Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gerbery warto uprawiać w doniczce

Agata KOWALCZYK [email protected]
Gerbera kwitnie prze cały rok, jeżeli należycie o nią dbamy
Gerbera kwitnie prze cały rok, jeżeli należycie o nią dbamy Agata Kowalczyk
Gerbery to piękne rośliny o kwiatach przypominających duże stokrotki o pastelowych kolorach. Można je wstawić do wazonu, a także uprawiać w mieszkaniu w doniczce. Będą nie tylko ozdobą, ale także poprawią jakość powietrza w mieszkaniu.

Te kwiaty należą do tej samej rodziny, co astry. W stanie naturalnym rosną w Afryce i Azji. Jako rośliny doniczkowe mogą być uprawiane w mieszkaniu oraz w lecie na balkonie lub tarasie.
Nie są roślinami wymagającymi. Lubią stanowisko jasne, ale nie w pełnych promieniach słońca. Błędem jest stawianie ich blisko grzejnika. Nie narażamy ich także na przeciągi oraz na działanie dymu papierosowego, który może się okazać dla nich bardzo szkodliwy. Wiosną i w lecie zapewniamy temperaturę około 20 stopni Celsjusza.

Gerbery wymagają stale wilgotnej gleby i częstego zraszania. W okresie silnego wzrostu zapewniamy regularne, dość obfite podlewanie, ale należy uważać, aby nie przelać, bo roślina zgnije. Powietrze wokół gerbery powinno być także wilgotne. W tym celu na dnie podstawki wysypujemy żwirek, zalewamy go wodą i na takim podłożu ustawiamy doniczkę z rośliną. Nawozimy raz w tygodniu.
Zimą gerbera przechodzi w stan spoczynku. Obniżamy wówczas temperaturę do około 15 stopni Celsjusza i ograniczamy podlewanie.

Gerbera kwitnie prze cały rok, jeżeli należycie o nią dbamy. Jeśli jednak zdarzy się, że przekwitnie, to nie należy jej wyrzucać. Przestawiamy ją wówczas w jasne miejsce o temperaturze około 15 stopni na około miesiąc. Podlewamy ją od czasu do czasu. Po tym czasie przesadzamy ją i intensywnie nawozimy. Powinna zakwitnąć.
Nie przepada za przesadzaniem i nie robimy tego zbyt często. Jeśli zabieg jest konieczny, to wykonujemy go wczesną wiosną. Po zakupie roślinę zawsze przesadzamy. Zapewniamy ziemię pulchną i zasobną w składniki pokarmowe. Może to być mieszanka ziemi, piasku i torfu.
Roślinę można rozmnażać dwoma sposobami, albo siejemy nasiona albo dzielimy dorosłą roślinę.

Gerberę często atakują grzyby. Chore liście należy obrywać i niszczyć. Jeśli zaatakują mszyce, przędziorki albo inne owady roślinę trzeba spryskiwać.
Roślina ma kwiaty o różnych kolorach, żółte, pomarańczowe, różowe, czerwone. Pięknie wyglądają kompozycie w kilku barwach. Można je ustawić blisko łóżka, bo korzystanie działają na powietrze w mieszkaniu. Pochłaniają nieprzyjemne zapach i sprawiają, że w mieszkaniu wydaje się mniej duszno. W nocy produkują duże ilości tlenu.

W maju, gdy minie ryzyko przymrozków, gerbery można wynieść na balkon albo taras. Na początku ustawiamy je w miejscu półcienistym, a po kilku, kilkunastu dniach przenosimy w bardziej nasłonecznione. W październiku przenosimy rośliny do jasnego pomieszczenia z temperaturą około 12-15 stopni. Zasilamy, co trzy tygodnie, umiarkowanie podlewamy. W lutym doniczki ustawiamy w cieplejszym miejscu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie