Gmina Daleszyce. Sukcesy i równowaga w działaniu

Materiał informacyjny Gminy Daleszyce
Przekazanie wozu strażackiego dla służb Ukrainy
Przekazanie wozu strażackiego dla służb Ukrainy

- Rok 2022 przyniósł kolejny wielki krok w rozwoju naszej małej ojczyzny. Choć był to kolejny trudny rok, udało nam się sprostać wyzwaniom. Zrealizowaliśmy zaplanowane inwestycje, pozyskując na nie milionowe dofinansowania. Wykonaliśmy szereg różnorodnych zadań, poprawiając infrastrukturę i wizerunek gminy, a przede wszystkim – jakość życia mieszkańców – mówi burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce Dariusz Meresiński.

Nowe drogi i chodniki

W budżecie na 2022 rok (uchwalonym w styczniu 2022) gmina Daleszyce zapisała dochody w wysokości 84,7 mln zł, wydatki w kwocie 87,9 mln zł, w tym – wydatki inwestycyjne na ponad 19 mln zł. Prawie 8 mln zł z tej sumy zostało przeznaczonych na zadania drogowe. Wśród najważniejszych było oczekiwane przez mieszkańców dokończenie kompleksowej przebudowy ulicy Kilińskiego w Daleszycach i chodnika w Dankowie, rozbudowa drogi gminnej w Marzyszu i „powiatówki” w Komórkach, przebudowa drogi powiatowej Suków-Mójcza z oświetleniem newralgicznego skrzyżowania z obwodnicą. Trwa projektowanie nie mniej oczekiwanych inwestycji drogowych, powstają tzw. aktywne przejścia dla pieszych w Daleszycach, Mójczy, Sukowie i Borkowie. Dla poprawy bezpieczeństwa pieszych i kierowców stale uzupełniane jest oświetlenie drogowe - w tym roku to koszt ok. 400 tys. zł.

Nowe obiekty i wizytówka gminy

Kwota 7,6 mln zł została przeznaczona w tym roku na budowę nowych i modernizacje istniejących obiektów w gminie Daleszyce, przy czym wiele zadań udało się wykonać dzięki pozyskanym dofinansowaniom. Dzięki temu powstają nowe sale gimnastyczne przy szkołach podstawowych w Borkowie i Marzyszu, świetlice wiejskie w Szczecnie i Mójczy, termomodernizacji poddany został budynek szkoły w Szczecnie, a w przygotowaniu są projekty rozbudowy przedszkola w Daleszycach i Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury oraz budowa boisk sportowych w Niestachowie, Cisowie i Widełkach. Wszystkie te inwestycje zaspokoją wiele potrzeb w różnorodnych środowiskach, od najmłodszych mieszkańców gminy i ich rodziców przez uczniów po seniorów, artystów czy sportowców.

Przykładem konsekwencji w działaniu samorządu i odwagi w podejmowaniu decyzji jest przebudowa i rozbudowa siedziby Urzędu Miasta i Gminy w Daleszycach. Na realizację tego zadania udało się pozyskać milionowe dofinansowanie, a dzięki przeprowadzonym pracom mieszkańcy zyskali prawdziwą wizytówkę gminy i komfortowe warunki do załatwiania urzędowych spraw. Ratusz to obecnie budynek, który spełnia wymagania dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, a przy tym nowoczesny i przyjazny dla środowiska dzięki zastosowanym tu rozwiązaniom dotyczącym pozyskiwania „zielonej” energii.

Termomodernizacja ratusza w Daleszycach
Termomodernizacja ratusza w Daleszycach

Bezpiecznie i komfortowo

Dzięki dobrze przemyślanym wydatkom zabezpieczone zostało w tegorocznym budżecie gminy Daleszyce 2,6 mln zł na zadania wodno-kanalizacyjne. Wśród nich są projekty kolejnych kilometrów sieci, m.in. w aglomeracji Marzysz, w Niestachowie i Brzechowie, a także modernizacja ujęcia wody w Niestachowie i wykonanie otworu studziennego w Szczecnie Komórkach. Kończy się także pierwszy etap modernizacji oczyszczalni ścieków w Szczecnie, a to oznacza, że tylko w ciągu ostatnich lat udało się gminie rozbudować lub odnowić wszystkie trzy oczyszczalnie, dzięki czemu zabezpieczone zostały rosnące w tym zakresie potrzeby obecnych i przyszłych mieszkańców oraz diametralnie poprawiono oddziaływanie obiektów na środowisko naturalne.

Gmina Daleszyce dużo uwagi poświęca dbaniu o zachowanie równowagi między prężnym rozwojem a ekologią. W tym kierunku projektowane są inwestycje i modernizacje obiektów, w których instalowane są odnawialne źródła energii. W trosce o potrzeby osób niepełnosprawnych likwidowane są bariery komunikacyjne w obiektach publicznych (podjazdy w szkołach, winda w magistracie), samorząd zakupił też w tym roku nowy wóz przystosowany do przewozu osób na wózkach inwalidzkich dla Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Kładziony jest nacisk na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców poprzez doposażanie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, w tym – zakup nowych wozów ratowniczych.

Wsparcie dla rodzin i seniorów

Tak zwane twarde inwestycje są najlepiej widoczne, kiedy porównuje się obraz gminy na przestrzeni ostatnich lat. Ale równie ważne są tutaj działania skierowane bezpośrednio do mieszkańców, takie jak projekty społeczne dla bezrobotnych czy seniorów. Gmina Daleszyce może się w tym roku pochwalić dwiema „perełkami” w tym zakresie: jedną z nich jest milionowej wartości projekt „Wspierać bardziej - kompleksowe usługi wspierania rodziny” realizowany przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej – tutaj w zakresie jest m.in. pomoc prawna, opiekuńcza czy edukacyjna, przystosowano też świetlicę dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Drugim imponującym projektem jest otwarcie kolejnych pięciu klubów seniora, dzięki czemu jest ich już w sumie na terenie gminy dziesięć.

- Aktualnie widoczne i realizowane przez samorząd inwestycje i programy to tylko część działań, które faktycznie prowadzimy. Wiele jest w fazie przygotowania i projektowania, a ponieważ są to często wieloletnie starania, potrzeba jest skrupulatnej pracy nad „dopinaniem” kolejnych budżetów gminy. Udaje nam się zrealizować większość planów dzięki sukcesywnej pracy, w tym też dzięki aktywnemu pozyskiwaniu środków zewnętrznych na finansowanie zadań. Musimy pracować bardziej wydajnie i przewidywać wiele kroków naprzód, ale efekt jest taki, że już dziś jesteśmy pewni, że naszą gminę czeka jeszcze dużo dobrego i wiele pozytywnych zmian w najbliższych latach – podkreśla burmistrz Dariusz Meresiński.

Mieszkańcy decydują

O kierunkach rozwoju gminy Daleszyce decydują sami mieszkańcy. Co roku coraz więcej środków z budżetu przeznaczanych jest na Fundusz Sołecki, który jest wykorzystywany przez sołectwa niemal w stu procentach. W tym roku wyniósł on niemal 690 tys. zł i został przeznaczony m.in. na lokalne festyny integracyjne, potrzeby Kół Gospodyń Wiejskich czy jednostek OSP, dofinansowanie inwestycji drogowych czy place zabaw. Warto zauważyć, że budżet Funduszu zwiększa się sukcesywnie i w kolejnym roku będzie wynosił już prawie 730 tys. zł.

- W naszej gminie tkwi ogromny potencjał. Mamy dobre warunki do życia i piękne tereny rekreacyjne, a jednocześnie zwiększamy do nich dostęp realizując kolejne inwestycje. Sukcesywnie rozbudowujemy połączenia drogowe, przybywa chodników, znikają białe plamy na mapie sieci wodno-kanalizacyjnych, inwestujemy w infrastrukturę oświatową, sportową i kulturalną, dbamy o bezpieczeństwo, usprawniamy pomoc społeczną. To wszystko sprawia, że mieszkańcy mogą być zadowoleni z warunków życia i chętnie osiedlają się w naszej pięknej gminie Daleszyce – mówi burmistrz Dariusz Meresiński.

Gotowi do pomocy

Miniony rok został również dla daleszyckiego samorządu naznaczony wojną toczącą się za wschodnią granicą. Trzeba przypomnieć, że od pierwszych dni tego kryzysu organizowano tu pomoc dla mieszkańców Ukrainy – od zabezpieczenia pobytu po koordynację zbiórki produktów dla uchodźców. Sprzętem ratunkowym, a nawet samochodem podzielili się z walczącymi tutejsi strażacy, a mieszkańcy ofiarowali najpotrzebniejsze produkty i schronienie dla uchodźców.

- Nasza gmina zmierzyła się z tym wyzwaniem solidarnie i ofiarnie. Tak jak w innych trudnych sytuacjach, kiedy organizujemy akcje pomocowe dla osób w potrzebie, mieszkańcy okazali wielkie serce i chęć wsparcia. To właśnie oni stanowią największy zasób naszej małej ojczyzny, w której wszystko, co robimy, robimy właśnie z myślą o coraz lepszej przyszłości mieszkańców – podsumowuje burmistrz Dariusz Meresiński.

Przekazanie wozu strażackiego dla służb Ukrainy
Przekazanie wozu strażackiego dla służb Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie