Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Bodzentyn otrzymała w ostatnim czasie duże dofinansowania unijne na inwestycje. Rozmawiamy o tym z burmistrzem Dariuszem Skibą.

(imo)
Gmina Bodzentyn otrzymała w ostatnim czasie dofinansowanie na wiele inwestycji. Termomodernizacja budynków i rewitalizacja miasta to ostatnie z nich. Jak ważne są one dla gminy?

- Oba projekty są niezwykle ważne zarówna dla Gminy jak i mieszkańców. Rewitalizacja miasta wpłynie na ogólną estetykę miasta, zwiększy atrakcyjność turystyczną naszego regionu, ale również potencjał gospodarczy. Oferta turystyczno-kulturalna naszej gminy będzie zdecydowanie bardziej interesująca zwłaszcza, kiedy nastąpi na przykład rewitalizacja wzgórza zamkowego wraz z ruinami Pałacu biskupów Krakowskich w ramach projektu „Śladami kultury benedyktyńskiej” realizowanego przez Związek Gmin Gór Świętokrzyskich, na który Gmina Bodzentyn uzyskała ponad 6 mln dofinansowania. Oba projekty są komplementarne dla siebie, co stanowi ich niebywały atut. Ale to nie jedyne uzyskane dofinansowania mające zwiększyć atrakcyjność turystyczną naszego regionu. Jeśli zaś chodzi o termomodernizację, na którą długo czekaliśmy zakresem prac obejmie siedem budynków użyteczności publicznej: Urząd Miasta i Gminy, budynek Przedsiębiorstwa Komunalnego w Bodzentynie, trzy ośrodki zdrowia, a także dwie placówki oświatowe. Dzięki realizacji tego projektu w tych budynkach nastąpi znaczna poprawa efektywności energetycznej, a co za tym idzie, zmniejszenie energii końcowej wyniesie ok. 82%.

Na czym konkretnie ma polegać inwestycja rewitalizacyjna i co ona zmieni?

- Projekt przewiduje działania mające na celu aktywizację społeczną poprzez utworzenie miejsc integrujących mieszkańców, zwiększenie potencjału gospodarczego i turystyczno-kulturalnego miasta Bodzentyn, a także poprawę bezpieczeństwa. Konkretnie to działania ujęte w projekcie przewidują zwiększenie atrakcyjności turystycznej obszaru rewitalizacji. Dzięki bardzo dobrej współpracy ze Świętokrzyskim Parkiem Narodowym możliwe będzie odtworzenie i odmulenie Stawów Biskupich, wybudowana zostanie kładka i wykona ścieżka edukacyjna niedaleko obok zaplanowanej budowy amfiteatru. Dzięki realizacji projektu zwiększy się dostęp do infrastruktury rekreacyjnej, który również sprzyja rozwojowi turystycznemu, poprzez budowę placu zabaw oraz altany w centrum miasta dostępnych dla każdego. Na potrzeby szerzenia działalności kulturalno-oświatowej dla mieszkańców gminy, przebudowany i objęty termomodernizacją zostanie budynek gminny na ul. Wolności. Zwiększenie atrakcyjności turystycznej to również poprawa bezpieczeństwa, a dzięki realizacji tego projektu możliwa będzie przebudowa ulicy Langiewicza, Kościelnej, a także budowa chodnika przy ul. Wolności, parkingu obok kościoła parafialnego oraz „małej targowicy”. Zamontowanie monitoringu również dodatkowo wpłynie na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa.

Kiedy planowane jest jej ukończenie?

- Do połowy przyszłego roku chcemy opracować dokumentację techniczną wraz z pozwoleniami na budowę. Pierwsze prace budowlane będą mogły ruszyć od drugiej połowy. Natomiast całkowite zakończenie projektu przewidywane jest do końca 2021 roku.

Oczywiście omawiane projekty to nie wszystkie, na które w ostatnim czasie udało się pozyskać duże pieniądze. Które jeszcze ocenia Pan za szczególnie ważne?

- Wszystkie wnioski na które udało się pozyskać dofinansowania są ważne dla nas. Natomiast, gdybym miał ocenić, które są szczególnie ważne powiedziałbym, że budowa ścieżki pieszo-rowerowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą na trasie Bodzentyn – Podgórze, modernizacja dwóch odcinków dróg wojewódzkich 752 - odcinek Podgórze - Bodzentyn oraz 751 na odcinku Bodzentyn - Dąbrowa Dolna. Niezwykle ważna jest też budowa kanalizacji sanitarnej w Aglomeracji Bodzentyn wraz z przebudową oczyszczalni ścieków w Bodzentynie oraz modernizacja oczyszczalni ścieków w Świętej Katarzynie. Nie zapominajmy też o modernizacji dróg gminnych, a także przebudowa Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie.

Gmina Bodzentyn dość intensywnie zabiega o fundusze unijne. Jakie sumy udało się do tej pory uzyskać? Mam na myśli oczywiście okres programowania od 2014 roku.

- Do tej pory udało się pozyskać z funduszy unijnych ponad 66 mln złotych oraz około 1 miliona złotych ze środków krajowych.

Co jeszcze przed nami?

- Ogrom pracy. Obecnie pracujemy nad złożeniem wniosku do wojewody na dofinasowanie projektu dotyczącego utworzenia ścieżki pieszo-rowerowej na trasie Święta Katarzyna – Wilków. Będziemy również ubiegać się o dofinansowania na modernizację oświetlenia ulicznego wartego około 4 milionów złotych, a także na budowę świetlic w Siekiernie i Dąbrowy Górnej.

TOP 15 miejsc w Świętokrzyskiem widzianych z kosmosu

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika




Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]






Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]




Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]





Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!




Piłeś? Sprawdź, kiedy znów możesz wsiąść za kółko



ZOBACZ TAKŻE: INFO Z POLSKI. Pijani zrzucili wersalkę pod pędzący pociąg

Źródło:vivi24

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie