Gmina Mniów. Tu stawia się na pozyskiwanie środków zewnętrznych i kolejne ważne inwestycje

Materiał informacyjny Gminy Mniów
Samorząd gminy Mniów pozyskał dofinansowanie na kwotę blisko 3,5 mln złotych na zaprojektowanie i budowę kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Zachybie i Przełom
Samorząd gminy Mniów pozyskał dofinansowanie na kwotę blisko 3,5 mln złotych na zaprojektowanie i budowę kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Zachybie i Przełom
Dobiegający niebawem końca rok 2022 jest dla gminy Mniów czasem dużej aktywności i wytężonej pracy. Ma to zdecydowane odzwierciedlenie w realizowanych inwestycjach. Największe środki przeznaczono na te zadania, na które samorząd gminy pozyskał zewnętrzne dofinansowania rządowe i unijne. Patrząc na dynamicznie i sukcesywnie rozwijającą się gminę śmiało można powiedzieć, że obrana przez obecne władze strategia zrównoważonego rozwoju tej gminy, konsekwencja i spójność działań dziś przynoszą znakomite efekty.

W gminie Mniów stawia się na rozwój infrastruktury drogowej

A te widać szczególnie w rozwoju infrastruktury drogowej. - Od dawna stawiamy na remonty i przebudowę dróg na terenie naszej gminy, co widać było w ostatnim czasie po prowadzonych pracach w różnych jej zakątkach. Tak wiele remontów dróg mogliśmy przeprowadzić głównie dzięki pozyskanemu rekordowo wysokiemu rządowemu dofinansowaniu. Inwestując w rozwój infrastruktury drogowej, sukcesywnie poprawiamy komfort życia naszych mieszkańców – mówi wójt gminy Mniów, Piotr Wilczak.

I tak, tylko w tym roku już zakończyła się niezwykle ważna kolejna inwestycja drogowa. Mowa o przebudowie skrzyżowania przy drodze powiatowej Malmurzyn – Stachura – Piaski wraz z budową chodnika. Na realizację inwestycji, która kosztowała 382 tysiące złotych, dofinansowanie w kwocie 216 tysięcy złotych pozyskał powiat kielecki przy współpracy z gminą Mniów w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Pozostałą kwotę przekazał powiat i gmina Mniów po 83 tysiące złotych.

Przebudowane skrzyżowanie przy drodze powiatowej Malmurzyn – Stachura – Piaski wraz z nowym chodnikiem
Przebudowane skrzyżowanie przy drodze powiatowej Malmurzyn – Stachura – Piaski wraz z nowym chodnikiem

Na tym jednak nie koniec. Przy ulicy Gajowej w samym centrum gminy Mniów zostanie wybudowany chodnik. Inwestycja będzie kosztować ponad 830 tysięcy złotych. Na jej realizację pozyskano aż sześćdziesiąt procent rządowego wsparcia. Warto też dodać, że trwa wykonanie koncepcji budowy chodnika przy ulicy Wrzosowej w Mniowie. Przebudowę przejdą też drogi w Pępicach oraz Mokrym Borze, a dzięki milionowemu wsparciu rządowemu wybudowanych zostanie aż jedenaście kolejnych odcinków dróg gminnych.

Rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej - 16 mln złotych dofinansowania

Od samego początku władze gminy Mniów za jeden z priorytetów postawiły sobie rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnej. Samorząd gminy realizuje milionowy projekt pt. „Regulacja gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji Mniów – budowa kanalizacji sieciowej w miejscowości Grzymałków, Skoki, Zaborowice, Baran, Chyby, Podchyby, Serbinów i Rogowice”. Warto przypomnieć, że w lutym bieżącego roku, Zarząd Województwa Świętokrzyskiego podjął decyzję o zwiększeniu wysokości dofinansowania na ten projekt o 2,6 mln złotych. - To oznacza, że po zwiększeniu wartości dofinansowania inwestycji, wsparcie ze środków unijnych tego projektu wzrosło do 12,5 mln złotych. Część z planowanych zadań już wykonaliśmy. Przygotowujemy się także do ogłoszenia kolejnych przetargów – mówi wójt Piotr Wilczak, którego zdaniem rozbudowa sieci kanalizacyjnej i wodociągowej wraz z budową całej niezbędnej infrastruktury to jedno z priorytetowych zadań gminy. W chwili obecnej w ramach tego milionowego projektu podpisano już umowę na zakup ośmiu agregatów prądotwórczych w istniejących przepompowniach ścieków, a także prace mające na celu wyposażenie II ciągu technologicznego istniejącej oczyszczalni w niezbędne instalacje i urządzenia oraz prace modernizacyjne na I ciągu technologicznym. W ostatnim czasie gmina Mniów pozyskała również dofinansowanie na kwotę blisko 3,5 mln złotych na zaprojektowanie i budowę kanalizacji sanitarnej w miejscowości Zachybie oraz Przełom.

3,6 mln złotych unijnego dofinansowania na termomodernizację szkół

Jednym z priorytetów rozwojowych w gminie Mniów jest także rozwój szkół. Lokalny samorząd sukcesywnie doposaża szkoły i prowadzi w nich remonty. Jednym z największych bez wątpienia była budowa nowoczesnej sali gimnastycznej w szkole w Mniowie. Teraz przyszedł czas na kolejne ważne inwestycje w zakresie oświaty. Tym razem całkowitą przemianę już niebawem przejdą szkoły w Grzymałkowie i w Mniowie, a to za sprawą planowanej kompleksowej termomodernizacji obu obiektów. Na ten cel samorząd gminy Mniów pozyskał nieco ponad 3,6 mln złotych unijnego dofinansowania. Przetarg na wyłonienie wykonawców obu zadań zostanie ogłoszony na przełomie roku.

Warto przypomnieć, że blisko 1,4 miliona złotych unijnego dofinansowania władze gminy Mniów pozyskały na utworzenie pierwszego na terenie gminy klubu dziecięcego „Tęczowa kraina”, który już od dwóch lat pełni funkcję mini żłobka. Placówka oferuje szesnaście miejsc opieki, a od początku jej otwarcia swoje pociechy przyprowadziło tu już czterdziestu rodziców. We wrześniu tego roku dokonano podsumowania działalności klubu, nad którym opiekę po zakończeniu projektu przejęła gmina Mniów.

Ważnym zadaniem, które jest już w trakcie realizacji to budowa świetlicy w Chybach. To będzie nowoczesny i funkcjonalny obiekt. Na jego budowę pozyskano 267 tysięcy złotych unijnego dofinansowania.

Centrum Mniowa przejdzie rewitalizację

Ta inwestycja całkowicie odmieni oblicze centrum Mniowa. Wszystko to za sprawą rewitalizacji, jaka ruszyła w tym roku. W miejsce starych budynków powstanie nowoczesny obiekt wielofunkcyjny. W jednej z jego części będzie remiza OSP w Mniowie wraz dwoma garażami na samochody i całym niezbędnym zapleczem. W drugiej części budynku mieścić się będzie Gminny Ośrodek Kultury. Wybudowany tu będzie także plac manewrowy i parking na około dziesięć miejsc postojowych. Powstanie tu również plac miejski z promenadą i utwardzony plac ze skateparkiem dla wszystkich miłośników ekstremalnych sportów. Poza tym, rewitalizację przejdzie też nabrzeże zbiornika retencyjnego, który po remoncie będzie spełniał cele rekreacyjno-turystyczne. Stanie też mała architektura, a wokół nasadzone będą drzewa i zieleń.

Trwa rewitalizacja Mniowa. Cała inwestycja zakończy się we wrześniu przyszłego roku
Trwa rewitalizacja Mniowa. Cała inwestycja zakończy się we wrześniu przyszłego roku

Inwestycja nie byłaby możliwa, gdyby nie wysokie dofinansowanie, jakie na jej realizację pozyskał samorząd gminy Mniów w ramach Polskiego Ładu oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Koszt całego zadania opiewa na kwotę blisko 11 milionów złotych, a inwestycja ma zakończyć się we wrześniu przyszłego roku. Warto zaznaczyć, że dzięki pozostałym pozyskanym środkom unijnym z RPO dodatkowo wybudowany będzie także parking po przeciwnej stronie remizy.

Wsparcie dla seniorów i mieszkańców z niepełnosprawnościami

Na terenie gminy Mniów od lat realizuje się wiele programów i pomocowych projektów na rzecz najbardziej potrzebujących mieszkańców gminy Mniów. Pracownicy socjalni wspierani w swoich działaniach przez wójta Piotra Wilczaka wychodzą z pomocą wszędzie tam, gdzie jej potrzeba. Wszystkie podejmowane przez samorząd społeczne inicjatywy niemalże każdego roku znajdują swoje odzwierciedlenie w licznych nagrodach przyznawanych na arenie województwa, a uznanie i wdzięczność zyskują przede wszystkim w oczach tych, do których bezpośrednio trafiła pomoc. W roku 2022 gmina Mniów podczas uroczystej Gali Ekonomii Społecznej otrzymała zaszczytne wyróżnienie w kategorii samorząd prospołeczny do 20 tysięcy mieszkańców.

Tylko w tym roku do gminy Mniów popłynęło rządowe wsparcie w łącznej kwocie 735 tysięcy złotych, przyznane w ramach Funduszu Solidarnościowego. Środki zostały przeznaczone na realizację dwóch programów: „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” oraz „Opieka wytchnieniowa”. Projekty mają na celu wsparcie osób z niepełnosprawnościami oraz ich bliskich w różnych obowiązkach dnia codziennego. Jest to kontynuacja ubiegłorocznych działań na tym terenie. Na kontynuowanie programu Senior+ oraz wspieranie działań Klubu Seniora pozyskano w tym roku 30 tysięcy złotych. Poza tym, dzięki programowi „Korpus wsparcia” do piętnastu seniorów z terenu gminy Mniów trafiły telemetryczne opaski. Sprzęt zdalnie monitoruje ich podstawowe czynności życiowe, jak tętno, saturacja czy ciśnienie. Dzięki temu seniorzy są pod stałą opieką specjalistów i to nie wychodząc z domu. Wszystkie powyższe programy zostały sfinansowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Jest 9 milionów rządowego wsparcia z Polskiego Ładu

Tylko w tym roku lokalny samorząd pozyskał blisko 9 milionów złotych dofinansowania z drugiego rozdania Polskiego Ładu i w ramach tych pieniędzy będą realizowane aż trzy duże projekty, w tym budowa świetlic wiejskich w miejscowościach: Borki, Serbinów oraz Pępice i budowa boiska wielofunkcyjnego o sztucznej nawierzchni przy Szkole Podstawowej w Cierchach, ale też budowa jedenastu odcinków dróg gminnych o łącznej długości około 7,5 km. Mają one powstać w przeciągu najbliższych dwóch lat.

- Gmina Mniów rozwija się w zrównoważony sposób na wszystkich płaszczyznach. Dołożymy wszelkich starań, aby utrzymać dynamikę i tempo tego rozwoju w kolejnych latach - zapowiada wójt Piotr Wilczak.

Tu podaj tekst alternatywny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie