Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Geopark Świętokrzyski - atrakcje turystyczne Kielc i okolicy na liście UNESCO? Głosowanie w kwietniu [WIDEO]

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Jedną z atrakcji Geoparku Świętokrzyskiego jest Kadzielnia w Kielcach.
Jedną z atrakcji Geoparku Świętokrzyskiego jest Kadzielnia w Kielcach. Sławomir Rakowski
Po 3 latach starań Kielce i 4 sąsiednie gminy tworzące Geopark Świętokrzyski są na ostatniej prostej do przyjęcia do Sieci Światowych Geoparków UNESCO. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się 21 kwietnia. Jeśli będzie po naszej myśli, a wszystko wskazuje, że to tylko formalność, to nasze atrakcje geologicznie znajda się w elitarnym gronie zrzeszającym 170 geoparków na świecie.

21 kwietnia podczas posiedzenia Zarządu UNESCO odbędzie się oficjalne głosowanie nad przyjęciem do Sieci Światowych Geoparków UNESCO nowych kandydatów. Jednym z nich jest Geopark Świętokrzyski, który tworzą Kielce, Chęciny, Morawica, Nowiny i Piekoszów.

- Od 21 kwietnia mamy szansę stać się oficjalnie pierwszym geoparkiem UNESCO funkcjonującym w całości na terytorium Polski - podkreśla Michał Poros, Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Gmin "Geopark Świętokrzyski".

Certyfikat przyznawany jest dla całego obszaru geoparku przede wszystkim ze względu na międzynarodową rangę znajdujących się na jego terenie stanowisk geologicznych. Pod uwagę brane są także inne cechy obszaru geoparku, jak: przyroda ożywiona, krajobraz, dziedzictwo kulturowe, działania lokalnej społeczności oraz aktywność w różnych dziedzinach, począwszy od nauki, edukacji i turystyki a skończywszy na współpracy międzynarodowej.

- Certyfikat Światowego Geoparku UNESCO przyznawany jest na 4 lata. Po upływie tego czasu następuje weryfikacja przez ekspertów z UNESCO. Oceniana jest między innymi aktywność w zakresie promocji, edukacji, turystyki oraz współpracy z innymi geoparkami. Utrzymanie certyfikatu UNESCO to proces ciągły, w który na stałe muszą być zaangażowane różne instytucje i organizacje. Kluczem do utrzymania certyfikatu jest aktywność i współpraca na poziomie regionalnym, krajowym i międzynarodowym. To największe wyzwanie dla nas wszystkich na kolejne lata po uzyskaniu certyfikatu – zaznacza Michał Poros.

W związku z planowanym uzyskaniem certyfikatu Światowego Geoparku UNESCO przygotowywanych jest wiele wydarzeń promujących ten sukces, zaplanowanych od 22 do 25 kwietnia . Jednym z nich będzie oficjalna prezentacja geoparku w ramach międzynarodowego wydarzenia online "Welcome Digital Event" organizowanego przez UNESCO 22 kwietnia, z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi.

- Niestety pandemia pokrzyżowała nam plany świętowania tego sukcesu. Znajdziemy się w elitarnym gronie 170 geoparków na świecie – informuje Mirosław Hejduk, dyrektor Geonatura Kielce, instytucji zwiadującej Kadzielnią, Wietrznią, rezerwatem Ślichowice czy Ogrodem Botanicznym. - Wiele imprez, które szykowaliśmy na świętowanie tego sukcesu nie odbędzie się z powodu pandemii albo przesuniemy je na późniejszy termin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie