Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina ma dług wobec wspólnot

Rafał BANASZEK
- Zgodnie z artykułem 13 ustawy o własności lokali z 1994 roku to właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu. A tym właścicielem jest gmina Włoszczowa, nie najemca. I to gmina powinna wywiązywać się z obowiązku pokrywania kosztów za swoj
- Zgodnie z artykułem 13 ustawy o własności lokali z 1994 roku to właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu. A tym właścicielem jest gmina Włoszczowa, nie najemca. I to gmina powinna wywiązywać się z obowiązku pokrywania kosztów za swoj R. Banaszek
O tym, że największą zaległością dla gminy Włoszczowa jest budynek przy ulicy Żeromskiego 17, gdzie do niedawna ogrzanie 1 metra kwadratowego kosztowało
O tym, że największą zaległością dla gminy Włoszczowa jest budynek przy ulicy Żeromskiego 17, gdzie do niedawna ogrzanie 1 metra kwadratowego kosztowało 5 złotych poinformował Radę Miejską Michał Ślęzak, inspektor do spraw mienia i gospodarki lokalami w W R. Banaszek

O tym, że największą zaległością dla gminy Włoszczowa jest budynek przy ulicy Żeromskiego 17, gdzie do niedawna ogrzanie 1 metra kwadratowego kosztowało 5 złotych poinformował Radę Miejską Michał Ślęzak, inspektor do spraw mienia i gospodarki lokalami w W
(fot. R. Banaszek)

Po naszym ostatnim artykule dotyczącym zadłużenia Urzędu Gminy we Włoszczowie wobec Wspólnot Mieszkaniowych sprawą zainteresowali się radni miejscy. Pytali, czy to prawda. O dziwo, żaden urzędnik w gminie nie potrafił udzielić jasnej odpowiedzi. Nawet pani skarbnik, która o całej sprawie dowiedziała się ponoć... z naszej gazety.

Przypomnijmy, że zdaniem zarządów Wspólnot Mieszkaniowych we Włoszczowie, Urząd Gminy nie płaci za utrzymywanie swoich lokali mieszkalnych znajdujących się we wspólnotach. Efekt tego jest taki, że za gminę - według zarządów wspólnot - muszą płacić, oczywiście, właściciele pozostałych lokali.

Zadłużenie gminy Włoszczowa wobec wspólnot rośnie lawinowo od kilku lat. W ciągu trzech lat, od 2002 roku, dług urósł do przeszło 140 tysięcy złotych! Takie pikantne dane podał ostatnio do publicznej wiadomości Jarosław Czechowski, który zajmuje się zawodowo zarządzaniem i administrowaniem nieruchomościami we Włoszczowie.

Dowiedzieli się z gazety

Radni miejscy postanowili zainteresować się tą sprawą. W ubiegłym tygodniu pytali na sesji władze gminy Włoszczowa, czy to prawda, że urząd ma takie duże zadłużenie wobec wspólnot oraz ile gmina zalega wspólnotom za sam 2005 rok.

Na te pytania nikt z urzędników nie umiał jasno odpowiedzieć. Trudno się dziwić, skoro nawet sama pani skarbnik gminy Danuta Piątek przyznała zdziwiona, że o sprawie dowiedziała się... z "Echa Dnia". - Z gazety wiem, że jest to kwota 142 tysięcy złotych - stwierdziła krótko osoba odpowiedzialna za stan finansów w Urzędzie Gminy.

- Na dziś nie jestem w stanie oszacować wysokości zadłużenia. Zrobię inwentaryzację długu, wtedy zobaczymy. W lutym bądź marcu wszystko zostanie uregulowane - mówiła Danuta Piątek. - Może się to skończyć nawet eksmisjami lokatorów. Nie mogę się z tym zgodzić, żeby gmina dopłacała za ciepło lokatorom, którzy mieszkają w lokalach komunalnych - dodała pani skarbnik.

- Szkoda, że dowiaduje się pani o gminnym długu z gazet - zdziwił się przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej Tadeusz Huś. - Od dawna były kierowane pisma od zarządów Wspólnot Mieszkaniowych do burmistrza, żeby zajął się tą sprawą. Był czas, żeby to załatwić. W końcu może się okazać, że jeśli braknie cierpliwości tym ludziom, którzy dopłacają za gminę, to skierują sprawy do sądu o pokrycie należności - ostrzegał radny Huś.

Gmina nie płaci

Ostre wypowiedzi urzędników podgrzewały coraz bardziej atmosferę na sali konferencyjnej Urzędu Gminy, gdzie trwały obrady. W końcu głos zabrał Jarosław Czechowski, który - jak się okazuje - o sprawie zadłużenia gminy wie najlepiej, chociaż nie jest pracownikiem urzędu. - Pani skarbnik mija się z prawdą - stwierdził stanowczo ekspert od zarządzania i administrowania nieruchomościami we Włoszczowie.

- Zgodnie z artykułem 13 ustawy o własności lokali z 1994 roku to właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu. A tym właścicielem jest gmina, nie najemca. I to gmina powinna wywiązywać się z obowiązku pokrywania kosztów za swoje lokale. A gmina nie płaci wspólnotom, łamiąc notorycznie prawo. Skoro gmina nie umie się wywiązywać z tego obowiązku, to po co trzymać te lokale? - mówił Jarosław Czechowski.

Uchwalili, a nie realizują?

- Pisma od Wspólnot Mieszkaniowych były kierowane od lat do Urzędu Gminy, żeby zainteresował się tą sprawą. Mogę przynieść trzy teczki dokumentów. Przecież to wy, radni miejscy uchwaliliście program gospodarowania mieszkaniowymi zasobami gminy Włoszczowa w latach 2004 - 2009. Program kosztował siedem tysięcy złotych. Dlaczego nie jest realizowany? Po co to było robić? Dziwię się bardzo - kontynuował Czechowski.

Po takich argumentach skarbnik gminy Włoszczowa podziękowała przedmówcy "za wykład" dotyczący obowiązków urzędu. Danuta Piątek obiecała, że do końca maja sprawa będzie załatwiona z zarządcami wspólnot.

- Umowy będą zawierane z poszczególnymi wspólnotami, a nie jak było wcześniej, z zarządcą - dodał Michał Ślęzak, inspektor do spraw mienia i gospodarki lokalami w Wydziale Planowania Przestrzennego i Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Gminy we Włoszczowie.

Widać było, że urzędnikom zależy, żeby problem zadłużenia gminy wobec Wspólnot Mieszkaniowych był raz na zawsze załatwiony. - Obyśmy do tego tematu więcej nie wracali - zakończył burzliwą dyskusję Tadeusz Burdziński, przewodniczący Rady Miejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie