Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Końskie wystąpiła do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o 14 milionów złotych na zbiornik w Sielpi

Paweł Więcek
Paweł Więcek
archiwum
Gmina Końskie wystąpiła właśnie do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o 14 milionów złotych, które pozwolą rozpocząć prace związane z odbudową zbiornika w Sielpi. Wciąż nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle będzie można uruchomić fundusze unijne na realizację tej inwestycji.

W poniedziałek odbyła się sesja Rady Miejskiej w Końskich. Podczas posiedzenia przedstawiono stan prac przy rewitalizacji zalewu w Sielpi. Jak informuje burmistrz Końskich Krzysztof Obratański, radni przyjęli projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na to, by gmina złożyła do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wniosek o udzielenie dofinansowania do tak zwanej remediacji, czyli usunięcia zanieczyszczeń ze zbiornika w Sielpi. Chodzi o kwotę 14 milionów złotych.

- Ponieważ Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach uchylił decyzję środowiskową po skardze ekologów, wykonawca dokumentacji zaktualizował raport oddziaływania na środowisko i złożył do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wniosek o uzgodnienie. Oczywiście decyzja może być ponownie zaskarżona, dlatego w zakresie ograniczonym do samej czaszy zbiornika chcemy poddać zbiornik remediacji omijając pułapki związane z całym postępowaniem. Pójdziemy po granicy obszaru chronionego Natura 2000 - wyjaśnia Krzysztof Obratański.

Spór z ekologami to tylko jeden problem związany z wartą 30 milionów złotych inwestycją w Sielpi. Gmina na przeprowadzenie rewitalizacji uzyskała dotację z funduszy unijnych o wartości 25 milionów złotych. - Jednak podpisana preumowa nie może być skonsumowana, ponieważ nie ma zgody Komisji Europejskiej ze względu na to, że, jak twierdzi marszałek, nie ma spełnionego warunku ze strony rządu polskiego w postaci przyjętego programu gospodarowania wodami. Przez to nie można uzyskać dofinansowania i nie wiem, czy to w ogóle będzie możliwe - tłumaczy Krzysztof Obratański.

Burmistrz Końskich jest jednak dobrej myśli. - Jeśli nowa decyzja środowiskowa zostanie wydana i wejdzie na trwałe do obrotu prawnego, jeśli pozyskamy pieniądze z Narodowego Funduszu i przeprowadzimy remediację, zaktualizujemy wniosek o dofinansowanie w zakresie wykonanych prac i podpiszemy umowę z marszałkiem - mówi Krzysztof Obratański.

Inwetycja w Siepli zakłada nie tylko oczyszczenie zbiornika z nanosów, ale także budowę urządzeń wodnych takich jak łapacz rumoszu czy usuwające z zalewu nadmiar wody - na przykład podczas długotrwałych opadów. W planach jest także przebudowa molo, pod którym będzie przepływać woda, oraz budowa wyspy, dzięki której nurt rzeki będzie ukierunkowany na kąpielisko.

ILE DAJEMY DZIECKU DO KOPERTY NA KOMUNIĘ ŚWIĘTĄ?

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Chętnie oglądasz teleturnieje? Sprawdź się! [QUIZ]




Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]






Dzień Matki 2018 - prezenty na Dzień Matki? TOP 10




Drogie paliwo w Polsce? Zobacz ile za paliwo zapłacisz na świecie!





Czy umiesz ochronić się przed kleszczem?




Sprawdź się, czy dobrze znasz polskie seriale! (QUIZ)



ZOBACZ TAKŻE: Info z Polski - Opiekunka ze żłobka nagrana jak znęca się nad dziećmi. Szaleniec z piłą łańcuchową chodził po mieście. Taksówka powietrzna przetransportuje w każde miejsce w Polsce

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie