Gmina Kije, powiat pińczowski. Dofinansowanie na odbudowę...

  Gmina Kije, powiat pińczowski. Dofinansowanie na odbudowę stacji w Hajdaszku zapewnione (WIDEO)

  Bartłomiej Bitner

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Unijne dofinansowanie odbudowy stacji w Hajdaszku zapewnione. Preumowę w tym celu podpisano w czwartek, 7 grudnia.
  1/29
  przejdź do galerii

  Unijne dofinansowanie odbudowy stacji w Hajdaszku zapewnione. Preumowę w tym celu podpisano w czwartek, 7 grudnia.
  ©Krzysztof Krogulec

  To już pewne. Stacja kolei wąskotorowej w Hajdaszku, gmina Kije, odzyska dawny blask i znów zacznie tętnić życiem. W czwartek, 7 grudnia, podpisano preumowę na jej odnowę. Obiekt zostanie wyremontowany równolegle z budową Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach.  Zanim doszło do parafowania dokumentu, w ruch poszły… koła. Koła kolejki wąskotorowej, bo między innymi przedstawiciele regionalnych i lokalnych samorządów, w tym marszałek Adam Jarubas, przejechali ciuchcią ze Umianowic do Hajdaszka – po to, by podkreślić, jak uroczy odcinek o długości 2300 metrów dzięki planowanej inwestycji ponownie zostanie otwarty. Na stacji przywitała ich okolicznościowa zapowiedź, że oto specjalny pociąg „Delta Nidy” wjechał na peron i że następny taki skład – to już nieco żartobliwie – przyjedzie za lat 20.

  - Oczywiście wąskotorowe pociągi będą się zatrzymywać w Hajdaszku już za dwa lata. Podpisaliśmy bowiem preumowę oznaczającą zapewnienie unijnych pieniędzy na odbudowę tutejszej stacji, która ruszy już w przyszłym roku – podkreśla marszałek Adam Jarubas. Chodzi o dofinansowanie kwotą 2 milionów 61 tysięcy złotych zadania oszacowanego na 3 miliony 497 tysięcy złotych.

  Przy wsparciu dotacji z Brukseli zostanie zrealizowany projekt pod nazwą „Stacja Hajdaszek – Kolejowy Skansen”. Oznacza to nie tylko rewitalizację kompletnie dziś zniszczonej stacyjki, którą wybudowano w 1924 roku. Prace przewidują adaptację zabytkowego dworca na miejsce mające przypominać o historii kolei wąskotorowej w regionie, a także rozbudowę stacji o perony i zadaszenie, remont toru kolejki oraz zakup zabytkowej lokomotywy spalinowej z wagonami i drezyn.

  - Celem jest współgranie odnowionej stacji w Hajdaszku z Centrum Edukacji Przyrodniczej, którego budowa również rozpocznie się w przyszłym roku i będzie prowadzona równolegle – mówi Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach. – Obie inwestycje mają się rozpocząć w przyszłym roku i najpóźniej na przełomie 2019 i 2020 roku maja być gotowe – dodaje.

  Z odnowy stacji w Hajdaszku cieszy się wójt gminy Kije Krzysztof Słonina. – Bo nasi mieszkańcy są od pokoleń związani z koleją. Dzięki temu możliwe stanie się przypomnienie dzieciom i młodzieży, że „wąskotorówka” była tu przed wieloma laty bardzo ważnym środkiem transportu – zaznacza wójt.

  - Dla naszego regionu to istotna rzecz. Turyści nie tylko będą podróżować Ciuchcią Express Ponidzie obecną trasą Jędrzejów- Pińczów przez Umianowice, ale zyskają także fragment kolejnej. To z pewnością uatrakcyjni przejazd – uważa starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski.

  Przypomnijmy, że Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach powstanie na terenie liczącym 13,5 hektara gruntów, obejmującym też obecną tam stację, która przejdzie generalny remont. W budynku Ośrodka Edukacji Przyrodniczej między innymi powstaną pracownie i sala edukacyjno – konferencyjna oraz 75 miejsc noclegowych. Dodatkową atrakcją będzie „Nidarium”, czyli akwarium wielkogabarytowe pokazujące życie w środowisku rzeki Nidy. Wstępny koszt budowy Ośrodka szacowany jest na 14,5 miliona złotych. Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych otrzymał pod tę inwestycję 11 milionów 823 tysiące złotych unijnej dotacji.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Świeć się z Energą

  Świeć się z Energą

  Święta 2018

  Święta 2018

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Echa Dnia

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Echa Dnia