy to wcale, że jej byli uczniowie nie będą się spotykać. - Powołaliśmy do życia Stowarzyszenie Absolwentów Technikum Geologicznego. Będziemy organizować spotkania, tak jak dawniej - powiedział nam Stanisław Dziura, pierwszy absolwent Technikum Geologicznego w Kielcach. Z wiadomości o stowarzyszeniu ucieszyli się zarówno starsi absolwenci, jak i ci zupełnie młodzi, tegoroczni, którzy w piątek zakończyli jako ostatni rocznik, naukę w Technikum Geologicznym.

  Najbardziej wzruszającym momentem uroczystości było przekazanie sztandaru technikum do Muzeum Geologicznego do Państwowego Instytutu Geologii w Kielcach. - Mamy nadzieję, że to tylko tymczasowo i ten sztandar znowu wróci do technikum, tam gdzie jego miejsce - mówił Władysław Kamusiński, przekazując sztandar do rąk Jana Prażaka, wicedyrektora Instytutu Geologii i jednocześnie absolwenta Technikum Geologicznego. - Proszę się nie martwić, sztandar trafił w dobre ręce, bo do absolwenta waszej szkoły - z uśmiechem skwitował Zbigniew Kowalczewski, dyrektor PIG.

  Popłynęło wiele ciepłych słów i wiele oczu było wilgotnych. Uroczystość zakończyła się w podkieleckiej Ameliówce wspaniałym balem absolwentów, który trwał do białego rana.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]