Gimnazjaliści pisali dyktando techniczne w Zespole Szkół...

  Gimnazjaliści pisali dyktando techniczne w Zespole Szkół Zawodowych numer 1 w Kielcach

  Zdjęcie autora materiału

  Dorota Klusek

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Laureaci dyktanda (od lewej): Katarzyna Kwiecień (II miejsce), Aleksandra Mazur (IV), Ania Kwiatkowska (I) i Maciej Moćko (III).
  1/21
  przejdź do galerii


  Laureaci dyktanda (od lewej): Katarzyna Kwiecień (II miejsce), Aleksandra Mazur (IV), Ania Kwiatkowska (I) i Maciej Moćko (III).
  ©Aleksander Piekarski

  Pospółka, tachimetr, wapno hydratyzowane, strug, hebel, wyrzynarka, ościeżnica, inżektor, wykusz czy bukszpan – między innymi te wyrazy znalazły się w tekście Pierwszego Dyktanda Technicznego, które w środę odbyło się w Zespole Szkół Zawodowych numer 1 w Kielcach. Najlepiej poradziła sobie z nim Anna Kwiatkowska z Gimnazjum imienia Jana Pawła II w Daleszycach.


  Wielkie Dyktando Techniczne było zaadresowane do uczniów gimnazjów. Po raz pierwszy zorganizowały je polonistki z Zespołu Szkół Zawodowych numer 1 w Kielcach: Dorota Sarek, Barbara Bukowska, Anetta Myśliwska i Tamara Staniec.

  - Naszym celem było kształcenie umiejętności językowych wśród młodzieży, dbałość o kulturę języka i słownictwa branżowego oraz promowanie szkolnictwa zawodowego – wymienia Dorota Sarek.

  Autorką najeżonego trudnym słownictwem tekstu była Anetta Myśliwska.
  Jego tytuł brzmiał „Buduj z nami” i opisywał kolejne etapy budowania domu od wytyczenia działki i wylania fundamentów, aż po aranżację wnętrz. Zmierzyło się z nim 62 uczniów z 14 gimnazjów z Kielc i powiatu kieleckiego.

  Bezbłędnych prac nie było. Najlepiej napisała Anna Kwiatkowska z Gimnazjum imienia Jana Pawła II w Daleszycach. Drugie miejsce zajęła Katarzyna Kwiecień z gimnazjum w Wolicy, zaś trzecie – Maciej Moćko z gimnazjum w Zespole Szkół Ogólnokształcących numer 6 w Kielcach. Każdy z laureatów otrzymał między innymi laptop, ufundowany przez Trzuskawicę. – Warto się uczyć – mówiła reprezentująca tę firmę Irena Surma.

  Specjalną nagrodę przewidziano dla laureatki czwartego miejsca – Aleksandry Mazur z gimnazjum w Wolicy.

  Pomysł zorganizowania dyktanda technicznego chwalił profesor Janusz Detka, dziekan Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. - Wydaje mi się, ze język jako jeden z podstawowych elementów naszej tożsamości powinien być kształcony nie tylko na lekcjach języka polskiego. O ten język powinni dbać nie tylko ci, co mają humanistyczną, wiedzę, ale wszyscy. Dlatego podoba mi się pomysł, że dyktando ma charakter techniczny, że trzeba pisać poprawnie nawet wtedy, kiedy mówi się o elementach budowlanych, technologicznych. To pilnowanie, powiem więcej pielęgnowanie języka jest naszym wspólnym zadaniem, i dzisiejszy konkurs jest znakomitym tego przykładem.


  Zobacz galerię

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce