Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Koprzywnica przekazała dotację na prace konserwatorskie parafii świętego Floriana

Klaudia Tajs
Dotację na remont zabytkowych elementów przekazała na ręce proboszcza parafii księdza Jerzego Burka burmistrz Koprzywnicy  Aleksandra Klubińska.
Dotację na remont zabytkowych elementów przekazała na ręce proboszcza parafii księdza Jerzego Burka burmistrz Koprzywnicy Aleksandra Klubińska. UM Koprzywnica
15 tysięcy złotych przekazano na prace konserwatorskie dla parafii świętego Floriana w Koprzywnicy. Pieniądze pozwolą wyremontować romański wątek kamiennego fragmentu elewacji w zabytkowym kościele.

Dotację na remont zabytkowych elementów przekazała na ręce proboszcza parafii księdza Jerzego Burka burmistrz Koprzywnicy Aleksandra Klubińska. - Wspieramy parafię w miarę naszych możliwości finansowych, dlatego przekazujemy kwotę 15 tysięcy złotych - powiedziała burmistrz Aleksandra Klubińska. - Kościół Świętego Floriana w Koprzywnicy to zabytkowa perełka naszego regionu i województwa świętokrzyskiego, dlatego wspieramy parafię z nadzieją, że choć w części przyczynimy się do odnowienia zabytku.

Świątynia powstała wraz z budynkami klasztornymi Opactwa Cystersów na początku 1200 roku. Do kościoła przylega jedno skrzydło dawnego klasztoru cystersów z 1 połowy XIII wieku. Obecnie kościół parafialny pod wezwaniem świętego Floriana, dawniej kościół klasztorny ojców Cystersów, po kasacji zakonu został zamieniony na kościół parafialny.

Prace koncentrują się na renowacji fasady kościoła a także detali architektonicznych z czasów romańskich. Prace prowadzone są na południowej ścianie. Remont strony południowej był konieczny szczególnie ze względu na wpływ deszczu. O zakresie obecnie prowadzonych prac mówi proboszcz ksiądz Jerzy Burek. - Są duże destrukcje reliktu kamiennego romańskiego, zniszczenia powstawały przez wiele, wiele, lat - wyjaśnia ksiądz proboszcz Jerzy Burek. - To powodowało także zniszczenie wewnątrz kościoła. Woda przesiąkała do kościoła, dając wycieki wody, co uniemożliwiało prowadzenie prace przy odnowieniu wewnętrznym kościoła.

Remont finansowany jest z kilku źródeł. Częściowo wydatki finansowane są z datków przekazanych przez parafian. Remont wsparła także dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tymczasem zakres koniecznych do wykonania prac jest znacznie większy. Ksiądz proboszcz Jerzy Burek tłumaczy, że prowadzone obecnie prace załatwią tylko część potrzeb obiektu. Na remont czeka między innymi wymiana dachu na wieży kościelnej, ponieważ obecny zaczyna przeciekać.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jak żyli osadzeni w dawnych więzieniach?



Co może policjant, a czego nie?


Czy dostałbyś się do policji? Test


Czy dogadałbyś się w więzieniu? Test z grypsery


Wiesz, co oznaczają więzienne tatuaże?


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie