Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gigantyczny wzrost ceny za energię elektryczną w gminie Sędziszów. Od października w gminie wyłączane będzie oświetlenie uliczne!

Oprac.: Mateusz Zapart
W gminie Sędziszów od października wcześniej będzie wyłączane oświetlenie ulic oraz budynków publicznych. Temperatura w budynkach ma być utrzymywana w wysokości 20 stopni Celsjusza. To wszystko jest rezultatem ogromnej podwyżki cen energii jaką przyjdzie zapłacić gminie Sędziszów.
W gminie Sędziszów od października wcześniej będzie wyłączane oświetlenie ulic oraz budynków publicznych. Temperatura w budynkach ma być utrzymywana w wysokości 20 stopni Celsjusza. To wszystko jest rezultatem ogromnej podwyżki cen energii jaką przyjdzie zapłacić gminie Sędziszów. freeimages.com
Po tym jak firma, która wygrała przetarg na dostawę energii, ONE Spółka Akcyjna z Warszawy przestała od 4 września sprzedawać energię elektryczną, gmina Sędziszów musi korzystać z usług sprzedawcy rezerwowego PGE Obrót Spółka Akcyjna. Cena energii u dostawcy zastępczego kosztuje gminę aż 880% więcej w stosunku do ceny z czerwca tego roku. W całej gminie od 1 października ograniczony zostanie czas działania oświetlenia ulicznego. Będą też inne ograniczenia.

Koszt zakupu energii elektrycznej na potrzeby funkcjonowania oświetlenia ulicznego w gminie Sędziszów do 30 czerwca 2022 roku wynosił za kilowatogodzinę netto 0,2840 złotych. Po przeprowadzonym w maju przetargu zaoferowana cena netto za kilowatogodzinę wynosiła 0,9351 złotych, co stanowiło jej wzrost o 229 procent. Ponadto ze względu wzrost cen energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii cena za kilowatogodzinę została zmieniona dwukrotnie do ceny netto 1,55 złotych, czyli wzrost o 445 procent w porównaniu do ceny jaka obowiązywała do 30 czerwca.

Po kłopotach z dotychczasową firmą jaka wygrała przetarg, czyli z ONE Spółka Akcyjna z Warszawy, gmina od 5 września musiała zacząć korzystać ze sprzedawcy rezerwowego PGE. W związku z tym obecnie gmina w okresie od 1 września do 31 października będzie płacić za energię elektryczną według taryf pomiędzy 2,5070 złotych do 3,1076 złotych. W tej sytuacji koszt samego oświetlenia ulicznego z około 400 tysięcy złotych rocznie wzrósł by do 3,4 milionów rocznie. Cena w taryfie w stosunku do ceny jaka obowiązywała w czerwcu 2022 roku będzie wyższa dla gminy aż o 880 procent.

- Dajemy dotychczasowej firmie 2 miesiące na to by weszli z powrotem na rynek. W międzyczasie będziemy zaczynać kolejne procedury przetargowe. Cena jaką teraz mamy za energię elektryczną to ogromny skok w porównaniu do wcześniejszych. Obecnie obowiązują nas wszystkie taryfy, o których informowaliśmy, w zależności od różnych podmiotów. Cena dochodzi nawet do ponad 3 złotych za kWh. Mamy nadzieję, że przed listopadem uda nam się dokończyć kwestie przetargów, bo od listopada taryfy jeszcze bardziej wzrosną, aż do 3,6408 złotych – mówi burmistrz miasta i gminy Sędziszów Wacław Szarek

Na skutek tak dużego wzrostu cen i nieprzewidywalnej sytuacji w jakiej znalazła się gmina Sędziszów, władze wprowadzają szereg zmian i ograniczeń między innymi w godzinach w jakich funkcjonować będzie oświetlenie uliczne oraz budynków publicznych.

Od początku października funkcjonowanie oświetlenia w gminie Sędziszów będzie funkcjonować w nowych godzinach:

W mieście Sędziszów:
- rano: włączenie oświetlenia nastąpi o godzinie 3 , wyłączenie 45 minut przed wschodem słońca
- wieczorem: włączenie oświetlenia nastąpi 1 godzinę po zachodzie słońca, wyłączenie o północy

Na terenach wiejskich gminy Sędziszów:
- rano: włączenie oświetlenia o godzinie 5, wyłączenie 45 minut przed wschodem słońca
- wieczorem: włączenie oświetlenia nastąpi 1 godzinę po zachodzie słońca, wyłączenie o godzinie 22.

Włączenie iluminacji świetlnej kościołów nastąpi 1 godzinę po zachodzie słońca, wyłączenie świateł nastąpi o godzinie 22.

Ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców o planowanym wyłączeniu oświetlenia poinformowane zostaną zarówno policja jak i straż pożarna.

Władze gminy zwracają się także do wszystkich jednostek organizacyjnych o ograniczenie zużycia energii elektrycznej proponując by:

W Urzędzie Miejskim oraz jednostkach organizacyjnych w sezonie grzewczym temperatura w pomieszczeniach nie będzie przekraczała 20 stopni Celsjusza, w okresie letnim klimatyzację włączać dopiero przy temperaturze przekraczającej 25 stopni w pomieszczeniach. Wszystkie źródła światła powinny być wymienione na LEDowe. Przede wszystkim by korzystać z oświetlenia i urządzeń elektrycznych w taki sposób aby nie zużywać niepotrzebnie prądu.

Władze apelują także do świetlic wiejskich i strażnic Ochotniczej Straży Pożarnej by ogrzewać pomieszczenia w nich tylko przed i w trakcie organizacji spotkań odbywających się w ich budynkach.

W szkołach w gminie temperatura zostanie utrzymana na poziomie 20 stopni Celsjusza w czasie okresu grzewczego. Zajęcia zdalne jak na razie nie wchodzą w grę.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie