Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Kunów zapłaci więcej za energię elektryczną. Prawie pięciokrotny wzrost ceny! Czy w gminie będą oszczędności?

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Urząd Miasta w Kunowie po termomodernizacji - projekt.
Urząd Miasta w Kunowie po termomodernizacji - projekt. Facaebook Lech Łodej
Samorządy drżą przed rachunkami za prąd. Jedni szukają drastycznych oszczędności, drudzy stawiają na nowe technologie rozpoczynając inwestycje w fotowoltaikę. Gmina Kunów jest przygotowana na wzrost energii elektrycznej i ma plany na oszczędzanie.

Bezpieczeństwo mieszkańców to coś na czym zależy burmistrzowi Kunowa, Lechowi Łodejowi najbardziej, dlatego zapewnia, że jeśli będą oszczędności to na pewno nie kosztem mieszkańców.

Nie będzie gaszenia oświetlenia ulicznego a dzieci spokojnie będą chodziły do szkoły, nie będzie lekcji zdalnych.
- Bardzo zależy mi na bezpieczeństwie mieszkańców mojej gminy – podkreśla burmistrz Łodej i zapewnia, że samorząd nie zostawi mieszkańców bez światła ulicznego, od zapadnięcia zmroku do przynajmniej godziny 23.

- Mieliśmy dotąd pół miliona za energię rocznie, teraz, po przetargu mamy trzy i pół miliona – mówi Lech Łodej. - W przyszłym roku za energię elektryczną zapłacimy nie 42 grosze a 2 złote 19 groszy za kilowatogodzinę. Jesteśmy po przetargu, nie było tańszych ofert – dodaje burmistrz.

Ma nadzieję, że do samorządu trafią pieniądze rządowe na wzmocnienie gmin w tej sytuacji. Jeśli będą to pieniądze w kwocie około 3 milionów złotych, to wystarczyłoby to gminie Kunów na pokrycie wyższych kosztów.

Największą instalacją, która pobiera mnóstwo energii jest oczyszczalnia ścieków. - Jest bardzo nowoczesna, jest oddzielany mikroplastik i antybiotyki – mówi burmistrz.

Technologia tego obiektu powoduje, że energia jest pobierana w dużych ilościach. Za jej funkcjonowanie, w ciągu roku, gmina płaci już 700 tysięcy złotych, wcześniej była to kwota 200 tysięcy złotych.

Żeby zaoszczędzić pieniądze już jest prowadzony audyt energetyczny a niebawem powstaną dwie turbiny wiatrowe na oczyszczalni. - Tu powstanie także minifarma fotowoltaiczna na powierzchni pół hektara – wylicza Łodej. Farma będzie zasilać oczyszczalnię, co na pewno przełoży się zwiększenie oszczędności.

Ciekawostką jest to, że gmina lada moment otrzyma certyfikat na suche osady, które są pozostałością po oczyszczaniu ścieków.
- Tych osadów za wiele nie ma ale one będą mały certyfikat jako znakomity polepszacz gleby – chwali się burmistrz.

Suche osady będzie można wykorzystywać jako nawóz na trawniki lub pod krzewy. Jak podkreśla Łodej, gmina nie chce za ten materiał pieniędzy wystarczy, że nie będzie musiała płacić za utylizację.

Oszczędności Kunów szuka już od dawna.

Samorząd szuka oszczędności między innymi poprzez montaż ledowego oświetlenia.
- Wymieniliśmy do tej pory połowę lamp na ledowe na terenie gminy – wymienia burmistrz. - Teraz będziemy wymieniać kolejne. To przyniesie wymierne oszczędności – dodaje.

Łodej podkreśla, że już kilka lat temu gmina stawiała na fotowoltaikę czego przykładem może być szkoła w Kunowie. - To jest oszczędność na poziomie 70 procent. Teraz, z nowości, to jest Środowiskowy Dom Samopomocy w Dołach Biskupich gdzie również są panele fotowoltaiczne – opowiada Lech Łodej.

- Chcemy też fotowoltaikę zainstalować na remizie w Nietulisku Dużym i na budynku urzędu – informuje.

Lech Łodej zwraca uwagę też na to, że pomóc w oszczędzaniu ma klaster, utworzony między czterema gminami czyli Kunów, Tarłów w powiecie opatowskim, Brody w powiecie starachowickim, Ćmielów i Bałtów. Klaster obniży wykorzystanie energii.

- Energia, którą wytwarzamy przez dwa miesiące wakacji, trafia do sieci energetycznej i nie mamy możliwości z niej skorzystać. Także energię będącą w tym klastrze możemy przekierowywać na obiekty, które niedomagają energetycznie, na przykład na przepompownię – mówi burmistrz Łodej i dodaje, że klaster pozwoli na oszczędności na poziomie 25 procent.

Burmistrz zwraca uwagę, że gmina, działania zmierzające do oszczędności prowadziła już dużo wcześniej, przewidując nieco kryzys z jakim teraz przychodzi się mierzyć. Pojawiła się już kilka lat temu propozycja programu parasolowego dla mieszkańców, polegająca na montażu instalacji OZE na budynkach mieszkalnych. Wówczas nie spotkał się on z zainteresowaniem mieszkańców.

- Niestety świadomość kilka lat temu nie była taka jak teraz i to się nie udało – mówi Łodej.

Do pomysłu sprzed lat gmina chce powrócić teraz, zwłaszcza, że dofinansowanie tych projektów w tej chwili wynosi do 85 procent. Jak zapewnia burmistrz, audyty, które zostały wykonane przed kilku lat nie tracą na ważności, pod warunkiem, że dane gospodarstwo domowe nie było od tego czasu rozbudowywane pod względem sieci energetycznej.

Gmina szuka oszczędności inwestując w fotowoltaikę, przygotowując, przy ulicy Sosnowej w Janiku, działkę o powierzchni około dwóch hektarów pod farmę fotowoltaiczną o mocy dwóch megawatów. - To by nam bardzo pomogło w zabezpieczeniu energetycznym gminy – mówi Lech Łodej.

Przebudowie ulegnie także baza PSZOK w Kunowie. Tutaj również ma się pojawić fotowoltaika. Burmistrz wskazuje, że baza w tej chwili wygląda nieestetycznie i należy to poprawić. Systemy fotowoltaiczne pojawią się także na przepompowniach wody. W szkołach oraz budynkach użyteczności publicznej, na terenie gminy zostaną zainstalowane pompy ciepła. Samorządowi zależy na tym, żeby energię czerpać ze słońca co ma wpłynąć na oszczędności.

- Mamy dużo rezerw i to jest dla nas dobre – podkreśla Łodej. - Te rezerwy policzyliśmy, przewidywaliśmy, że energia nie będzie tanieć ale że aż tak zdrożeje to tego nikt chyba nie przewidział. Ale wierzę, że jeśli te wszystkie inwestycje zostaną wdrożone to my jako gmina sobie spokojnie poradzimy – uspakaja burmistrz Kunowa.

Burmistrz zapewnia, że wyłączenia prądu nie są planowane w szkołach oraz obiektach rekreacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie