Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjaliści pisali dyktando techniczne w Zespole Szkół Zawodowych numer 1 w Kielcach

Dorota Klusek
Dorota Klusek
Laureaci dyktanda (od lewej): Katarzyna Kwiecień (II miejsce), Aleksandra Mazur (IV), Ania Kwiatkowska (I) i Maciej Moćko (III).
Laureaci dyktanda (od lewej): Katarzyna Kwiecień (II miejsce), Aleksandra Mazur (IV), Ania Kwiatkowska (I) i Maciej Moćko (III). Aleksander Piekarski
Pospółka, tachimetr, wapno hydratyzowane, strug, hebel, wyrzynarka, ościeżnica, inżektor, wykusz czy bukszpan – między innymi te wyrazy znalazły się w tekście Pierwszego Dyktanda Technicznego, które w środę odbyło się w Zespole Szkół Zawodowych numer 1 w Kielcach. Najlepiej poradziła sobie z nim Anna Kwiatkowska z Gimnazjum imienia Jana Pawła II w Daleszycach.

Wielkie Dyktando Techniczne było zaadresowane do uczniów gimnazjów. Po raz pierwszy zorganizowały je polonistki z Zespołu Szkół Zawodowych numer 1 w Kielcach: Dorota Sarek, Barbara Bukowska, Anetta Myśliwska i Tamara Staniec.

- Naszym celem było kształcenie umiejętności językowych wśród młodzieży, dbałość o kulturę języka i słownictwa branżowego oraz promowanie szkolnictwa zawodowego – wymienia Dorota Sarek.

Autorką najeżonego trudnym słownictwem tekstu była Anetta Myśliwska. Jego tytuł brzmiał „Buduj z nami” i opisywał kolejne etapy budowania domu od wytyczenia działki i wylania fundamentów, aż po aranżację wnętrz. Zmierzyło się z nim 62 uczniów z 14 gimnazjów z Kielc i powiatu kieleckiego.

Bezbłędnych prac nie było. Najlepiej napisała Anna Kwiatkowska z Gimnazjum imienia Jana Pawła II w Daleszycach. Drugie miejsce zajęła Katarzyna Kwiecień z gimnazjum w Wolicy, zaś trzecie – Maciej Moćko z gimnazjum w Zespole Szkół Ogólnokształcących numer 6 w Kielcach. Każdy z laureatów otrzymał między innymi laptop, ufundowany przez Trzuskawicę. – Warto się uczyć – mówiła reprezentująca tę firmę Irena Surma.

Specjalną nagrodę przewidziano dla laureatki czwartego miejsca – Aleksandry Mazur z gimnazjum w Wolicy.

Pomysł zorganizowania dyktanda technicznego chwalił profesor Janusz Detka, dziekan Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. - Wydaje mi się, ze język jako jeden z podstawowych elementów naszej tożsamości powinien być kształcony nie tylko na lekcjach języka polskiego. O ten język powinni dbać nie tylko ci, co mają humanistyczną, wiedzę, ale wszyscy. Dlatego podoba mi się pomysł, że dyktando ma charakter techniczny, że trzeba pisać poprawnie nawet wtedy, kiedy mówi się o elementach budowlanych, technologicznych. To pilnowanie, powiem więcej pielęgnowanie języka jest naszym wspólnym zadaniem, i dzisiejszy konkurs jest znakomitym tego przykładem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie