Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GIS Day w Kielcach. Prezentowano urządzenia do tworzenia map i modeli 3D terenu

Bartłomiej Bitner
Tomasz Czerski z warszawskiej spółki Czerski Trade Polska prezentował najnowsze urządzenia służące do pomiarów geodezyjnych i kartograficznych, w tym sprzęty GPS czy skanery laserowe.
Tomasz Czerski z warszawskiej spółki Czerski Trade Polska prezentował najnowsze urządzenia służące do pomiarów geodezyjnych i kartograficznych, w tym sprzęty GPS czy skanery laserowe. Krzysztof Krogulec
Najnowszy sprzęt geodezyjny, drony i skanery laserowe można było zobaczyć w środę, 15 listopada, w budynku Energis Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Odbył się tam GIS Day – impreza poświęcona promocji i popularyzacji idei systemów informacji geograficznej.

GIS (Geographic Information System), czyli System informacji Geograficznej, służy do przetwarzania danych geograficznych. Jego święto – GIS Day – organizowane jest co roku w trzecią środę listopada. Odbywa się w wielu miejscach na świecie, najczęściej na uczelniach technicznych, bo to one wykorzystują sprzęty i najnowsze technologie w tej dziedzinie.

Tak zresztą było w środę, 15 listopada, w Kielcach. To na Wydziale Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki Politechniki Świętokrzyskiej (miasto Kielce wspólnie z uczelnią przygotowało GIS Day) prezentowano wszelkie nowości związane z branżą geodezji i kartografii. Można było zobaczyć między innymi drony, sprzęty GPS, odbiorniki GIS-owe czy skanery laserowe. Zwłaszcza te ostatnie robiły wrażenie, choćby ze względu na gabaryty.

- To urządzenia służące do bardzo dokładnego dokumentowania przestrzeni. Wiązka laserowa wysyłana jest kilkadziesiąt tysięcy razy na sekundę i przenosi nam przestrzeń na komputer w postaci cyfrowych danych. Na ich podstawie możemy generować trójwymiarowe modele terenu, który zeskanowaliśmy. To sprzęt przeznaczony do pracy w kamieniołomach, kopalniach odkrywkowych czy do monitoringu wysypisk śmieci – wyjaśniał Tomasz Czerski z warszawskiej spółki Czerski Trade Polska, która dystrybuuje urządzenia i systemy pomiarowe w Polsce.

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Swoje stoisko miała też firma MGGP Aero z Tarnowa. To ona w 2011 i 2016 roku na podstawie lotniczych zdjęć pionowych i ukośnych opracowała mapę Kielc do między innymi Geoportalu. Po to, aby stolicę województwa świętokrzyskiego na różnych serwisach internetowych można było oglądać i analizować w trójwymiarze. – Dzięki temu za jakiś czas każdy będzie mógł na Geoportalu sprawdzić, czy na przykład dach budynku, którego jest właścicielem, ma słabe, średnie czy może dobre warunków do montażu paneli fotowoltaicznych. Dlatego, że opracowujemy między innymi mapy potencjału solarnego solarnego dachów – tłumaczył Witold Kuźnicki z MGGP Aero.

Ponieważ GIS Day odbył się na Politechnice, obok nauki nie zabrakło też zabawy. Zadbali o to studenci, którzy przygotowali grę terenową. Dotyczyła wykonywania zadań o charakterze geodezyjno-kartograficznym. 11 trzyosobowych drużyn musiało między innymi zmierzyć piramidy czy wykazać się wiedzą także geograficzną i odpowiedzieć na pytania, jaka jest największa puszcza w Polsce czy najgłębsze jezioro.

ZOBACZ TAKŻE:
Michał Żeromiński przed najważniejszą walką w karierze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie