Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Krasocin ma drugą oczyszczalnię

Rafał BANASZEK
Wójt Krasocina Józef Siwek mówi, że nie spodziewał się, że w ciągu jednego miesiąca gminie uda się oddać do użytku aż dwie oczyszczalnie ścieków.
Wójt Krasocina Józef Siwek mówi, że nie spodziewał się, że w ciągu jednego miesiąca gminie uda się oddać do użytku aż dwie oczyszczalnie ścieków. Rafał Banaszek
To prawdopodobnie jedyny w Polsce samorząd, który w jednym roku oddał do użytku dwie takie inwestycje.

Kilka dni temu odbył się odbiór końcowy i uroczyste otwarcie oczyszczalni ścieków w Koziej Wsi. To druga oczyszczalnia po krasocińskiej, którą gmina oddała do użytku niecały miesiąc wcześniej. Po tym względem Krasocin jest jedyną gminą w województwie świętokrzyskim a być może i Polsce, która w jednym roku postawiła dwie oczyszczalnie.

- Nie znam drugiej gminy w Polsce, która w jednym roku wybudowałaby dwie oczyszczalnie ścieków i sieć kanalizacyjną - mówił na otwarciu główny wykonawca inwestycji Adam Zając, prezes firmy Sumax z Krakowa, spółki, która od 1992 roku wybudowała na terenie kraju 80 oczyszczalni!

MNIEJSZA O POŁOWĘ

Ta oleszyńska może przyjąć 280 metrów sześciennych ścieków na dobę i jest mniejsza od krasocińskiej, która jest w stanie oczyścić w 24 godziny aż 530 metrów sześciennych odpadów. Budowa obydwu zlewni trwała dwa lata i kosztowała łącznie prawie 8 milionów złotych. Na budowę oczyszczalni i sieci kanalizacyjnej gmina Krasocin pozyskała pieniądze z Unii Europejskiej.

PIERWSZE ŚCIEKI W TYM TYGODNIU

Jeszcze w tym tygodniu mają popłynąć rurami pierwsze ścieki od mieszkańców Oleszna. Oczyszczalnia przyjmie docelowo odpady również z Koziej Wsi, Woli Świdzińskiej i Chotowa. Obecnie w dalszym ciągu budowana jest sieć kanalizacyjna w Olesznie, która ma być gotowa w czerwcu przyszłego roku. Pozostałe wspomniane miejscowości będą kanalizowane w następnym etapie.

CIEKAWOSTKI TECHNICZNE

Nowoczesna mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia w Koziej Wsi jest w pełni zautomatyzowana. Steruje nią komputer przemysłowy, którego podzespoły wyprodukowała legendarna francuska firma elektroniczna Schneider. Dodajmy, że rocznie oleszyńska oczyszczalnia zużyje, bagatela 200 tysięcy kilowatów energii! Budynek gospodarczy jest taki sam, jak w Krasocinie, jedynie zbiorniki na ścieki są mniejsze. Do oczyszczalni, która zlokalizowana jest w polach, tuż przy Centralnej Magistrali Kolejowej, prowadzi wybudowana droga asfaltowa.

BUDUJĄ I BĘDĄ BUDOWAĆ

Oprócz Oleszna, sieć kanalizacyjna powstaje obecnie również w innych częściach gminy, to jest w Krasocinie, Lipiu, Nowym Dworze, Czostkowie, Występach i Bukowie. Pod koniec roku zostanie ogłoszony przetarg na kanalizowanie Sułkowa. Obecnie stopień skanalizowania gminy Krasocin wynosi około 15 procent, natomiast wodociągi ma 96-97 procent mieszkańców. Do 2012 roku połowa terenu gminy Krasocin ma być już skanalizowana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie