Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Bliżyn. Budowa masztu sieci telefonii komórkowej Play budzi kontrowersje. Część osób nie chce nadajników blisko swoich domów

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Podczas spotkania w sprawie budowy masztu telefonii komórkowej w gminie Bliżyn na pytania mieszkańców odpowiadali przedstawiciel inwestora Michał Ciach i Rafał Pawlak z Instytutu Łączności Państwowego Instytutu Badawczego.
Podczas spotkania w sprawie budowy masztu telefonii komórkowej w gminie Bliżyn na pytania mieszkańców odpowiadali przedstawiciel inwestora Michał Ciach i Rafał Pawlak z Instytutu Łączności Państwowego Instytutu Badawczego. Gmina Bliżyn
Sieć telefonii komórkowej Play zamierza wybudować we wsi Pięty w gminie Bliżyn wieżę z nadajnikiem. W okolicy mieszkańcy mają problem z zasięgiem sieci. Część osób nie chce jednak nadajników blisko swoich domów. Wiele wskazuje na to, że maszt jednak stanie.

Część mieszkańców gminy Bliżyn od dłuższego czasu ma problem z jakością sygnału sieci telekomunikacyjnych. Problem regularnie zgłaszany jest miejscowym radnym.

- Najgorsza sytuacja jest w Rędocinie, Mroczkowie, Piętach, Sobótce, Górkach, Płaczkowie, części Sorbina. Ludzie kupują wzmacniacze sygnału, ale przez to czasem wzajemnie się zakłócają. Jest kłopot - przyznaje wójt Mariusz Walachnia.

Mniejsze lub większe, w zależności od sieci, problemy z jakością sygnału pojawiają się także w Brześciu, Bugaju i Zagórzu, Kopciach, Kucębowie i Sołtykowie. Niedawno maszt telefonii komórkowej postawiono we wsi Kopcie i sytuacja znacznie się tam poprawiła, teraz sieć Play chce postawić kolejny masz w Piętach. A że zwykle właściciel za opłatą udostępnia swój maszt innym sieciom, mogłoby to poprawić zasięg także innych operatorów. Jedni się cieszą, inni mają obawy, głównie o bezpieczeństwo i wartość działek znajdujących się w pobliżu planowanego nadajnika.

Nie chcą tej lokalizacji

Mieszkańcy zebrali kilkadziesiąt podpisów i złożyli do gminy Bliżyn pismo, w którym domagają się zmiany lokalizacji masztu. Ich zdaniem mógłby stanąć w Mroczkowie, w pobliżu cmentarza. Niedawno w szkole w Mroczkowie odbyło się spotkanie w tej sprawie, zorganizowane z inicjatywy stowarzyszenia „Uroczysko nad górną Kamienną”. Uczestniczyło w nim około 40 osób. Wójt Walachnia wyjaśniał, że gmina ma obowiązek ustalenia warunków lokalizacji inwestycji celu publicznego, a pozwolenie na budowę wydaje starostwo. Przedstawiciel inwestora Michał Ciach przekonywał, że inwestycja spełnia wszelkie wymogi dotyczące bezpieczeństwa, w tym co do oddziaływania pola elektromagnetycznego, którego obawiają się najbliżej mieszkający. Potwierdził to, opierając się na licznych badaniach naukowych Rafał Pawlak, pracownik Instytutu Łączności Państwowego Instytutu Badawczego. - Sądzę, że brakowało informacji. Wiele wątpliwości podczas spotkania zostało rozwianych, nie widzę konieczności blokowania tej inwestycji - powiedział nam Gabriel Paduszyński, prezes stowarzyszenia „Uroczysko nad górną Kamienną”.

Nadajnika 5G nie będzie

Maszt ma mieć wysokość 56 metrów, najbliższe zabudowania znajdują się w odległości ponad 60 metrów. Sygnał nadawany będzie w technologii 3G i 4G, nie planuje się instalacji 5G. Budowa masztu z nadajnikiem ma poprawić jakość sygnału we wsiach Mroczków, Płaczków, Pięty, Sobótka i Sołtyków. Nie wiadomo, w jakim stopniu poprawi się zasięg w Rędocinie. Inwestor nie wyklucza postawienia mikro instalacji dla tej miejscowości. Jak się dowiedzieliśmy, na terenie gminy Bliżyn planowana jest budowa kolejnych masztów, w okolicach Sorbina i Brześcia.

Protestujący nie są stroną

W odpowiedzi na złożone przez mieszkańców pismo gmina wyjaśnia, że osoby, które złożyły podpisy na piśmie z zastrzeżeniami i uwagami nie są stronami prowadzonego postępowania administracyjnego. Nie posiadają praw własności do działek na których projektowana jest inwestycja wraz z zakresem jej oddziaływania. Samorząd wskazuje, że budowa masztu nie wprowadza ograniczeń w zagospodarowaniu i wykorzystywaniu nieruchomości sąsiadujących. Z dokumentów inwestora i bazy ewidencji gruntów i budynków wynika, że w obszarze stref oddziaływania pól elektromagnetycznych brak jest budynków mieszkalnych.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie