Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Bodzentyn – Historia i współczesność

Reklama
Barokowy kościół we Wzdole Rządowym
Barokowy kościół we Wzdole Rządowym Urszula Oettingen

Miasto i gmina Bodzentyn są położone w najpiękniejszej części województwa świętokrzyskiego. Znaczny jej obszar na północy zajmuje Sieradowicki Park Krajobrazowy, na południu rozciąga się Świętokrzyski Park Narodowy z pasmem Łysogór i najwyższym wzniesieniem Łysicą. Centrum gminy to Bodzentyn miasto o cennych w skali regionu i kraju zabytkach. Również inne miejscowości jak Święta Katarzyna, Siekierno, Sieradowice, Wzdół, Śniadka, Wola Szczygiełkowa, Dąbrowa, Psary w zachowanych dobrach kultury, miejscach pamięci narodowej, przydrożnych kapliczkach, nagrobnych pomnikach, drewnianej i murowanej architekturze mówią o dziejach regionu świętokrzyskiego i Państwa Polskiego.
Obszar gminy to czyste powietrze, unikatowa przyroda, rozległe krajobrazy z pasmami gór i wzniesień, wijące się strumienie, „partyzanckie” uroczysko Wykus, zalew w Wilkowie.
Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze jest głównym bogactwem i atrakcją miasta i gminy Bodzentyn. Na nim zamierzają oprzeć, nowe od roku, władze samorządowe rozwój miasta i gminy, turystykę i promocję.
Rok czasu działania administracji, kierowanej przez Burmistrza Dariusza Skibę, był okresem rozpoznania sytuacji finansowej i gospodarczej gminy, określenia planów na dalsze lata oraz realizacji najpilniejszych zadań.
Priorytetowym celem dla obecnych władz jest polepszenie życia mieszkańców poprzez rozbudowę infrastruktury komunalnej.
W zakresie budowy i remontów dróg oddano do użytku drogę wojewódzką w Świętej Katarzynie oraz odcinek drogi biegnący przez teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego, wchodzące w skład „Małej Pętli Świętokrzyskiej”. Wyremontowano drogę powiatową na odcinku Wzdół Parcele-Podmielowiec oraz Psary Stara Wieś-Podłazy. Przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Kielcach planowane są kolejne remonty dróg powiatowych na terenie gminy. Wykonano również dokumentację projektową na przebudowę dróg wojewódzkich w miejscowościach Podgórze-Bodzentyn-Dąbrowa Górna.
Poważnym zadaniem gminy jest przyspieszenie prac nad gospodarką wodno-ściekową. Planowana jest aktualizacja projektów budowy sieci kanalizacyjnej w 18 miejscowościach z powodu ich niezrealizowania w poprzednich latach. Przygotowywana jest strategia rozbudowy sieci kanalizacyjnej na terenie gminy, w głównej mierze modernizacja oczyszczalni ścieków (Bodzentyn, Św. Katarzyna).
Istotną sprawą jest dbanie o ochronę środowiska. Podpisano umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach na dofinansowanie Planu gospodarki niskoemisyjnej dla gminy i pozyskano na jego opracowanie 90 % środków finansowych. Wznowiono także, wykonany dotychczas w znikomym stopniu, plan utylizacji azbestu.
Zwiększono zakres usług w ośrodkach zdrowia na terenie gminy. Podpisano umowy z pediatrami, stomatologiem, w realizacji jest poprawienie funkcjonowania pracowni fizjoterapii. Ukonstytuowała się Społeczna Rada Samorządowego Zakładu Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Bodzentynie.
Przeprowadzono częściowe remonty budynków użyteczności publicznej, w tym mieszczących Urząd Miasta i Gminy, ośrodki zdrowia w Świętej Katarzynie, Bodzentynie, Wzdole (stomatolog), szkołę w Leśnej, Psarach, przedszkole we Wzdole, remizę w Sieradowicach. Zakupiono wyposażenie do kilku świetlic.
Zreorganizowano pracę w placówkach oświatowych poprzez połączenie przedszkoli ze szkołami podstawowymi w Bodzentynie i we Wzdole Rządowym celem obniżenia kosztów ich funkcjonowania oraz sprawniejszego i efektywniejszego zarządzania.
Poprawiono warunki handlu zwierzętami na placu targowym w Bodzentynie, znanym z targów końskich w całej Europie. Uregulowano stan posiadania gruntów będących we władaniu gminy m.in. zakupiono działki pod parking w Świętej Katarzynie, pod boisko i świetlicę w Celinach, pod plac zabaw w Psarach.
Wznowiono fundusze sołeckie, które społeczności lokalne przeznaczyły na najbardziej pilne potrzeby mieszkańców. Uchwalono jedne z najniższych podatków od środków transportu, co jest szansą na zwiększenie wpływów do gminnej kasy.
Podpisano porozumienie ze Świętokrzyskim Parkiem Narodowym w sprawie utworzenia trasy rowerowej z Krajna do Podgórza, która będzie oddzielona od jezdni pasem zieleni. To pozwoli na bezpieczne poruszanie się ścieżką z Bodzentyna do Świętej Katarzyny. Ustalono z Muzeum Wsi Kieleckiej przejęcie przez gminę zabytkowej Zagrody Czernikiewiczów na potrzeby działalności kulturalnej oraz turystycznej.
Zawarto porozumienie ze Świętokrzyskim Parkiem Narodowym w sprawie zagospodarowania terenów przyległych do wzgórza zamkowego w Bodzentynie. Uregulowano sprawy własnościowe terenu, na którym znajdują się ruiny zamku biskupów krakowskich. Znalazły się one we władaniu gminy. Ten pierwszy i ważny krok pozwoli na podjęcie kompleksowych prac mających na celu wyeksponowanie rezydencji biskupiej w krajobrazie regionu i zwiększenie atrakcyjności turystycznej miasta.
Na terenie gminy działają szkoły podstawowe, dwa gimnazja w Bodzentynie i Wzdole Rządowym oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Bodzentynie. Placówki te realizują program szkolny, ale też ich nauczyciele i uczniowie są organizatorami i uczestnikami wielu wydarzeń o charakterze społeczno-kulturalnym.
Ośrodkiem życia kulturalnego jest Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie, kierowane przez Dyrektora Marcina Sikorskiego. Tu dzieci, młodzież i dorośli korzystają ze stałej oferty promującej aktywny styl życia. Wśród różnych wydarzeń na uwagę zasługuje zorganizowany wspólnie ze Świętokrzyskim Parkiem Narodowym plener malarski „Bodzentyn 2015”. Jego uczestnikami byli artyści ze Stowarzyszenia Artystów Plastyków Świętokrzyskich.
Ważną rolę w propagowaniu kultury ludowej, sportu, pamięci narodowej pełnią działające stowarzyszenia (Świętokrzyskie Jodły, Dąbrowa, Wzdolskie Kołowrotki, Wilkowianie, Alebabki) . Wśród nich są zdobywcy wielu nagród. Prym wiedzie Zespół Pieśni i Tańca „Leśnianie”. W życiu kulturalnym miasta i gminy aktywnie uczestniczy Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Bodzentynie.
Rok 2015 to ważna data 660-lecia lokacji miasta Bodzentyn i 20. rocznicy odzyskania praw miejskich. Podczas tradycyjnie organizowanych XXXII Dni Bodzentyna upamiętniono ten fakt uroczystą uchwałą Rady Miejskiej. Podjęto inicjatywę budowy pomnika biskupa Bodzanty założyciela miasta oraz ustalono wstępny program rewaloryzacji wzgórza zamkowego i jego otoczenia. W tych działaniach dużą rolę odgrywa działająca od roku Społeczna Rada Kultury, kierowana przez prof. Urszulę Oettingen.
Wśród wielu wydarzeń związanych z obchodami tych rocznic najważniejszym była konferencja naukowa „Dziedzictwo kulturowe Bodzentyna”, która odbyła się 7 listopada w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Bodzentynie. Uczestniczyli w niej naukowcy z Warszawy, Krakowa, Kielc, Bodzentyna. Pokłosiem konferencji będzie wydana w przyszłym roku publikacja. W czasie konferencji otwarto wystawę autorstwa dra Czesława Hadamika „Dwa ratusze Bodzentyna”.
Podstawową zasadą działania władz samorządowych jest kierowanie się interesem społecznym. Stąd o wszelkich zamierzeniach informowani są mieszkańcy za pośrednictwem nowej strony internetowej, czasopisma „Głos z Bodzentyna” oraz podczas konsultacji społecznych.
Miasto i gmina Bodzentyn to obszar niezwykły. Tu możemy odpocząć w gospodarstwach agroturystycznych, przemierzać krainę Stefana Żeromskiego szlakami pieszymi i rowerowymi. To enklawa spokoju, gdzie historia przenika się ze współczesnością.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie