Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Główny Urząd Miar promował w tym tygodniu w Świętokrzyskiem swoją ofertę w zakresie badań i rozwoju. Cykl spotkań z przedsiębiorcami

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Tydzień pod znakiem intensywnych spotkań z przedstawicielami sektora przedsiębiorstw oraz instytucji otoczenia biznesu w województwie świętokrzyskim. Główny Urząd Miar rozpoczął działania związane z promocją swojej oferty w zakresie badań i rozwoju. Podpisano strategiczną umowę z Targami Kielce.

Główny Urząd Miar, który realizuje w Kielcach sztandarową inwestycję - budowę Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego, aktywnie włączył się w obchody Tygodnia Przedsiębiorcy. Prezes GUM profesor Jacek Semaniak, wiceprezes Andrzej Kurkiewicz oraz dyrektor generalny Piotr Ziółkowski podczas serii spotkań z przedstawicielami sektora gospodarczego oraz podmiotów zajmujących się wspieraniem biznesu promowali ofertę badawczo-rozwojową GUM i zachęcali do współpracy na gruncie procesów związanych z opracowywaniem, a także wdrażaniem na rynek komercyjny nowych produktów oraz innowacyjnych usług.

W trakcie trzech konferencji z udziałem przedsiębiorców z Kielc i powiatu kieleckiego oraz powiatów staszowskiego i starachowickiego profesor Jacek Semaniak podkreślał, iż w GUM nastąpiło nowe otwarcie, w ramach którego doszło do radykalnej zmiany zarówno profilu działalności instytucji, jak i podejścia do kształtowania relacji z sektorem prywatnym.

- Instytut poza kwestiami dopuszczenia do użytkowania różnych produktów i usług czy wzorcowania aparatury będzie stanowił zaplecze dla prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej ściśle skorelowanej z potrzebami sektora przedsiębiorstw. Jesteśmy otwarci na współpracę, chcemy ją stymulować, wspomagać działalność przedsiębiorców. Ta instytucja stanowi windę do nieba – mówił profesor Jacek Semaniak.

Prezes GUM zaznaczał, że budowany w Kielcach Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny będzie kamieniem milowym w rozwoju polskiej metrologii, co otworzy z kolei zupełnie nowe perspektywy wzrostu przed firmami funkcjonującymi na lokalnym i ogólnopolskim rynku. Jak dodał, udostępnienie podmiotom gospodarczym hiper nowoczesnych laboratoriów pozwoli im na prowadzenie zaawansowanych prac badawczych nad nowymi rozwiązaniami.

- Zyskamy najnowocześniejsze laboratoria w Europie wyposażone w aparaturę na najwyższym, światowym poziomie. Duzi potentaci mają środki na to, by lokować własne centra badawczo-rozwojowe, natomiast ważnym partnerem dla budowania tej działalności są małe i średnie przedsiębiorstwa, które mogą skorzystać z oferty, którą szykujemy w ramach Kampusu. Chcemy być otwarci na pomysły, które rodzą się po stronie przedsiębiorców, oferujemy wsparcie aparaturowe oraz kadrowe – mówił profesor Jacek Semaniak.

- Kampus w Kielcach powstanie po to, by kreować produkty, procesy, wspomagać postęp technologiczny, pomagać w rozwiązywania problemów, na jakie może natrafiać przedsiębiorca. Wspólnie możemy wypracowywać rozwiązania lub adaptować te, które pojawiają się w innych państwach, i wdrażać je w Polsce. Agenda badawcza za każdym razem może być dostosowana do potrzeb przedsiębiorcy. Model współpracy zakłada typowe zlecenia na wykonanie badań po tworzenie specjalistycznych nowych wzorców pewnych rozwiązań czy też badanie prototypów produktów przed wdrożeniem na rynek – podkreślał wiceprezes Andrzej Kurkiewicz.

W poniedziałek prezes GUM profesor Jacek Semaniak oraz prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń podpisali umowę o współpracy. Jak poinformował Jacek Semaniak, oba podmioty chcą w świadomy sposób wykorzystać swoje potencjały w celu budowania marki Kielc i województwa świętokrzyskiego jako ważnego ośrodka na mapie metrologii polskiej i światowej.

- Dzięki współpracy z Targami Kielce GUM będzie szukać efektywnych narzędzi komunikowania się z otoczeniem gospodarczym, w tym także sektorem małych i średnich przedsiębiorstw. Forma kontaktu oferowana przez Targi Kielce przyniesie bardzo pozytywne rezultaty. Funkcjonowanie Kampusu stanie się magnesem dla sektora gospodarczego, który jest zainteresowany wykorzystaniem zasobów badawczych oraz kadrowych GUM do tego, by móc wdrażać innowacje. To jest siła napędowa – powiedział Jacek Semaniak.

Z kolei podczas spotkania prezesa GUM profesora Jacka Semaniaka z dyrektorem Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach profesorem Stanisławem Góździem zaanonsowano zacieśnienie współpracy w zakresie podnoszenia skuteczności oraz jakości leczenia chorób nowotworowych. Ten naukowo-badawczy sojusz obu instytucji obejmuje obszary radioterapii, medycyny nuklearnej oraz radiologii i dozymetrii. Ważnym elementem kooperacji będzie uzgodnienie zakresu rzeczowego wyposażenia Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego w nowoczesny sprzęt.

- Zależy nam na efekcie synergii, byśmy nie powielali pozyskiwania urządzeń, które już są w Kielcach. W swoim planie zakupów i planach rozwojowych chcemy zapewnić unikatowe aparaty i laboratoria, z zasobów których będzie mogło korzystać środowisko ŚCO oraz Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Kielce staną się ważnym ośrodkiem badawczym na mapie Polski, Europy i świata. To jest optymalna droga współpracy, która zagwarantuje sukces - powiedział Jacek Semaniak.

Budowa Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego GUM w Kielcach przy ulicy Wrzosowej zakończy się w styczniu 2023 roku. Uruchomienie laboratoriów planowane jest od stycznia 2024 roku. W kampusie będą prowadzone prace metrologiczne w kilku dziedzinach: akustyki, czasu i częstotliwości, długości, masy, termometrii oraz technologii cyfrowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie