Gładko z Czeszkami, trudniej z Białorusinkami (WIDEO, ZDJĘCIA)

Mirosław Rolak
Reprezentacja Polski wygrała towarzyski turniej siatkarek w Ostrowcu. Turniej z udziałem reprezentacji Polski, Czech i Białorusi zorganizowano w m ramach obchodów 90 lecia KSZO Ostrowiec.

Polska – Czechy 3:0 (26:24, 25:21, 25:11), 25:22 w dodatkowym seciePolska: Martyna Grajber, Klaudia Alagierska, Agnieszka Kąkolewska, Magdalena Stysiak, Joanna Wołosz, Katarzyna Zaroślińska-Król, Maria Stenzel (L) – Julia Twardowska, w dodatkowym secie: Martyna Łukasik,Marlena Pleśnierowicz, Aleksandra Wójcik.

W pierwszym meczu turnieju Polska-Czechy w polskiej ekipie zabrakło kontuzjowanej Malwiny Smarzek-Godek, ale z powodzeniem zastąpiła ją Katarzyna Zaroślińska-Król. Tylko w pierwszym secie Czeszki mogły mieć nadzieje na korzystny wynik, bo w naszej ekipie szwankowało przyjecie, a na dodatek było dużo niedokładności w grze. W końcówce seta wszystko wróciło jednak do normy. Polki zaczęły wreszcie skutecznie blokować, świetnie atakowały i wyszły na prowadzenie (17:16). Polki doprowadziły do stanu 24:21, ale nie wykorzystały trzech setboli, ale zwycięstwa odebrać sobie nie dały. W drugim secie już takich emocji nie było, nasza drużyna prowadziła od początku i pewnie wygrała. W trzecim secie natomiast biało-czerwone wręcz znokautował rywalki wygrywając do 11(!). W dodatkowym secie trener Jacek Nawrocki dokonał wielu zmian w składzie , ale obraz gry się nie zmienił i dodatkową partię także wygrały Polki.

W drugim, sobotnim spotkaniu towarzyskiego turnieju Czechy zremisowały z Białorusią (25:22, 25:22, 20:25, 19:25) - przed rozpoczęciem spotkania trenerzy ustalili, że bez względu na wynik rozegrane zostaną cztery sety.

W ostatnim meczu turnieju zespół trenera Jacka Nawrockiego zmierzył się z Białorusią. Rywalki sprawiły biało-czerwonym wiele problemów, ale ostatecznie Polska wygrała w tie-breaku.

Polska – Białoruś 3:2 (21:25, 25:18, 21:25, 25:23, 15:12)
Polska: Witkowska 6, Stysiak 20, Efimienko-Młotkowska 14, Wołosz 3, Mędrzy 12, Zaroślińska 8, Maj-Erwardt (libero) oraz Stenzel (libero), Grajber 7, Alagierska 5, Łukasik 8, Twardowska, Pleśnierowicz 3.

-W drugim meczu mieliśmy problem z przyjęciem zagrywki, długiej, spadającej, ale trzeba przyznać że Białoruś dobrze zagrywała. Na plus w naszej grze trzeba podkreślić że jeśli już przyjmujemy i dogrywamy piłkę do siatki to potrafimy takie sytuacje wykorzystać. W tych akcjach mieliśmy 80 procent skuteczności i oby jak najwięcej taki sytuacji było. Traciliśmy też punkty trochę przez brak koncentracji, skupienia, ale tak właśnie dziś graliśmy. Wszystko jeszcze przed nami, bez cienia przesady powiem że musimy pracować nad każdym elementem gry, przyjecie, blok, obrona, staranność w niektórych akcjach, czy też piłki sytuacyjne. – powiedział trener reprezentacji Polski, Jacek Nawrocki.

Kolejny sparing nasza reprezentacja przygotowująca się do turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich (2–4 sierpnia we Wrocławiu), rozegra podczas turnieju o Puchar Gubernatora w Kaliningradzie (24–26.07), gdzie zmierzy się z Niemkami.