Głosowanie radnych Kielc nad losem Korony. Bez decyzji

Redakcja
Na piątkowej sesji Rady Miasta Kielce nie zapadła ostateczna decyzja w sprawie przyznania Koronie dotacji w wysokości 2,8 miliona złotych. Radni zdecydowali, by dziś nie poddawać głosowaniu projektu uchwały. Obradom towarzyszyła gorąca nerwowa dyskusja, padło wiele ostrych słów.

Zobacz zapis burzliwej na sesji rady Miasta Kielce w sprawie Korony

Na sesji Rady Miasta radni nie głosowali nad przyznaniem dotacji w wysokości 2,8 miliona złotych. Klub nie może podpisywać umów z zawodnikami i trenerami

Bardzo burzliwe obrady miała ta część piątkowej sesji Rady Miasta, która dotyczyła Korony.

Sytuacja jest zła, ale nie beznadziejna

O aktualnej sytuacji klubu mówił Kamil Suchański, członek Rady Nadzorczej Korony. - Aktualna sytuacja Korony jest bardzo, bardzo zła, ale jeszcze nie beznadziejna - mówił. - Na koniec czerwca zobowiązania wynoszą 7 milionów złotych. Atmosfera w klubie jest zła, morale niskie, ale trudno się dziwić, skoro zawodnicy słyszą, że są nierobami. Są cztery warianty przyszłości Korony. Pierwszy to upadłość likwidacyjna. W obecnej sytuacji finansowej powinniśmy złożyć wniosek o upadłość. Konieczne byłoby dołożenie pieniędzy przez miasto na pokrycie kosztów upadłości, około miliona złotych. Ucierpi wizerunek miasta, ucierpią także inne spółki miejskie, kontrahenci mogą się odwrócić od nich, ponieważ mają prawo się obawiać, że w razie problemów właściciel nie pomoże. W tym wariancie powrót do ekstraklasy jest odległy. Likwidacja to druga wersja - kontynuował. - Do tego rozwiązania miasto też musi dołożyć 4-5 miliony złotych.

- Wariant numer trzy, to sprzedaż klubu inwestorowi, nie mylić z poszukiwaniem sponsora. Jednak fatalna atmosfera wokół klubu nie sprzyja rozmowom i trudno oczekiwać dobrych ofert - dodał. - Czwarty wariat to wprowadzenie restrukturyzacji. W ciągu trzech lat jesteśmy w stanie zredukować stratę do 2,5 miliona złotych, a w poprzednich latach wynosiła często ponad 10 milionów złotych. Kadrę będziemy budować z piłkarzy doświadczonych i debiutujących w Ekstraklasie. Co do wyników sportowych, prezes zapewnił, że jesteśmy w stanie utrzymać się Ekstraklasie. Będziemy mieli budżet o 7 procent wyższy niż Pod-beskidzie na ten rok. Niezbędne jest zaangażowanie kibiców w akcję zwiększenia frekwencji na stadionie, aby zwiększyć dochody z biletów. Jeśli sprawy będą szły w złą stronę, to natychmiast poinformuję Radę Miasta, a gdy założenia nie będą realizowanie, to złożę rezygnację - zapowiedział.

Gdzie jest inwestor ? Radni pytali o konkrety

Radni dopytywali, czy rzeczywiście są inwestorzy zainteresowani wykupieniem udziałów w klubie. - Inwestorzy są, więcej nie mogę powiedzieć - stwierdził wiceprezydent Andrzej Sygut. - W wielu spotkaniach brałem udział jako prezes zarządu. Mogę zaświadczyć, że ci inwestorzy byli i są zainteresowani klubem. Dwóch inwestorów przeprowadziło kilkudniowy audyt w naszym klubie. Wiem, że prezydent Lubawski do przyszłego tygodnia wyznaczył inwestorom ostateczny termin do podjęcia decyzji, czy kupują klub - informował Marek Pap-rocki. Ale nie odpowiedział na pytanie, czy chodzi o AS Roma, czy Andrzeja Kuchara, biznesmena z Wrocławia, czy jeszcze innego inwestora.

Jan Gierada, który zawsze głosował za Koroną, tym razem zmienił zdanie. - Proszę mi pokazać tego inwestora, o którym znowu mówicie, Afgańczyka czy Hindusa, wszystko jedno. Taki tłok, że chyba trzeba będzie przetarg. Nic nie macie - mówił.

Ostre słowa Gierady o prezesie Paprockim

Gierada nie szczędził też ostrych słów pod adresem Paprockiego. - Stosuje pan menedżerkę na zasadzie - może się uda. Jeśli pan ma honor, to po tych wszystkich wpadkach w Koronie powinien odejść. Cały zarząd jest do wymiany, łącznie z Radą Nadzorczą. W moim odczuciu pan kompletnie nie nadaje się do pełnienia tej funkcji - mówił

Głosowania nad przyznaniem pieniędzy Koronie nie było, ponieważ radni nie zgodzili się na wprowadzenie tego punktu do porządku obrad sesji.

Pezes Marek Paprocki nie skometował wyników głosowania. Półtorej godziny później zrobił to rzecznik prasowy klubu Paweł Jańczyk. Sytuacja jest bardzo trudna, bo w tym momencie klub nie może podpisywać umów z zawodnikami trenerami, a musi też wywiązać się z zobowiązań z kolejnymi wierzycielami. W grę wchodzą różne scenariusze, między innymi ogłoszenie upadłości klubu.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski jest zdruzgotany wydarzeniami na sesji. - Moja rola w Koronie się skończyła, nie pozwolę się więcej upokarzać. To, co powiedział Gierada, to skandal. Dalsze kroki zależą od prezesa Paprockiego. Jeśli nie ogłosi upadłości, to do klubu wkroczy prokurator.

KOMENTARZ KORONY KIELCE

Piątkowa decyzja radnych spowodowała, że działalność Korony stanęła pod dużym znakiem zapytania. - Mocno destabilizuje to pracę klubu w najbliższych dniach. Trzeba pamiętać, że został wprowadzony plan oszczędnościowy, który polegał na rozstaniu się z kilkoma zawodnikami pierwszej drużyny. W chwili obecnej zarząd nie może zawierać nowych zobowiązań finansowych, czyli nie można podpisać kontraktów z zawodnikami i szkoleniowcami. Zarówno trenerzy, jak i kilku piłkarzy, jest już po słowie z pionem sportowym. Jesteśmy teraz postawieni pod ścianą, bo nie możemy rozmawiać dalej - mówił rzecznik prasowy Korony Paweł Jańczyk. Co dalej z klubem? - Aby zwołać nadzwyczajną sesje, potrzeba kilku dni, a i tak nie wiem, jak to się zakończy. Zarząd liczy, że klub będzie mógł dalej funkcjonować. W jaki sposób będzie to robione, ciężko teraz powiedzieć - dodał Paweł Jańczyk.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z KIELC

Przypomnijmy. Dlaczego prezydent wystąpił o pieniądze?
Klub ma ponad 5 milionów złotych długu, jego część to efekt działalności poprzedniego prezesa i zaległości z wypłatami wobec piłkarzy. Ewentualny inwestor, a zainteresowanych jest dwóch, może kupić klub, ale bez długów. Jeśli nie dojdzie do sprzedaży, to Korona potrzebuje tych pieniędzy na bieżące funkcjonowanie. Ta kwota ma wystarczyć do końca roku.

Co czeka Koronę?
Możliwe są cztery warianty. Najbardziej pesymistyczny to upadłość.
Drugi to sprzedaż pakietu większościowego spółki Włochom z AS Roma.
Trzeci wariant to zakup akcji Korony przez Andrzeja Kuchara, byłego współwłaściciel Lechii Gdańsk.
Ostatnia możliwość to Korona nadal będzie spółką miejską, ale prowadzoną oszczędniej, z mniejszym budżetem .

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 230

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

k
kupic i sprzedac

Panie Adamczyk  ja glosowalem na pana w wyborach samorzadowach ,chyba na starosc odebralo mi rozum ,ale juz nie popelnie takiego wariactwa.Pana za obietnice kawalka dzialki lub wygrania prztetargu  mozna kupic jak na rogu rogalik za 1zl.C

 

c
cyklista
W dniu 13.06.2015 o 22:47, scyzorro napisał:

Program naprawczy jest bardzo prosty: 1. Likwidujemy spółkę zarządzającą klubem i ogłaszamy przetarg na usługi księgowe, zarządcze, trenerskie, sprzątania, ochrony itp, a przed rozstrzygnięciem przetargu wszyscy pracownicy spółki łącznie z prezesem - najniższa krajowa. 2. Podnosimy ceny biletów, tak, aby zbędna była dotacja 3. Piłkarze w ramach wynagrodzenia pracują dodatkowo na rzecz miasta (praca z młodzieżą, koszenie trawników) 4. Stadion ma służyć miastu - nie tylko mecze ale i koncerty plenerowe, a nawet targowisko (na czas budowy hali targowej). Każdy kibic będzie miał wybór: chodzi na mecze lub nie ma komu kibicować. Zawsze może kupić 5 biletów zamiast 1 jak mu tak zależy lub sprzedać dom i kasę przelać na klub. Różni hobbyści płacą grube tysiące rocznie na wędki, ikony, starocie, znaczki czy kolekcje siekier, to kibice mogą płacić na klub. Głupotą była budowa stadionu w tym miejscu (podobne pobliskiej hali legionów). Porządny stadion i halę należało wybudować pod miastem, nie zapominając o dobrym dojeździe, parkingach, hotelach i np. aquaparku, żeby MOSiR mógł na to całe zamieszanie zarobić.

Pomysł dobry ale z tymi władzami niewykonalne.Ich wiedza ekonomiczna kończy się na poziomie zarządzania max warzywniakiem.Mówię tu o głównodowodzącym bo urzędzie pracuje masę dobrze merytorycznie przygotowanych ludzi.Ale co z tego,co oni mogą.Pozdrawiam ich.

k
karola

Czyli nic się nie zmieniło. Lubawski tupnie nogą i mądrale zagłosują tak jak będzie chciał. Na przyszłość dla ułatwienia proponuję cały budżet podzielić na pół i dac po równo koronie i kościołowi.
Bardzo zawiodłam się na radnym Adamczyku.

c
cyklista
W dniu 13.06.2015 o 17:11, we napisał:

 Nie to nie jest spam. Ja też kupowałem cegiełki i na budowę nowego teatru (wtedy nie KCK) czy na budowę pomnika Piłsudskiego. We wszystkich przypadkach byli tacy co marudzili, że to w Kielcach niepotrzebne. Zachęcam do lektury archiwalnych roczników "Słowa Ludu" i "Echa Dnia" tak gdzieś do 1968r. Tam znajdziesz potwierdzenie wszystkich przypadków tego o czym piszę. 

Co ty porównujesz do tego kiepsko zarządzanego klubu .Podpinanie Korony do tego wykazu to manipulacja.Kończę ten temat bo wszystko już zostało powiedziane.

w
we
W dniu 12.06.2015 o 21:31, cyklista napisał:

Nie jestem zbyt młody.Ale co ma wspólnego KCK na które kupowałem cegiełki z bieżącą polityką miasta.O reszcie przykładów nie wspominając.Zrobiłeś po prostu zwykły spam.

 


Nie to nie jest spam. Ja też kupowałem cegiełki i na budowę nowego teatru (wtedy nie KCK) czy na budowę pomnika Piłsudskiego. We wszystkich przypadkach byli tacy co marudzili, że to w Kielcach niepotrzebne. Zachęcam do lektury archiwalnych roczników "Słowa Ludu" i "Echa Dnia" tak gdzieś do 1968r. Tam znajdziesz potwierdzenie wszystkich przypadków tego o czym piszę.

X
XX!XXX

jakl kur.a bez decyzji, przecież sonda wyraźnie pokazała, że nie powinni dostać więcej kasy !!!

x
xx

JEBAĆ KORONE

x
xx

12 stron komentarzyu ! kto by czytał ? po ch*** je pisać

x
xx
W dniu 12.06.2015 o 12:17, Marcin napisał:

niech spadają od korony złodzieje po 

złodzieje są nie tylko z PO. Korona niech się sama finansuje.

A
Aktywista

BARDZO SIĘ CIESZĘ,ŻE KIELCE BEDZIE BUDOWAĆ OD NOWA NOWY ZESPÓŁ PIKARSKI.Taki jaki był w latach 70.

c
cyklista
W dniu 13.06.2015 o 11:50, jn napisał:

 Przepraszam, że  przeoczyłem najświeższy powód do marudzenia kieleckich malkontentów. Do listy dopisuję poz. 25 przystanki autobusowe. 

A ty znowu konsekwentnie spamujesz.

j
jn
W dniu 12.06.2015 o 17:10, jn napisał:

Zdaniem kieleckich malkontentów były lub są zbędne w Kielcach1. Budynek nowego teatru (obecne KCK)2. Politechnika3. Akademia medyczna4. koncesja na handel zagraniczny dla EXBUD5. Targi Kielce6. nowy stadion piłkarski7. nowa hala sportowa9. Oddział telewizji10. Kielecki Teatr Tańca11. Kieleckie Oratoria Rubika12. Popiersia sławnych artystów na Skwerze Szarych Szeregów13. nowy budynek Międzynarodowego Centrum Kultur14. Uniwersytet15. Lotnisko w Obicach16. ośrodek szkoleniowy dla piłkarzy17. ośrodek rehabilitacji osób niepełnosprawnych18. sztuczne lodowisko19. garaż wielopoziomowy20. remont rynku21. remont placu NMP22. remont placu Piłsudskiego23. ogród botaniczny24. pomnik PiłsudskiegoArgumentacja zawsze taka sama. Po co to w Kielcach jeżeli już jest w Krakowie, Warszawie, Lublinie, Rzeszowie itp. To kosztuje a tu potrzebne szkoły, przedszkola, ulice itp. Oczywiście można z tej listy skreślić wszystko i Kielce by dalej istniały ale czy o to chodzi aby Kielce tylko istniały?Można oczywiście zniszczyć Koronę i Kielce będą dalej istniały. Szanowni radni -  ale czy Wam tylko o to chodzi by Kielce istniały?

 


Przepraszam, że  przeoczyłem najświeższy powód do marudzenia kieleckich malkontentów. Do listy dopisuję poz. 25 przystanki autobusowe.

G
Gość

Co pier***icie o 4 tys. na Vive i 8 tys. na Koronie. 4 tys. to 100 procent widowni hali. 8 tys. to 50 proc. widowni stadionu. Prawie nakżdym meczu VIVE widownia zapełniona prawie w 100 proc. A ile razy na meczu Korony stadion zapełnił się w 100 proc. Może raz, góra dwa.

c
cyklista
W dniu 13.06.2015 o 10:35, gość napisał:

Nie chcę nikogo obrażać, dlatego użyję słowa naiwność. Zapytam tą grupkę kibiców, co tak opluwają tych radnych, którzy są odpowiedzialni za Kielce i nie chcą wyrzucać pieniędzy w błoto. Kiedy do was dotrze, że podatnicy się sprzeciwiają wyrzucaniu kasy nie na Koronę, ale na grupę niekompetentnych darmozjadów, którzy są tam na siłę utrzymywani i poprzez swoją niekompetencję na dodatek niszczą nasz klub? Brawo Pani Janku! Wreszcie ktoś miał odwagę to głośno powiedzieć.

Nie zrozumieją.Ale właśnie tak jest.Żeby istniał klub trzeba to towarzystwo pogonić.Razem z hersztem.

P
Patogen

Rozgonić łobuzów, złodziejów, chamów, łachudrów, oszustów,

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3