Gmina Chmielnik – wszystko w zasięgu ręki

Materiał informacyjny Gminy Chmielnik
Atutem gminy są malownicze tereny z dużymi kompleksami leśnymi i stawami
Atutem gminy są malownicze tereny z dużymi kompleksami leśnymi i stawami
Doskonale zlokalizowana, mająca wysoko rozwiniętą sieć komunikacyjną i infrastrukturalną, stwarza znakomite warunki do życia – taka jest Gmina Chmielnik. To miejsce z bogatą przeszłością historyczną i o dużym poten-cjale ludzkim, które rozwija się zgodnie z założonymi planami oraz wyko-rzystuje liczne możliwości jakie stwarza członkostwo w Unii Europejskiej.

Gmina Chmielnik to 142 km² malowniczego terenu położonego na pograniczu Pogórza Szydłowskiego i Niecki Nidziańskiej, zamieszkałego przez około 11 tysięcy mieszkań-ców. Atutem rozwojowym gminy jest jej położenie na skrzyżowaniu ważnych dróg krajowych – nr 78 łączącej województwo świętokrzyskie z aglomeracją śląską oraz autostradą A1 oraz nr 73 będącą połączeniem z województwem podkarpackim oraz autostradą A4. Przez teren gminy przechodzi szerokotorowa linia kolejowa, co może mieć znaczenie dla przyszłej współpracy gospodarczej Polski i Ukrainy.

Gmina Chmielnik jest miejscem atrakcyjnym nie tylko dla przedsiębiorców i inwesto-rów, ale przede wszystkim dla mieszkańców. Posiada pełną infrastrukturę sieci dróg tworzących doskonały system komunikacyjny, m.in. ze stolicą województwa – Kiel-cami, miastem uzdrowiskowym Buskiem Zdrój oraz Staszowem oraz Jędrzejowem.

Mieszkańcy mogą cieszyć się dostępem do atrakcyjnych terenów zielonych, które za-chęcają do aktywnego wypoczynku poprzez swoje zróżnicowanie oraz dobrze rozwi-nięte zaplecze sportowo-rekreacyjne. Nowoczesne obiekty: trzy hale sportowe, boiska, place zabaw, siłownie na powietrzu, skatepark, kort tenisowy i zimowe lodowisko, otwarte strefy aktywności w parku miejskim oraz nad zalewem Andrzejówka zachęcają do uprawiania rozmaitych sportów przez cały rok.

Multisportowe spotkania z mistrzami w szkole podstawowej w Chmielniku
Multisportowe spotkania z mistrzami w szkole podstawowej w Chmielniku

Oświata jest na bardzo dobrym poziomie, o czym świadczą wyniki egzaminów przekra-czające średnią krajową. Sieć przedszkoli publicznych i prywatnych oraz żłobek zapew-niają opiekę dla 100% małych mieszkańców. Nauka prowadzona jest w Szkole Podsta-wowej im. Stefana Żeromskiego w Chmielniku oraz Zespole Placówek Oświatowych w Piotrkowicach. Szkoły mają bogate zaplecze w postaci znakomicie wyposażonych pra-cowni. Uczniowie korzystają z innowacyjnych projektów, jak np. Laboratoria Przyszło-ści – co rozwija ich zainteresowania, wzbogaca kompetencje oraz umiejętności prak-tyczne. Kończąca edukację podstawową młodzież ma możliwość dalszego kształcenia w obrębie własnej gminy – w Chmielniku funkcjonuje szkoła średnia z wieloletnią tra-dycją, prowadzona przez Powiat Kielecki. Jej wychowankowie biorą udział w prakty-kach zawodowych w czołowych firmach kieleckich oraz stażach zagranicznych – we Włoszech, Austrii i Anglii.

Chmielnickie Centrum Kultury skupia pasjonatów wszelkich dziedzin działalności arty-stycznej: teatru, tańca, muzyki, literatury, plastyki, fotografii oraz gier planszowych. Z myślą o mieszkańcach i budowaniu więzi międzypokoleniowych organizuje festyny, pikniki i kiermasze, proponuje półkolonie zimowe i letnie. Dzięki działalności Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl’’ gmina jest też przestrzenią dla wielo-kulturowego dialogu. Aktywną politykę senioralną samorządu potwierdza prężna dzia-łalność Klubu Senior+ wraz z filiami w sołectwach, z którego bogatej oferty stale ko-rzysta około 120 osób.

OEM „Świętokrzyski Sztetl” to miejsce spotkań z kulturą dużego formatu
OEM „Świętokrzyski Sztetl” to miejsce spotkań z kulturą dużego formatu

Proinwestycyjne nastawienie władz miasta sprawia, że przedsiębiorcy otrzymują rze-telną pomoc na każdym etapie załatwiania formalności organizacyjno-prawnych. Chmielnik jest jedyną miejscowością w województwie świętokrzyskim, w której działa filia urzędu skarbowego. Niskie koszty prowadzenia działalności w porównaniu z du-żymi ośrodkami miejskimi oraz możliwość pozyskania pracowników na lokalnym rynku to niewątpliwie zachęta do inwestowania w miejscowości. Pracodawcom, którzy tworzą nowe miejsca pracy związane z działalnością produkcyjną na terenie gminy samorząd oferuje zwolnienia z podatku od nieruchomości. Zachętą jest też najniższy w Polsce podatek od środków transportowych.

Chmielnik jest siedzibą Szpitala Powiatowego, który świadczy usługi lecznicze również dla gmin ościennych. W mieście funkcjonują filia Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Kielcach, filia Powiatowego Urzędu Pracy oraz Powiatowa Poradnia Pedagogiczno-Psychologiczna.

Gmina Chmielnik na realizację przedsięwzięć w latach 2014-2022 pozyskała ponad 80 mln zł ze środków zewnętrznych. Dzięki temu udało się sfinalizować wiele inwestycji w obszarze oświaty, drogownictwa, ochrony środowiska, sportu i rekreacji a także działań prospołecznych czy edukacyjnych. Wyzwania jakie gmina podejmuje doceniane są przez niezależne rankingi. Za ponadprzeciętną skuteczność w pozyskiwaniu ze-wnętrznych źródeł finansowania została w tym roku nagrodzona podczas Forum Mia-steczek Polskich. Szanse dla dalszego rozwoju Chmielnika samorząd widzi w partner-stwie z sąsiednimi gminami w ramach porozumienia „Na szlaku” oraz z regionem Styria w Austrii, który ma bogate doświadczenie w dziedzinie wykorzystania alternatywnych źródeł energii.

Dziś śmiało możemy mówić o mocnych stronach Gminy Chmielnik, które wyróżniają ją na tle innych Gmin w powiecie, a nawet w województwie.

Tu podaj tekst alternatywny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie