Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gigantyczna inwestycja w Cementowni Małogoszcz. Na placu budowy dziennie pracuje blisko 300 pracowników, w tym Chińczycy

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 16 lat
Cementowania Małogoszcz zmienia się nie do poznania. Na terenie zakładu trwa - na niespotykaną dotąd skalę - modernizacja, która sprawi, że będzie ona jedną z najnowocześniejszych, ekologicznych i wydajnych cementowni w Europie, ale i na świecie. Każdego dnia na placu budowy pracuje około 300 osób - 1/3 stanowią pracownicy z Chin. O postępach robót i planowanym zakończeniu ogromnej inwestycji, mówi wiceprezes Zarządu Lafarge w Polsce, Stanisław Sobczyk oraz Dyrektor Projektu Modernizacji Cementowni Małogoszcz, Krzysztof Byczyński.

Modernizacja Cementowni Małogoszcz to ogromne przedsięwzięcie. Nowa linia do produkcji ruszy w trzecim kwartale przyszłego roku

Ponad rok temu rozpoczęła się realizacja jednej z największych inwestycji w regionie świętokrzyskim - gruntowna modernizacja Cementowni Małogoszcz. Warta grubo ponad 150 milionów euro inwestycja sprawi, że będzie to jeden z najnowocześniejszych, ekologicznych i wydajnych zakładów cementowych w Europie.

Zobaczcie galerię zdjęć z placu gigantycznej inwestycji.

16 września 2021 roku na terenie zakładu uroczyście wmurowano kamień węgielny, a także odczytano i podpisano Akt Fundacyjny, które symbolicznie rozpoczęły budowę nowoczesnego pieca obrotowego do wypału klinkieru. Wcześniej, przez kilka miesięcy na terenie zakładu trwały intensywne prace przygotowawcze i rozbiórkowe pod budowę nowych obiektów.

Co powstanie na terenie Cementowni Małogoszcz? Będą to: jeden nowoczesny piec obrotowy do wypału klinkieru o wydajności około 4 tysięcy ton na dobę, efektywniejsza instalacja paliw alternatywnych, magazyny surowców oraz terminale rozładunkowe - hale zostaną zadaszone i szczelnie zamknięte - wszystkie etapy produkcji odbywać się będą "pod dachem".

Wiceprezes Zarządu Lafarge w Polsce, Dyrektor Przemysłowy Cementu Stanisław Sobczyk poinformował, że do zakończenia inwestycji pozostał niespełna rok.

- Myślę, że załoga Cementowni Małogoszcz na święta Bożego Narodzenia 2023 zasiądzie już za sterami nowego pieca, nowej instalacji w Małogoszczu. A co się zmieni dla mieszkańców i regionu? Przede wszystkim Cementownia będzie bardziej przyjazna dla środowiska. Znacznie zmniejszymy emisję CO2 o prawie 1/3 i zużycie energii elektrycznej o ponad 20 procent. Jeden nowoczesny piec zastąpi trzy stare piece. Będzie to efekt ekologiczny, który odczują mieszkańcy. Myślę, że będzie to także prestiż dla regionu świętokrzyskiego, że będziemy mieć jedną z najnowocześniejszych, najmłodszych cementowni nie tylko w Polsce, ale i w Europie, bo w Europie nie buduje się dużo cementowni. Jesteśmy bardzo zmobilizowani żeby już za rok o tej porze produkować klinkier i cement z nowego pieca

- przyznał wiceprezes Lafarge Stanisław Sobczyk.

Warto przypomnieć, że Cementownia Małogoszcz nie została wyłączona na czas modernizacji. Zakład jednocześnie się rozbudowuje, modernizuje i produkuje.

- Pracę mamy rozdzieloną między dwa zespoły: zespół inwestycyjny i zespół operacyjny. Na placu budowy pracuje każdego dnia blisko 300 osób. Połowa polskich pracowników i połowa chińskich. Przed nami wiele wyzwań, w tym wyzwania pogodowe, pewnie też geopolityczne. W Polsce generalnie brakuje pracowników budowlanych i z tym także się borykamy - dodał pan wiceprezes.

Ciepło zamieni się w energię elektryczną - jedyny taki system w Polsce

Po modernizacji Cementowni wszystkie składy będą hermetycznie zamknięte, nie będzie występowało między innymi zapylenie wtórne z dróg czy z materiałów składowanych na otwartych hałdach.

- Nowością na całą Polskę będzie Waste heat recovery system, czyli system gdzie będziemy produkować prąd dla zakładu z traconego ciepła. Żadna cementowania w Polsce nie ma jeszcze dzisiaj tego systemu, a tylko 2 czy 3 w Europie posiadają taki system. To taka nowinka, z której także jesteśmy dumni. Będziemy pierwsi w Świętokrzyskiem, a w Polsce mamy ponad 10 cementowni - przyznał wiceprezes Lafarge Stanisław Sobczyk.

Będzie nowocześnie, będzie ekologicznie, a czy pojawią się nowe miejsca pracy? Jak informował wiceprezes Zarządu Lafarge w Polsce Stanisław Sobczyk, nowe miejsca pracy będą, ale dla wykwalifikowanej kadry.

- Na pewno będzie zapotrzebowanie na pracowników wyspecjalizowanych, między innymi inżynierów, którzy będą obsługiwać nowe technologie. Nasi pracownicy już wyjeżdżają do innych cementowni, przechodzą szkolenia. Chcemy, by nasza kadra była w pełni przygotowana, a kiedy już zasiądzie za sterami nowego pieca wiedziała, jak tym piecem operować. Dlatego już teraz przygotowujemy nasz zespół, by ten nowoczesny piec wystartował bardzo sprawnie i skutecznie od samego początku.

Krzysztof Byczyński, Dyrektor Projektu Modernizacji Cementowni Małogoszcz opowiedział jak obecnie idą prace na placu budowy.

- Kończymy już prace ziemne, a także rozpoczęliśmy montaż konstrukcji stalowych oraz urządzeń. W trakcie są dostawy maszyn i urządzeń oraz konstrukcji z Chin. Już około 60-70 procent materiałów zostało przywiezionych na budowę albo są w drodze.

Każdego dnia na placu budowy pracują między innymi pracownicy z Chin reprezentujący generalnego wykonawcę inwestycji - firmę Nanjing Kisen International Engineering. Część to pracownicy polskich firm podwykonawczych, w tym między innymi Strabag - odpowiedzialna za prace ziemne i betonowe.

3 place budowy w Cementowni Małogoszcz

Jak przyznał Dyrektor Projektu Modernizacji Cementowni Małogoszcz, Krzysztof Byczyński, cała modernizacja zakładu podzielona jest na trzy place budowy.

Na ścieżce krytycznej budowy w cementowni zawsze jest wymiennik ciepła, czyli ta budowla, która jest najwyższa - ma 140 metrów wysokości. - W tej chwili zakończyliśmy montaż elementów na 28 metrze i to jest dla nas najważniejszy element budowy. Większość prac fundamentowych już kończymy chociaż pogoda nieco nam nie sprzyja. W przyszłym roku będą prowadzone największe prace budowlane. Jak tylko zima się zakończy to ruszamy z kolejnym etapem budowy tak aby w trzecim kwartale przyszłego roku uruchomić linię produkcyjną. Ten zakres modernizacji chcielibyśmy zakończyć w trzecim kwartale - poinformował Dyrektor Projektu Modernizacji, Krzysztof Byczyński.

Dyrektor dodał, że modernizacja to dla zakładu ogromny "zastrzyk" nowych technologii oraz przedłużenie "życia" Cementowni Małogoszcz o co najmniej 50 lat. Po modernizacji będzie to najnowocześniejsza cementownia w Europie.

W Cementowni Małogoszcz pracuje blisko 1000 osób. Samych pracowników Lafarge z siedzibą w Małogoszczu jest około 300. Siostrzana spółka Geocycle to około 30 osób. Pozostali to współpracownicy i firmy podwykonawcze.

Zobaczcie galerię zdjęć z placu gigantycznej inwestycji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie