Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GMINA GÓRNO

reklama
budynek GOK i OSP w Górnie
budynek GOK i OSP w Górnie

KLUCZOWE OBSZARY ŻYCIA
Bardzo ważny jest zrównoważony rozwój gminy. Wypracowaliśmy mocne obszary tzw. filary życia w gminie np. obszar opieki zdrowotnej i społecznej, obszar oświaty, obszar bezpieczeństwa czy kultury. Nie zaniedbujemy żadnych z nich kosztem innych. Oczywiście nic nie przychodzi bez wkładu ciężkiej pracy.

BUDŻET
Faktyczne zadłużenie na koniec 2016 roku wyniesie ok. 12,8 mln zł. To znaczy, że od objęcia przeze mnie funkcji wójta 6 lat temu zadłużenie gminy zmniejszyło się o ok. 10 mln zł. To duży sukces. Priorytetem są projekty unijne, praktycznie nie wykonujemy inwestycji bez dofinansowań z zewnątrz. Jesteśmy także najtańszym samorządem w Powiecie Kieleckim, czyli nasz urząd i urzędnicy najmniej „kosztują” właśnie naszych mieszkańców w przeliczeniu na osobę. Liczący 30 pracowników Urząd Gminy Górno służący ponad 14 tysiącom mieszkańców świadczy o tym, że nie mamy zbędnego przerostu zatrudnienia. Za ciężką pracę na każdym stanowisku dziękuję naszym urzędnikom. Szukamy dodatkowych wpływów do budżetu, aktualnie prowadzimy kampanię „zaktualizuj swój adres zamieszkania” aby podatki z PIT płacone przez naszych mieszkańców trafiały do naszego budżetu. Nie sięgamy nadmiernie do kieszeni podatników, mamy najtańszą wodę, śmieci, niskie, niepodnoszone podatki.

SZKOŁY

„Lider Edukacji”, „Laur Michała Anioła” i inne wyróżnienia, medale, nagrody bardzo cieszą i świadczą o dobrej kondycji oświaty. Duża w tym zasługa Samorządowego Zespołu Obsługi Szkół na czele z kierownik Barbarą Raczyńską. Obecnie realizowany jest projekt Erasmus+ (88 tys euro), w którym nauczyciele i dyrektorzy wszystkich szkół w gminie wyjeżdżają i czerpią wiedzę oraz doświadczenie ze szkół i akademii w Anglii, Hiszpanii i Włoszech. Ze względu na duże obciążenie pracą dyrektorów szkół i ich zastępców, Rada Gminy podjęła decyzję o obniżeniu im pensum, nawet niektórym, do 2 godz. nauczania tygodniowo. Słabszym dzieciom, ale nie tylko, służy coraz lepsza, ucząca tolerancji szkoła integracyjna w Leszczynach. We wszystkich szkołach funkcjonują świetlice nawet w godz. od 6.30 do 16.30. Dwa przedszkola gminne w Cedzynie i Radlinie oraz 6 punktów przedszkolnych zapewniają opiekę wszystkim przedszkolakom z gminy. Utworzone zespoły szkolne są strzałem w dziesiątkę w obliczu nadchodzącej reformy. Poprawiamy wyniki poprzez m.in. dodatkowe zajęcia z przedmiotów egzaminacyjnych tzw. „godziny wójtowe”. Dzieci są żywione z naszych kuchni, od tego roku druga po Woli Jachowej kuchnia w szkole w Bęczkowie świadczy usługi cateringowe dla połowy szkół w gminie.

OBSZAR BEZPIECZEŃSTWA
Wszystkie gminne jednostki OSP mamy w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. To ewenement i sukces w skali województwa. Ostatnio OSP Leszczyny spełniło wymagania KSRG. Staramy się dbać o dobry sprzęt, szkolenia itp. W Górnie i Woli Jachowej działają Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze dziewcząt i chłopców. To cieszy. Dbamy o wyjazdy młodzieży na obozy szkoleniowe. Wprowadziliśmy regulację wynagrodzeń dla strażaków za godziny wyjazdów do akcji i na szkolenia. Na początku kadencji została oddana do użytku nowa strażnica w Górnie i zakupiony nowy ciężki wóz dla tej jednostki. Również pozostałe jednostki OSP mają nowe remizy i garaże. Obecnie, decyzją Zarządu Gminnego OSP, złożyliśmy do Marszałka Województwa Adama Jarubasa wniosek na ciężki samochód dla Woli Jachowej. Napisaliśmy dobry projekt i pomimo dużej konkurencji gmin dostaliśmy ogromne dofinansowanie 75%. Bezpieczeństwo, to także komunikacja publiczna. Nowa linia miejska 41 oraz 43 i 47 docierają do najdalszych zakątków gminy. Staramy się dbać o wszystkich, nie tylko o duże miejscowości w centrum.

OBSZAR OPIEKI ZDROWOTNEJ I SPOŁECZNEJ

Funkcjonują dwa ośrodki zdrowia w Górnie i w Radlinie, w których leczy 8 lekarzy. Jest kilka specjalizacji. Przyjmowani są licznie pacjenci, także z sąsiednich gmin. Ciężką pracę pokazują statystyki. Ośrodki są po remontach, doposażone w nowy sprzęt np. USG czy karetkę. Staramy się dbać o cały personel medyczny, co ważne w obecnej sytuacji w służbie zdrowia. Na pochwałę zasługuje dobre zarządzanie przez dyrektor Alfredę Zawieruchę-Rubak. Ostatnio wszyscy pracownicy w ośrodkach otrzymali zasłużone podwyżki. Sprawdza się formuła publicznego ZOZ, i nauczeni doświadczeniem innych, nie mamy w planach prywatyzacji. Aktualnie Stowarzyszenie z Radlina wraz z GOPS i Bankiem Żywności z Kielc kontynuuje duży projekt paczek żywnościowych dla 800 mieszkańców gminy. Wraz z GOPS napisaliśmy projekt i zostaliśmy, jako jedyni z województwa, uhonorowani w Krakowie statuetką „Gmina Równych Szans”. Cieszy, że w Krakowie doceniono działania dobroci, których w projekcie przedstawiliśmy wiele. W Woli Jachowej od 4 lat funkcjonuje rehabilitacja, a osoby niepełnosprawne z kilku gmin mogą przebywać w Środowiskowym Domu Samopomocy. Często w gminie przeprowadzane są badania cytomammograficzne. W szkołach we współpracy z Wydziałem Lekarskim i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego od dwóch lat prowadzone są bezpłatne, nieinwazyjne badania w kierunku prawidłowej budowy ciała u dzieci. Od dwóch lat funkcjonuje w gminie grupa AA „Łysica”. Organizujemy zbiórki krwi i drugi rok z rzędu gmina Górno zbiera najwięcej w Powiecie Kieleckim tego bezcennego leku. W Krajnie powstał Klub Seniora i mamy nadzieję że będzie działał, a organizatorzy nie stracą zapału.

KULTURA, TRADYCJA I WARTOŚCI
6 lat temu w gminie nie było nawet jednej świetlicy wiejskiej, a jedyne wówczas Koło Gospodyń w Woli Jachowej nie miało nawet strojów ludowych i spotykało się w prywatnych domach. Obecnie mamy 7 KGW również w Skorzeszycach, Górnie Parcelach, Krajnie, Radlinie, Leszczynach i najnowsze „Ekobabki” w Cedzynie oraz jedyne w województwie Gminne Koło Gospodarzy. Wszystkie prezentują się wyśmienicie. Od 4 lat istnieje Gminny Ośrodek Kultury a powstająca w nim (marzenie wójta) Orkiestra Dęta ma debiutować w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia w Kościele pw. św. Wawrzyńca w Górnie. Sprzęt dla orkiestry pozyskany został przez GOK z projektów unijnych. Naukę gry prowadzi profesjonalny kapelmistrz. Również w GOK prowadzony jest dziecięcy zespół ludowy „Górne Nutki”, który uczy profesjonalny trener i choreografka, oraz przy GOK Zespół Dziecięcy . Choć w GOK-u mamy niespełna 3 etaty, to prowadzonych jest bardzo wiele zajęć dla dzieci (zespoły, klub szachowy), dla przedsiębiorców, koordynacja KGW itp. Pisanych jest wiele projektów unijnych. Duży nacisk kładziony jest na rozwój przedsiębiorczości. Ten nieliczny, ale efektywny zespół pracowników GOK okazuje się gminie bardzo pomocny, co trzeba docenić. Ponadto w gminie działają znane zespoły ludowe „Górnianecki”, „Bęczkowianie”, etnograficzny „Niwa”, teatr „Górnolotni”. Powstają stowarzyszenia, nowe grupy chóralne i inne inicjatywy. Jako duży sukces można zaliczyć to, że nie tylko w centrum, ale w wielu miejscowościach odbywają się festyny rodzinne, parafialne, dni pieroga, ziemniaka czy dożynki. Stworzyliśmy ku temu odpowiednie warunki, tj. domy kultury i świetlice w Górnie, Krajnie, Radlinie, Woli Jachowej, Leszczynach, Bęczkowie. To dla nas ważne, żeby na miejscu, w każdej wsi aktywni mieszkańcy mieli u siebie warunki do wszelkich inicjatyw, a nie jedynie w szkołach. Złośliwi twierdzą, że ten obszar to głównie zabawa, występy i kulinaria. Nic bardziej mylnego, gdyż dzięki tym, którzy bezinteresownie działają i organizują się, ludzie się spotykają, przekazują wartości młodszym pokoleniom, kultywują tradycję i kulturę. Bardzo cenię aktywnych społecznie ludzi i dziękuję im za to. Cenimy sobie także współpracę i chcemy wspierać wszystkie 5 parafii na terenie gminy.

INWESTYCJE I INFRASTRUKTURA
Atutem gminy jest dobra komunikacja ze stolicą regionu Kielcami. Należymy do Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego z gminami podkieleckimi ale także innymi spełniającymi warunki, a nie sąsiadującymi z Kielcami tj. Chęcinami, Chmielnikiem i Strawczynem. W ramach KOF występujemy z szeregiem projektów unijnych w wielu dziedzinach. Ciągle rozwijamy sieć dróg w gminie korzystając z dofinansowań. Jesteśmy w czołówce gmin pod względem ilości pozwoleń na budowę. Czekamy na aktualizację KPOŚK i będziemy starać się o środki unijne z RPO na budowę oczyszczalni ścieków i kanalizacji pozostałej części gminy. Po stronie gminy mamy już wszystko dopięte tj. projekt z pozwoleniem na budowę, uzgodnienia środowiskowe, badania geologiczne, wykupiony teren, zabezpieczony wkład własny, spełnione warunki ilości LRM. Ośrodek SABAT KRAJNO z restauracją sprawdza się jako prywatna wspaniała, całoroczna inwestycja i przyciąga turystów do powstających ciągle gospodarstw agroturystycznych, dając okolicznym mieszkańcom dochód. W każdym z opisanych obszarów, kluczowych dla godnego życia w gminie przytoczyłem wiele przykładów inicjatyw. Praktycznie na wszystkie sięgamy po środki zewnętrzne. Wymaga to od nas wszystkich ciężkiej pracy i poświęcenia na rzecz Małej Ojczyzny, ale tylko w ten sposób możemy osiągnąć sukces.

Cieniem na kadencji kładą się ciągłe śledztwa, postępowania, kontrole, przesłuchania oraz próba wygaszenia przez Komisarza mandatu wójta. Przykro też, że przez jednego radnego powołującego się na swoje wpływy, gmina ponosi wymierne straty. Musimy się ciągle bronić.
Dzięki dobrej współpracy z większością radnych i sołtysów możemy pochwalić się wieloma sukcesami. Za tą pracę na rzecz gminy serdecznie im dziękuję. Jednak najbardziej chyba cieszy, że w ostatnim roku to właśnie w naszej gminie urodziło się najwięcej dzieci, choć moja żona Marta doradziła mi żebym w tym przypadku nie chwalił się że to moja zasługa. Żartuje wójt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie